Kai auksinis protas nevaldo palaido liežuvio

Kai auksinis protas nevaldo palaido liežuvio

„Respublikos" savaitės akiratyje - liežuvio nenulaikęs ir dėl to tarptautinį skandalą sukėlęs TV šoumenas Arūnas Valinskas. „Delfi" laidoje tariamąja nuosaka pasakęs, jog tokius, kaip Lietuvos lenkų rinkimų akcijos - Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) lyderis Voldemaras Tomaševskis, reikėtų šaudyti.

Nebūtinai visi turi suprasti, kas ta tariamoji nuosaka. Nors, taikant tariamąją nuosaką, jei A.Valinskas prieš kalbėdamas bent kiek įjungtų auksinį protą, būtų mažiau Lietuvai nemalonių skandalų. O tekstas A.Valinsko lūpose skambėjo taip: „Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris, gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto, yra antivalstybininkas. (...) Tokius reikėtų šiaip jau šaudyti. Po vieną per metus. Pradėt nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro".

Bet tai yra bėda, ką buvęs Seimo pirmininkas A.Valinskas daro. Juolab turėdamas aukštąjį teisininko išsilavinimą. Nes dabartinis šoumenas buvo pakviestas ne į TV humoro laidą, kurioje galima atsipalaidavusiam taukšti. Buvo pakviestas kaip buvęs politikas, kad pakomentuotų Seimo rinkimų pirmo turo rezultatus. Po A.Valinsko kalbos besiklausančių galvose pasirodo vaizdinys. Metai. Nušautas V.T. Šiaip jau. Kiti metai. Vėl nušautas V.T. Šiaip jau. Treti metai. Vėl nušautas V.T. Šiaip jau.

Kaip liežuvis „užminavo" viešbutį

A.Valinsko liežuvis pakenkia jam ne pirmą kartą. 1998 metais atlikėjų Irenos Starošaitės ir Žilvino Žvagulio vestuvių piršlys A.Valinskas telefonu policijai pranešė, jog užminuotas „Šarūno" viešbutis, kuriame vyko vestuvių iškilmės. Prie viešbučio atskubėjo ugniagesiai, išminuotojai, policijos, medikų ekipažai. Vietoj bombos rado linksmą A.Valinską. Už šį fokusą linksmuolis buvo nubaustas 15 tūkst. litų bauda. Bet ją užmokėjo atveždamas į banką automobilio priekabą, prikrautą 1, 2 ir 5 centų monetomis. Toks humoro suvokimas. Iš pradžių sugaišink ugniagesius, išminuotojus ir t.t. Pasišaipyk iš jų sunkaus darbo. Ir veltui išdegintų degalų. O vėliau pasityčiok iš niekuo dėtų banko darbuotojų. Kol monetomis suskaičiuos 15 tūkst. litų, gal pražils. Retorinis klausimas. Nuo kada nepagarba kitam žmogui ir valstybei yra humoras? Nebent taip elgtųsi šešiametis piemengalys. Bet šį piemengalį ir jo vienkartinio naudojimo partiją kadaise rinkome parlamentaru ir net buvo tapęs Seimo pirmininku.

Et, kodėl koronavirusas ir Aurelijus Veryga neišsiuntė mūsiškio plepio į saviizoliaciją. Nepalaikė karantine bent iki Seimo rinkimų pabaigos. Bet per ilgas liežuvis nėra COVID-19 infekcijos požymis. Tai A.Valinsko asmeninis požymis. Pirma pasako, o paskui galvoja. Ne apie tai, ką pasakė, bet kaip iš nemalonios situacijos išsivartyti.

