Kai kaltas skrandis
Yra kelios blogo burnos kvapo – halitozės, sklindančio iš burnos, priežastys: pernelyg aktyvios ant liežuvio esančios anaerobinės bakterijos, išskiriančios lakiuosius sieros produktus ir virškinimo sistemos veiklos sutrikimai. Blogas burnos kvapas gali būti tuomet, kai maistas pernelyg ilgai užsibūna skrandyje, tuomet atsirūgus jaučiamas nemalonus burnos kvapas. Dažniausiai tai lemia skrandžio arba dvylikapirštės žarnos laikini veiklos sutrikimai. Šiuos simptomus galima pašalinti sureguliavus mitybą, vartojant skrandžio sulčių rūgštingumą reguliuojančius preparatus. Nereikia užmiršti, kad panašūs reiškiniai būdingi ir gastritui, kai sumažėja skrandžio sekreto rūgštingumas. Tikslią diagnozę galima nustatyti tik padarius gastroskopiją arba rentgeninį skrandžio bei dvylikapirštės žarnos tyrimą. Nemalonus burnos kvapas gali atsirasti Helicobacter pylori bakterijai pažeidus skrandžio gleivinę. Tuomet jaučiami skausmai duobutės srityje, raugulys, rėmuo. Iš burnos gali sklisti nemalonus kvapas. Tačiau norint nustatyti tikslią diagnozę, reikia kruopščiai ištirti skrandį. Jei jūsų nekamuoja virškinimo sutrikimai, tuomet tikroji nemalonaus burnos kvapo priežastis yra ant liežuvio gyvenančios anaerobinės bakterijos.
Kai kaltos anaerobinės bakterijos
Naudojant kombinuotą patirtį medicinoje, stomatologijoje, bakteriologijoje bei biologijoje, kuri yra paremta naujausiais tyrymais šiose paminėtose strityse, duomenys parodė, jog 98 proc. visų lėtinių blogo burnos kvapo atvejų susiformuoja burnoje (ne skrandyje ar plaučiuose). Blogą burnos kvapą sukelia anaerobinės sierą gaminančios bakterijos. Šios bakterijos kaupiasi ant liežuvio paviršiaus ir gerklėje, kur natūraliai dauginasi. Šios bakterijos turi ten būti, nes jos padeda virškinti maistą suskaidydamos baltymus. Tam tikromis sąlygomis šios bakterijos ima labai greitai skaidyti baltymus. Bakterijos, skaidydamos burnoje esančius baltymus, liežuvio nugarėlėje ir gerklėje išlaisvina sieros junginius:
vandenilio sulfidą (kvapas kaip supuvusio kiaušinio);
metil-merkaptaną (kvapas kaip ilgai panešiotų kojinių);
putresciną (kvapas kaip pastovėjusių atliekų);
kitas blogą kvapą skleidžiančias medžiagas.
Visos šios medžiagos vadinamos lakiaisiais sieros junginiais (LSJ). Lakus – greit garuojantis. Būtent dėl šios savybės aplinkiniai jaučia blogą burnos kvapą. Jei šis procesas nekontroliuojamas, kvapas vis blogėja ir blogėja. Įdomiausia yra tai, kad pats žmogus dažnai nejaučia savo blogo burnos kvapo dėl organizmo aklimatizacijos. Galite atlikti paprastus 5 bandymus kurie padės nustatyti ar jūsų burnos kvapas gaivus.
Teisinga burnos ertmės priežiūra
Ir vienu, ir kitu atveju, tokio kvapo kaltininkės yra bakterijos. Jei jūs kreipsitės pagalbos į odontologą, tai jis greičiausiai patars jums du dalykus. Visų pirma, įsitikinti, ar jūs gerai maitinatės, tai reiškia laikotės subalansuotos dietos, turinčios būtiną kiekį baltymų, angliavandenių, bei įvairių rūgščių ir vitaminų, esančių daržovėse ir vaisiuose. Antra, kaskart pavalgius valytis dantis šepetėliu ir dantų siūlu. Nepakenktų kartu nuvalyti ir liežuvį, gomurį ir burnos šonus.
Atrodo, kasdienė burnos priežiūra yra lengviausia. Iš tiesų, dažnai ji būna neteisinga: dantys valomi per trumpai, o reiktų valyti 2 – 3 kartus per dieną, mažiausiai 2 – 3 minutes; per stipriai. Dažnai pasirenkamos netinkamos burnos ertmės priežiūros priemonės ir dantų šepetukai. Jei įtariate, kad burnos kvapą sukelia ne virškinimo sutrikimai, tuomet reikėtų naudoti oksiduojančias burnos priežiūros priemones, kurios prosotina anaerobines bakterijas deguonimi ir neutralizuoja net ir patį stipriausią burnos kvapą. Tokios priemonės apsaugo nuo blogo burnos kvapo iki 24 val. Lietuvoje parduodamos priemonės, turinčios oksiduojantį efektą – TetroBreath. Šios priemonės buvo sukurtos pagal pagrindinį principą: norint užkirsti kelią blogam burnos kvapui reikia paveikti lakiuosius sieros junginius gaminančias bakterijas. TetroBreath prisodrina deguonimi bakterijas ir slopina gebėjimą greitai skaidyti baltymus bei daugintis. Sudėtyje esantis patentuotas junginys Oxyd-8 nuolat neutralizuoja kvapus, kuriuos sukelia burnos bakterijos, todėl jūsų burnos kvapas skleidžia gaivų kvapą.
