Birželio 1-osios vakarą nuo smegenų auglio mirė mados genijus 71 metų Yves Saint Laurent. Penktadienį jis bus palaidotas Paryžiuje. "Esu sukrėstas, bet nenoriu dalytis savo jausmais", - prancūzų televizijai LCI sakė ilgametis dizainerio gyvenimo ir verslo partneris Pierre Berge.
Pasak 50 metų dizainerį pažinojusio Berge, kuris maestro padėjo įsteigti mados namus ir keturis dešimtmečius vadovavo įtakingai YSL drabužių, kvepalų ir aksesuarų imperijai, Laurentas buvęs santūrus ir drovus žmogus, tačiau stipri ir didelių užmojų asmenybė.
Laurentas pirmasis aprengė moteris kelnėmis, smokingais, išpopuliarino safario švarkus ir ilgaaulius batus, o permatomos palaidinės privertė aukštuomenę priimti beveik visišką nuogybę. Laurentas pirmasis ėmė samdyti juodaodes manekenes. "Jis buvo drąsus ir įvykdė šio amato revoliuciją", - sakė Berge.
Maestro įkvėpė kai kurie didieji 20-ojo amžiaus dailininkai - Pietas Mondrianas, Andy Warholas ir Pablo Picasso.
Pasak P. Berge, mados genijus turėjo nedaug artimų draugų ir bendravo su savo ankstyvosiomis mūzomis dizainere Betty Catroux, buvusia manekene Loulou de la Falaise ir aktore Catherine Deneuve. Daug metų jis vengė viešumos, matėsi tik su keliais žmonėmis. Paskutiniais gyvenimo metais depresija pasunkėjo. Per atsisveikinimo renginį 2002 m. kūrėjas prisipažino, jog turi kreiptis pagalbos į "tuos netikrus draugus - raminamuosius vaistus ir narkotikus." Atsisveikindamas jis sakė visuomet didžiausią reikšmę teikęs pagarbai mados amatui, "kuris nėra visiškai menas, bet kurio egzistavimui reikia menininko".
P. Berge sakė: "Chanel suteikė moterims laisvę. Yves Saint Laurent suteikė joms valdžią."
Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent gimė 1936 m.rugpjūčio 1-ąją Alžyre, Orano mieste,tuo metu, kai ši Šiaurės Afrikos valstybė buvo laikoma Prancūzijos dalimi.
Drovus septyniolikmetis 1953 m. į Paryžių atsivežė solidų eskizų portfelį. "Vogue" redaktorius Michelis de Brunoffas, kuris paskui tapo jo svarbiu rėmėju, netrukus juos išspausdino.
Kitais metais Laurentas laimėjo trijose iš keturių Paryžiaus dizainerių konkurso kategorijų. Toje ketvirtoje kategorijoje nugalėtoju buvo paskelbtas Karlas Lagerfeldas, kuris dabar dirba "Chanel".
Įžvelgęs jaunuolio galimybes Brunoffas patarė Christianui Diorui jį pasamdyti ir netrukus visi jį laikė šio didžio kūrėjo įpėdiniu. Diorui po trejų metų staiga mirus, Laurentas perėmė jo mados namus.
Apie savo mokytoją Laurentas yra pasakęs: "Dioras mane užburdavo. Jo akivaizdoje negalėdavau kalbėti. Jis išmokė mane šio meno pagrindų. Kad ir kas turėjo nutikti paskui, aš niekada nepamiršau tų metų, praleistų šalia jo."
Tačiau 1960 m., kaip ir daugelis kitų jo amžiaus prancūzų, Laurentas buvo pašauktas kariauti gimtajame Alžyre, kur vyko nepriklausomybės karas.
Mažiau nei po trijų savaičių jis dėl sveikatos buvo paleistas, bet grįžęs į Paryžių sužinojo, kad Dioras jau rado jam pamainą - Marcą Bohaną. Su savo kolega ir meilužiu P. Berge Laurentas pasiryžo dirbti savarankiškai. Verslo reikalus tvarkyti ėmėsi P.Berge. 1989 m. jų mados namai pirmieji išleido viešąją akcijų emisiją.
Parengė Liana Ambarcumian
Rašyti komentarą