Roma - griuvėsiuose atgimstanti pasaulio istorija

Roma - griuvėsiuose atgimstanti pasaulio istorija

 

Roma - vienas seniausių ir įspūdingiausių pasaulio miestų, kuriame beveik tiek gyventojų, kiek visoje Lietuvoje. Imperatoriai, popiežiai, diktatoriai, įspūdingiausios karų ir meilės istorijos, - visa tai, kas keitė pasaulio ir atskirų šalių istorijas, buvo čia, mieste ant septynių kalvų. Prie viso to galima prisiliesti atvykus į Italijos sostinę.

Pasak legendos, Romos miestą 753 m. pr. m. e. įkūrė vilkės išauginti dvyniai Romulas ir Remas - dievo Marso ir vestalės Rėjos Silvijos vaikai.

Šiandien miestas, kuriame įsikūrusi Vatikano valstybė, garsėja ne tik muziejais, išlikusiais antikiniais griuvėsiais ar paminklais: čia su istorija susipina šiuolaikinis pasaulis su garsiausių dizainerių parduotuvėmis bei geležinkelio tipo miesto transportu - metropolitenu.

Romos Forumas, Koliziejus, Kapitolijaus muziejai, Panteonas, Šv. Petro bazilika, Vatikano rūmai ir sodai, Ispanijos aikštė... Visko iš karto nė neaplankysi. Visgi čia atvykęs pasijusi nors akies krašteliu žvilgtelėjęs į Europos kultūrų lopšį ir net tikri itališki ledai neužgesins neblėstančio noro pamatyti dar daugiau.

Susižavėjimą ir supratimą, kad italams yra kuo didžiuotis, kelia didžiausio romėnų amfiteatro Koliziejaus griuvėsiai. Tai neabejotinai svarbiausias Romos miesto simbolis. Čia vyko gladiatorių kovos, riaumojo žvėrys bei klykė minios žiūrovų, kurių čia tilpdavo daugiau kaip 50 tūkstančių. Nesvarbu, kad daug kas čia pavirtę griuvėsiais.

Po 847 m. Koliziejų sukrėtusio žemės drebėjimo griuvėsių dalys buvo panaudotos kitų monumentų statybai. Tarp jų ir Šv. Petro bazilikai - Mikelandželo sukurtam krikščionybės centrui, stovinčiam ant Vatikano kalvos. Beje, įspūdingą didžiausios ir svarbiausios pasaulio bažnyčios interjerą galima pamatyti nemokamai. Tiesa, apranga turi atitikti pačius griežčiausius reikalavimus.

Į popiežiaus valstybę Vatikaną patenkama pro Šv. Petro aikštę su milžinišku egiptietišku obelisku centre, kurios nepamatyti atvykus į Romą būtų nuodėmė. Čia popiežius kreipiasi į tikinčiuosius. Netoli bazilikos pasiseks išvysti ir garsiuosius šveicarų apsaugininkus. Čia pat, Vatikano muziejuje, galima pamatyti didžiausią ir vertingiausią meno kūrinių kolekciją pasaulyje.

Dar vienas amžinojo miesto simbolis - Trevio fontanas. Tai žymiausias ir neabejotinai gražiausias fontanas Romos mieste. Vanduo į fontaną patenka dar 19 m. pr. m. e. pastatytu akveduku. Trys centrinės fontano figūros vaizduoja Neptūną, apsuptą dviejų tritonų, vedančių jūrų arkliukus, simbolizuojančius kintančias jūros nuotaikas. Vienas fontano reljefas vaizduoja panelę Triviją. Jos vardu ir pavadintas fontanas. Legenda sako, jog įmetus į fontaną monetą, būtinai sugrįžtama į Romą. Monetomis nuklotas fontano dugnas byloja, jog norinčių sugrįžti į šį miestą - gausybė.

Išvydus antikinį miesto centrą - Romos forumą - iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog tai tik krūva griuvėsių, tačiau čia galima išvysti daugelio periodų šventyklų, kolonų, bazilikų, triumfo arkų ir kitų pastatų liekanas, liudijančias buvusią Romos imperijos didybę. O kur dar Panteonas, Mikelandželo laiptai į Kapitolijaus kalvą ir dar tūkstančiai garsių bei įspūdingų Romos kampelių, kuriuos norėdamas išvysti turėtum klaidžioti šiame mieste dienų dienas. Ne veltui į Trevi fontaną metamos monetos - visi nori čia sugrįžti dar kartą. Ir vargu ar atsirastų nors vienas galiausiai nusprendęs monetos nebemesti.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

 

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

Image removed.

 

Sonatos POVILAITYTĖS ir Gintaro MASIULAIČIO reportažas

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder