– Kaip išsirinkti tinkamiausią pomidorų veislę, kad užaugtų gausus skanių pomidorų derlius?
– Pomidorų derlius priklauso nuo pasirinktos veislės. Bet niekas nepatars, kuri iš jų pati geriausia, nes kiekvieno žmogaus skonis ir poreikiai skirtingi. Taigi pasaulyje nėra universalios veislės, atitinkančios visų augintojų lūkesčius. Šeimos poreikiams didesnę paklausą turi stambiavaisės salotinio tipo veislės. Ne kiekviena pomidorų veislė pakenčia nukrypimus nuo rekomenduojamos auginimo technologijos. Tad geriausiai būtų auginti ne vienos, o kelių veislių pomidorus, pasižyminčius skirtingomis savybėmis. Determinantinio (riboto augumo) veislės dažniausiai būna ankstyvesnės, trumpesnės vegetacijos ir reikalauja mažiau priežiūros. O intedeterminantinių veislių ir hibridų (prie pavadinimo pridėti simboliai F1 arba H reiškia, kad veislė yra heterozinis hibridas) derlingumas būna didesnis, tačiau jie įnoringesni auginimo sąlygoms. Beje, heteroziniai hibridai derlingesni, atsparesni ligoms ir beveik visais atžvilgiais pranašesni negu tėvinės veislės. Šių hibridų svarbus pranašumas – veislė apsaugota nuo augintojų pasisavinimo ir veislinių sėklų platinimo be autoriaus leidimo. Mat hibridinė sėkla gaunama sukryžminus dvi tėvinėmis vadinamas pomidorų veisles, tad norint jas padauginti, reikia žinoti ir turėti to hibrido motininę ir tėvinę veisles. Tačiau tai dažniausiai yra firmos paslaptis.
Taigi daržininkas, prieš pasirinkdamas veisles, pirmiausiai turėtų perskaityti veislės ar hibrido aprašymus ant pakelio ir tada išsirinkti atsižvelgdamas į savo poreikius bei auginimo galimybes.
– Kada geriausia sėti?
– Mūsų klimato sąlygomis, kai periodas be šalnų tęsiasi apie 100 dienų, ne visas daržoves galima išauginti pasėjus sėklas tiesiog į dirvą. Augalų vegetacijos trukmė bei laikotarpis nuo jų sudygimo iki vaisių sunokimo labai svarbūs rodikliai pomidorų augintojams. Dažniausiai ji priklauso nuo veislės prisitaikymo augti tam tikroje klimatinėje zonoje. Dauguma lietuviškų pomidorų veislių (‘Viltis’, ‘Svara’, ‘Slapukai BS’), skirtų auginti nešildomuose šiltnamiuose ir lauke, yra ankstyvos arba vidutinio ankstyvumo. Pastebėta, kuo ankstyvesnė veislė – tuo mažiau derlinga, kuo vėlyvesnė – derlingesnė. Tačiau Lietuvoje pomidorų vėlyvosios veislės dažniausiai nespėja subrandinti gero ir kokybiško derliaus, todėl jos gali būti auginamos tik šildomuose šiltnamiuose.
Lauke ir nešildomuose šiltnamiuose auginamų daržovių sėjos laikas nustatomas atsižvelgiant į jų biologines savybes, gamtos ir klimato sąlygas. Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių daržovių sėjos laiką – pavasario šalnos. Jos dažniausiai kartojasi keletą parų iš eilės, dėl to labai nukenčia arba visai žūva šilumą mėgstančios daržovės: pomidorai, agurkai, pupelės, kurioms reikalinga ne tik šilta dirva, bet ir šiltas oras. Daugiamečių fenologinių stebėjimų duomenimis, Lietuvoje vėlyvųjų pavasarinių šalnų galima sulaukti nuo alyvų iki žieminių rugių žydėjimo, taigi šalnų gali būti 19 dienų. Todėl pomidorus, agurkus, moliūgus, pupeles nerizikuojant galima sėti ar daigus sodinti į daržą tiktai žieminiams rugiams arba erškėčiams pražydus. Praėjusį pavasarį daugelis augintojų nukentėjo nuo vėlyvųjų šalnų, užklupusių gegužės vidury ir nušaldžiusių šiltnamiuose pasodintus pomidorus. Taigi teko pirkti naujus pomidorų daigus, nes patiems užsiauginti nebebuvo laiko.
– Per kiek laiko sudygsta?
– Labai svarbu pasirinkti tinkamą pomidorų sėjos laiką, nes per anksti pasėti gali peraugti ar nukentėti nuo vėlyvųjų pavasarinių šalnų, o vėlyva sėja gali nulemti produkcijos kiekį ir kokybę. Esant optimaliam šilumos, šviesos, drėgmės ir maisto medžiagų režimui pomidorų daigus galima išauginti greičiau. Tačiau neturint tokių galimybių ir auginant vėsesnėse patalpose pomidorų daigų auginimas užtrunka iki 2 mėnesių, o jeigu tuo laikotarpiu pasitaiko apniukusių, nesaulėtų dienų, tai gali užtrukti dar ilgiau. Palaikant optimalią temperatūrą, pomidorų sėklos sudygsta per savaitę, o temperatūrai nukritus iki 10–12 oC, jų dygimo laikas pailgėja 3 kartus – iki 20 dienų. Nešildomuose šiltnamiuose skirtus auginti pomidorus, jeigu nesudaromos optimalios auginimo sąlygos, rekomenduojama sėti pirmoje kovo mėnesio pusėje, o auginant šildomame daigyne – antroje kovo pusėje ir balandžio pradžioje.
– Ar reikia atsižvelgti į mėnulio fazę?
– Užsienyje atliktais tyrimais teigiama, kad pomidorams derėti turi įtakos ir mėnulio fazės. Rekomenduojama pomidorus sėti ir sodinti prieš pilnatį. Lietuvoje tokių tyrimų nedaryta. Jeigu iki tinkamos mėnulio fazės liko tik kelios dienos, galima ir palaukti, bet darbų suvėlinimas atėjus sėjos ar sodinimo laikui gali padaryti daugiau žalos, negu tikimasi gauti naudos belaukiant tinkamos mėnulio fazės.
Virginija LAPIENĖ, gargzdai.lt
Rašyti komentarą