Ilgainiui, nesirūpinant burnos higiena, dantys pakeičia spalvą, susidaro dantų apnašos, kraujuoja dantenos (vystosi dantenų uždegimas – bakterinis gingivitas – dantenų liga, kurios metu dantenos yra pažeidžiamos bakterijų sukelto uždegiminio proceso ir yra vienas iš dažniausių blogo kvapo priežasčių. Gydomoji dantų pasta PerioTherapy mažina apnašų susidarymą, stabdo kraujavimą, veikia antibakteriškai, apsaugo nuo nemalonaus burnos kvapo.
Dantų šepetėlius reikia rinktis jums patogius, TIK minkštus, netraumuojančius dantenų ir nepažeidžiančius emalio ir keisti juos kas 2 – 3 mėnesius. Be abejo, šias priemones turite naudoti kasdien, o burnos ertmę skalauti po kiekvieno valgymo. Neabejotinai reikėtų valyti liežuvį specialiu liežuvio valikliu.
Žinoma, jeigu profesionali burnos higiena bei dantų plombavimas nepadeda atsikratyti nemalonaus burnos kvapo, reikia konsultuotis su terapeutu, gastroenterologu, endokrinologu ar kitais specialistais.
Skubioji pagalba
Tačiau yra ir dar vienas būdas, nors kuriam laikui susigrąžinsiantis gaivų kvėpavimą: kai kurios maisto rūšys padeda atsikratyti nemalonaus burnos kvapo.
1. Petražolės
Šis žolinis augalas geriau nei kiti neutralizuoja nemalonų net ir rūkorių burnos kvapą. Bet jei jums nepavyko gauti petražolės, vietoj jos tiks kalendra, mėta, pelynai, eukaliptas, rozmarinas arba kardamonas. Norint sulaukti geriausio efekto, šias žoles reiktų kuo ilgiau kramtyti arba plikyti jas kaip arbatą. Minėtos žolės suteikia dvigubą naudą – jos ne tik išvaduoja nuo prasto burnos kvapo, bet ir teigiamai veikia virškinimą.
2. Jogurtas
Naujausi tyrimai rodo, kad kasdienis jogurto vartojimas sumažina burnoje vandenilio sulfido kiekį. Būtent ši medžiaga yra pagrindinė nemalonaus kvapo, atsirandančio burnos ertmėje, priežastis. Reguliariai valgant jogurtą užkertamas kelias daugintis kenksmingoms bakterijoms, galinčioms sukelti dantenų uždegimus ir skatinančioms atsirasti dėmėms ant dantų emalio. Vienok, rinkdamiesi jogurtą, įsitikinkite, kad jame yra tik natūralūs komponentai, aktyvios jogurto kultūros ir nėra cukraus papildų.
3. Turtingi ląsteliena vaisiai ir daržovės
Šiai kategorijai priklauso obuoliai, morkos ir salierai. Šie vaisiai ir daržovės skatina gamintis seiles, drėkinančias burnos ertmę ir šalinančias pačius smulkiausius maisto gabalėlius, likusius ant dantų ar įstrigusius tarp jų. Dažnai būtent šie maisto likučiai ir yra prasto kvapo burnoje kaltininkai.
4. Rinkitės cinamoną
Neseniai atlikti tyrimai su cinamono skonio guma. Nustatyta, kad cinamonas gali būti ypač efektyvus kovojant su blogu burnos kvapu. Kitaip nei kitų skonių, cinamonu praturtinta guma ne tik maskuoja prastą kvapą bet ir naikina bakterijas burnoje. KauX cinamono skonio kramtomoji guma dėka sudėtyje esančio ypač didelio kiekio ksilitolio (1,06 g viename gumos gabalėlyje) itin efektyviai apsaugo nuo ėduonies, apnašų susidarymo, bakterijų ir nemalonaus burnos kvapo. Rekomenduojama kramtyti tarp valgymų ir neturint galimybės laiku išsivalyti dantų dienos bėgyje. Norint išvengti dantų gedimo, dantenų problemų ar nemalonaus burnos kvapo, KauX yra geriausias pasirinkimas. Sudėtyje esantis ksilitolis aktyvina seilių liaukų veiklą, o tai ypač svarbu esant halitozei (blogam burnos kvapui) ar kserostomijai (burnos sausumui).
5. Maistas, turintis daug vitamino C
Uogos, citrusiniai vaisiai, arbūzai ir kitas turtingas vitaminu C maistas, formuoja burnoje savo terpę, kuri nėra palanki veistis bakterijoms. Reguliariai gauti vitamino C naudinga ir dantenoms. Vienok, atkreipkite dėmesį į tai, kad vitamino C gautumėte kartu su natūraliais produktais, o ne su maisto papildais, nes pastarieji gali sutrikdyti virškinimo sistemos veiklą.
Rašyti komentarą