Kaip liežuvis sukėlė diplomatinį pasipiktinimą

Ką dabar galvoja Lenkijos ambasadorė Lietuvoje Uršula Doroševska (Urszula Doroszewska) ir Lenkijos Seimo vicepirmininkas Piotras Žgoželskis (Piotr Zgorzelski)? Viešai pasipiktinę A.Valinsko žodžiais. Turbūt galvoja, kaip tokia politiškai neatsakingai plepanti persona galėjo tapti Seimo pirmininku. Ir kaip gerai, kad Seimo pirmininku pabuvo trumpokai. Antraip galėjo tiek pripliaukšti, kad sugadintų visus tarptautinius ir tarpvalstybinius santykius. Kad ir kaip būtų, jei A.Valinskas taip būtų pliauškęs būdamas Seimo pirmininku, Lietuvos ambasadorius Lenkijoje jau būtų iškviestas pasiaiškinti. Kita vertus, gal toks neatsakingas pliauškimas būdingas Lietuvai ir jos politikai. Kadaise visuomenė šaipėsi, kad kauniečiai išsirinko meru Vytautą Šustauską. Tiek priplepėjusio apie žydus, kad net Švedijos televizija susidomėjo. Vėliau ta pati besišaipanti visuomenė V.Šustauską išrinko į Seimą. Matyt, kad Švedijos televizijai duotų skandalingą interviu. Vėliau ta pati besišaipanti visuomenė į Seimą delegavo A.Valinską ir jo vienkartinę nosinę-partiją. Tačiau šustauskiškos radikalios kalbos niekuo savo radikalumu nesiskyrė nuo Dalios Grybauskaitės retorikos. Ši garbi valstybės dama pavadino Rusiją teroristine valstybe, nors Briuselis šiuo klausimu buvo ir liko santūresnis. Taip, santūrumas mūsų užsienio politikai negresia. Taip pat ir Gitanui Nausėdai. Taip pat dėl Astravo ir Baltarusijos rusiškosios „revoliucijos". Todėl buvęs Seimo pirmininkas A.Valinskas lygiai taip pat šustauskiškai ir neatsakingai papliauškė apie šaudymus. Sujaudinusius ne tik LLRA-KŠS, bet ir Lenkiją. Kiekviena šalis, gal tik išskyrus Lietuvą, susijaudintų, kai kalbama apie tautiečių šaudymą. O jei tai - tik humoras, jį galima tęsti. Humoristiškai nusiteikęs Lietuvos policijos departamentas gali patikrinti, ar A.Valinskas turi legalų šautuvą. Ir atimti leidimą jį turėti. Pretekstas - kad nė vieno lenko nenušautų. Humoristiškai nusiteikę LLRA-KŠS nariai gali rašyti pareiškimus teisėsaugai, kad Lietuvos pilietis A.V., gimęs ir gyvenantis tokiu bei tokiu adresu, jį, Zbyšeką, Franeką ar Malgožatą ketina nušauti. Po vieną kasmet. Atsižvelgusi į įtariamojo amžių - 53 metus, įtariamasis spėtų „nušauti" 30-40 lenkų. Jei visi šie „taikiniai" kasmet parašytų po vieną pareiškimą prokuratūrai, pilietis A.V. lakstytų aiškintis į prokuratūrą iki gyvenimo galo. Nieko asmeniško. Tai tik humoras. Ir tariamoji nuosaka.

Kaip liežuvis galėjo padėti LLRA-KŠS

Yra atvejų, kai negalima juokauti. Visuomenė ir taip įsitempusi, nervinga. Kur garantija, kad bet kokia neatsargi žinomo žmogaus kalba neišmes į viešumą naujus breivikus, džihadistus, psichikos ligonius, fanatikus. Nesuveiks kaip signalas - vienišas kovotojau, imk ginklą ir veik! Pasaulyje, kur fanatikai mokiniai pjausto savo mokytojams galvas ir neigiamas koronavirusas bei vakcinacija, iš viso pavojinga juokauti. Arba pliaukšk tinkamu laiku. Manau, V.Tomaševskis dabar gailisi, kad A.Valinskas taip nepriplepėjo prieš Seimo rinkimų pirmąjį turą. Plepalas apie šaudymus būtų padaręs LLRA-KŠS papildomą reklamą ir konsolidavęs pasipiktinusių rinkėjų gretas. Žinia apie šaudymą - daug stipresnis dirgiklis nei Andrius Tapinas. LLRA-LŠS būtų perkopusi 5 proc. barjerą. Nes jokia Malgožata, Stasia ar Franekas, gyvenantys Šalčininkuose, tai yra „Vielkuose Soliečnikuose" (Wielkie Soleczniki), nenori, kad juos apšaudytų. Jei kadaise vienas išprotėjęs lenkas legaliu ginklu nušovė Draučių kaime aštuonis kaimynus lietuvius, kas galėtų patikinti, jog neatsiras koks nors beprotis lietuvis?

Raktažodžiai
Sidebar placeholder