Ekspertas pataria, kaip išrinkti tobulą kavą dovanoms: „Nebijokite eksperimentuoti“

Ekspertas pataria, kaip išrinkti tobulą kavą dovanoms: „Nebijokite eksperimentuoti“

Lietuviai kava mėgaujasi jau nuo XVIII amžiaus pradžios, tačiau ragautojų dėmesys į šio gėrimo kokybę pradėjo krypti visai neseniai – specializuotos kavinės, kuriose galima atsigerti rūšinės kavos, dėl istorinių priežasčių mūsų regione tapo populiarios tik XXI amžiuje. Nepaisant to, galime didžiuotis kavos kultūra Lietuvoje – kavos eksperto Domo Ivonio teigimu, lietuviai tikrai nenusileidžia italams.

Vartotojų įpročių kaita paskatino augti ne tik kavines – parduotuvių lentynose vis dažniau galima rasti kokybiškos kavos iš įvairiausių pasaulio regionų. Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, teigimu, kavos mėgėjai dairosi ne tik įprastų, jau pažįstamų skonių, bet ieško ir išskirtinesnių kavos rūšių.  Pastebima, kad aukščiausios kokybės kava perkama ne tik į namus, bet ir dovanoms, ypač – žiemos švenčių laikotarpiu.

„Daugybės lietuvių Kalėdų stalas tikrai pakvips kokybiškos kavos aromatu. Vieni ją perka sau, kiti dovanoja artimiesiems. Kava yra vienas geriausių pasirinkimų dovanoms, ypač jei jų dar neturite. Daugiau nei penkerius metus šalia visiems puikiai žinomų kavos prekės ženklų mūsų pirkėjai gali rasti ir rūšinės kavos iš įvairių regionų. Lietuvių dėmesį atkreipia kava iš Brazilijos, Gvatemalos, Kolumbijos, Etiopijos, Kenijos, Meksikos ir Salvadoro“, – sako V.Budrienė.

Jai antrina ir kavos ekspertas, prekės ženklo „Tastemap“ vadovas Domas Ivonis. Jis pasakoja, kad prieš didžiausias žiemos šventes ženkliai šokteli kavos pardavimai, o tai reiškia, kad žmonės ieško išskirtinės kokybės kavos tiek sau, tiek artimiesiems.

„Kava – labai dažna kalėdinė dovana, nes ji yra universali, patinka visiems, tad dažniausiai tokiu pasirinkimu neprašaunama“, – sako D. Ivonis.

Pasak jo, tokią įtaką daro vis didėjantis susidomėjimas kava ir stiprėjanti kavos kultūra Lietuvoje. Be to, karantino metu žmonės daugiau laiko praleidžia namuose, tad gilinasi į alternatyvius kavos paruošimo metodus ir kokybę.

„Kavos kultūrą formuoja visi, kas ją geria. Ypač prie to prisideda entuziastai, kurie kol galėjo, prieš karantiną, dalyvaudavo čempionatuose ir įvairiuose festivaliuose, taip pat baristos ir kavinių savininkai, kurie siekia kokybės. Vartotojai iš kavinių, restoranų reikalauja vis daugiau kokybės, o parduotuvėse taip pat ieško išskirtinės kavos. Lietuva neatsilieka savo kavos kultūra nuo nei vienos Europos šalies, o daugybę jų net lenkia. Didžiuokimės tuo“, – sako D. Ivonis.

Nuo baristos iki kavos eksperto

Prie kavos kultūros formavimo Lietuvoje prisidedantis D. Ivonis jau vienuolika metų sukasi kavos pasaulyje ir yra puikus pavyzdys, kaip aistra tam, ką darai, gali pakeisti gyvenimą. Su kavos paruošimo niuansais jis susipažino dirbdamas barista, vėliau dalyvavo kavos čempionatuose, kuriuose užimdavo prizines vietas. Galiausiai Domui pavyko prasiskinti kelią į pasaulio kavos čempionatą, kuris jam atvėrė akis ir padėjo pagrindą jo ir žmonos Ievos verslui. Dabar Domas užsiima kavos skrudinimu, bendradarbiauja su prekybos tinklais, valdo „Tastemap“ vardo kavines.

„Pasaulio čempionate aš pamačiau, kokio dydžio yra kavos pasaulis ir kiek daug dar reikia mokytis ir sužinoti. Labiausiai įtraukė tai, kad žinojimas apie kavą niekada nesibaigia, veikiau atvirkščiai – kuo daugiau metų praeina, tuo daugiau klausimų kyla apie kiekvieną kavos niuansą.  Kai grįžome po čempionato, su Ieva nusprendėme eiti tolyn ir prieš aštuonerius metus įkūrėme „TasteMap“.

Su artimųjų pagalba ir pačių santaupomis nusipirkome pirmąjį kavos skrudinimo aparatą ir pusę paletės kavos. Mums buvo nesvarbu, kad neturėjome nei stabilumo, nei komforto, o dirbome nuo ryto iki paryčių. 2015 metais atidarėme pirmąją kavinę Vilniaus Naujamiestyje ir tai buvo dar vieno naujo etapo pradžia. Dabar turime puikią komandą, kuria galime didžiuotis, naujausią įrangą, kurios pagalba galime išlaikyti kokybę ir jau daug metų pas mus einančius klientus“, – pasakojo D. Ivonis.

Eksperto patarimai, kaip išrinkti kokybišką kavą dovanai

Domas Ivonis dalijasi patarimais, kaip išrinkti tobulą kavą Kalėdų dovanoms:

  • Atkreipkite dėmesį į kavos skrudinimo datą, stenkitės dovanoti kuo šviežesnę kavą.
  • Išsiaiškinkite, kokiu būdu ir aparatu žmogus, kuriam dovanojate kavą, ją ruoš: nuo to priklauso skrudinimo ir malimo (jeigu perkate maltą kavą) lygis. Apsispręsti padės konsultantas ir informacija ant kavos pakelio etiketės.
  • Jeigu nežinote, ar žmogus turės su kuo susimalti pupeles, dovanokite maltą kavą.
  • Populiariausios kavų rūšys dovanoms – iš Centrinės ir Pietų Amerikos. Tai saugiausias pasirinkimas. Kavos iš Salvadoro, Brazilijos, Kolumbijos yra subalansuotos, šokoladiškesnės ir su riešutinėmis natomis.
  • Norėdami ne klasikinės, įdomesnės ir rūgštesnės kavos, rinkitės kavą iš Afrikos. Taip pat originalioskavos galite paragauti ir iš Centrinės Amerikos, Panamos.

Pasak kavos eksperto, svarbiausia – eksperimentuoti. „Nebijokite naujų skonių, būkite atviri, ragaukite daug skirtingų kavą, nes tik taip atrasite tai, ko galbūt nesate ragavę ir tokiu būdu tobulėsite. Venkite priedų kavoje, bent jau pirmą gurkšnį kavos paragaukite be nieko. Taip suprasite, kas yra kava“, – šypsosi D. Ivonis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder