Paaiškinimas savivaldybėms: negalima siųsti studentų į Užimtumo tarnybą išmokų

Paaiškinimas savivaldybėms: negalima siųsti studentų į Užimtumo tarnybą išmokų

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija visoms Lietuvos savivaldybėms išsiuntė paaiškinimą dėl socialiai remtinų studentų. Pasak socialinės apsaugos ir darbo viceministro Eitvydo Bingelio, jeigu studentas kreipiasi dėl piniginės socialinės paramos savivaldybėje, iš jo neturėtų būti reikalaujama pirmiau kreiptis į Užimtumo tarnybą siekiant gauti darbo paieškos išmoką.

„Socialiai remtini studentai turi galimybę gauti ne tik socialinę pašalpą iš savivaldybės, bet ir socialinę stipendiją iš Valstybės studijų fondo. Tačiau kai kurios savivaldybės studentus nukreipia į Užimtumo tarnybą: esą jie turi išnaudoti visas teisėtas pajamų gavimo galimybes. Tokiu būdu studentas įgyja teisę gauti darbo paieškos išmoką, tačiau praranda socialinę pašalpą ir socialinę stipendiją. Vis tik studentų pagrindinė veikla yra mokymasis, o ne darbo paieška, todėl prašome savivaldybių atstovų atsižvelgti į skirtumą tarp studijuojančio asmens ir darbo ieškančio asmens“, - teigia viceministras E. Bingelis.

Teisę gauti socialines pašalpas turi asmenys arba šeimos, kuriose vidutinės pajamos vienam nariui per mėnesį neviršija 137,5 eurų, neįskaičiuojant vaiko pinigų, 20-40 proc. darbo užmokesčio bei tokios pats dalies darbo paieškos ar nedarbo socialinio draudimo išmokų. Konkreti neįskaitomų pajamų dalis priklauso nuo šeimos sudėties.

Pavyzdžiui, jeigu vieno socialiai remtino asmens pajamos per mėnesį sudaro 0 eurų, jam skiriama socialinė pašalpa pirmus pusę metų siektų 175 eurus kas mėnesį, kitus pusę metų mažėtų iki 150 eurų per mėnesį, o vėliau – 137,5 eurus.

Jeigu socialinę pašalpą iš savivaldybės gauna studentas, jis dar gali kreiptis į Valstybinį studijų fondą ir gauti socialinę stipendiją, kurios dydis per mėnesį sudaro 253 eurus. Tokios stipendijos skiriamos vienam semestrui, vėliau reikia kreiptis pakartotinai. Tiesa, socialinė stipendija nesuteikiama, kai socialiai remtinas studentas turi daugiau nei 3 akademines skolas, studijuoja pakartotinai, yra laikinai sustabdęs studijas, atidėjo baigiamojo darbo gynimą ar baigiamojo egzamino laikymą.

Darbo paieškos išmoka bedarbiams, kurie negauna nedarbo socialinio draudimo išmokos, siekia 200 eurų per mėnesį ir gali būti mokama ilgiausiai iki šių metų pabaigos.

Tai reiškia, kad studentams yra tikslingiau kreiptis dėl socialinės pašalpos savivaldybėje ir socialinės stipendijos į Valstybinį studijų fondą nei kreiptis darbo paieškos išmokos Užimtumo tarnyboje, nes studijuojantis asmuo turės tik ribotas galimybes priimti darbo pasiūlymus, tačiau praras didesnes garantijas.  

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat paprašė savivaldybių kiekvieno asmens situaciją vertinti individualiai, nes net ir viršijus nustatytą pajamų ribą socialinei pašalpai gauti įstatymai leidžia savivaldybėms skirti paramą išimties tvarka patikrinus gyvenimo sąlygas bei surašius buities ir gyvenimo sąlygų patikrinimo aktą.

Išimties tvarka socialinę pašalpą galima skirti, kai pajamos nustatytą 137,5 eurų ribą vienam asmeniui viršija ne daugiau nei 50 proc. – tai yra ne daugiau nei 68,75 eurais.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder