Prasidėjo Sausio 13-osios renginių maratonas
Prasidėjo Sausio 13-osios renginių maratonas

Sausio 13-ąją Klaipėdos miesto savivaldybė kviečia kartu prisiminti Laisvės gynėjus, kurie prieš 30 metų, 1991-aisiais, taikiu protestu pasipriešino Sovietų Sąjungos vadovybės bandymui jėga perimti Vilniaus televizijos bokštą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento pastatą ir kitus valstybiniam perversmui reikšmingus objektus.

1991 m. sausį tūkstančiai žmonių, atsiliepę į Tautos atstovybės – Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos kvietimą, rinkosi ginti atkurtą Lietuvos Nepriklausomybę. Sovietų Sąjungos karinė agresija prieš Nepriklausomybę atkūrusią Lietuvos valstybę truko beveik devynis mėnesius – nuo 1991 m. sausio iki rugpjūčio pabaigos. Tomis pavojaus dienomis Lietuvos žmonės išsaugojo atgimimo viltį ir parodė ryžtą bei atkaklumą gindami Nepriklausomybę, todėl šiemet minime svarbią sukaktį – atkurtos Lietuvos valstybės Nepriklausomybės apgynimo ir sugrįžimo į tarptautinę bendruomenę 30-metį.

Atsižvelgiant į koronaviruso infekcijos pandemiją, dalis Klaipėdoje planuotų Laisvės gynėjų dienos 30-mečiui skirtų renginių, kurie negali vykti dėl paskelbto karantino, bus perkelti į 2021 metų rugpjūčio mėnesį.

“Metų pradžia yra didžiųjų renginių metas. Sausio 13-oji, sausio 15-oji, vasario 16-oji ir kovo 11-oji mums tapo lyg keturių švenčių mantra”, - sakė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.

Kadangi šiemet neturime galimybės susirinkti prie tradicinių atminimo laužų, vienybės ir vilties žvakutes degsime namuose ir savo širdyse, o Laisvės gynėjų dienai skirtus renginius sausio 12 ir 13 dienomis uostamiesčio gyventojai kviečiami stebėti internete.

“Sausio 13-osios ir 15-osios dienų scenarijai pakankamai aiškūs ir jau kai ką esame nufilmavę, kai kas dar bus padaryta netrukus, o dėl vasario 16-osios klausimų yra tikrai nemažai, nes dar nėra aišku dėl karantino ribojimų. Dėl kovo 11-osios preliminariai girdžiu, kad savivaldybė yra pateikusi paraišką Kultūros ministerijai dėl papildomo finansavimo gavimo, bet atsakymo kol kas dar nėra”, - apie būsimus renginius pasakojo V. Grubliauskas.

Ketvirtadienį Klaipėdos miesto savivaldybėje vyko pasitarimas dėl valstybinių švenčių ir atmintinų dienų minėjimo renginių. Meras tikino, jog pasitarime norėjo įsitikinti, jog minėjimams yra tinkamai ruošiamasi.

“Norėjosi išgirsti kaip mes pasitiksime šias šventes ir kokiu formatu jas žymėsime. Esminis dalykas yra, jog vertinant “Klaipėdos švenčių” patirtis, paskutiniajame kontekste, norisi žinoti, jog visos procedūros, visi pirkimai, viešinimai ir visa informacija bus pakankamai aiški, nekelianti abejonių, kad visos procedūros bus atliktos absoliučiai skaidriai, taigi tai ir buvo mūsų susitikimo tikslas”, - dėstė V. Grubliauskas.

Renginiai Laisvės gynėjams atminti

Sausio 10 d. bus padėti atminimo vainikai Laisvės gynėjams prie Klaipėdos miesto savivaldybės, Klaipėdos radijo ir televizijos bokšto Giruliuose, prie buvusios Klaipėdos Tarybos pastato Vilties g. 12 (dabar – Klaipėdos apygardos prokuratūra).

Nuo sausio 12 d. Mažosios Lietuvos istorijos muziejus interneto svetainėje www.mlimuziejus.lt kviečia stebėti virtualią parodą „1991-ųjų sausis. Nepriklausomybė ir jos gynėjai“ (kuratorius Saulius Karalius, dizainerė Jolanta Mažeikaitė).

Laisvės gynėjų dienai skirtoje parodoje pristatoma, kas dėjosi sausio 13-ąją Vilniuje ir Klaipėdoje. Gausiai iliustruotuose plakatuose žiūrovams pateikiamos fotografų užfiksuotos tų dienų svarbios bei sukrečiančios akimirkos, įvairi dokumentinė medžiaga, liudijanti šių įvykių ypatingą reikšmę dabarčiai.

Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro mokiniai šiemet surengs retrospektyvinę akciją „Atidavėt save Tėvynei“. Jau daug metų dailės studijos „Varsa“ mokiniai ir mokytoja ekspertė Loreta Laurinavičienė piešia „ilgąjį piešinį“, kuriame vaizduojami tragiškų sausio įvykių epizodai.

Jį bus galima pamatyti interneto transliacijoje sausio 12 d. 15 val. Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro Facebook puslapyje. Šioje akcijoje mokinių kūrybinius darbus taip pat pristatys dizaino studija „Kukutis“ (mokytoja ekspertė Renata Sondaitė-Bunevičienė), akvarelės studija (mokytoja Virginija Urbonavičienė), alternatyvaus meno studija (mokytoja Ilona Stančikienė).

Akcijos „Atidavėt save Tėvynei“ metu kalbės sausio 13-tosios įvykių liudininkai, rodomos dokumentinių filmų ištraukos.

Simboliniai atminties laužai degs sausio 12 d. nuo 17.30 val. prie Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios.

18 val. bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios už Laisvės gynėjus. Po mišių vargonuos Vladimiras Tarasovas, brolis Benediktas skaitys eiles, skirtas Laisvės gynėjų dienai.

Tiesioginė Šv. Mišių ir vargonų muzikos koncerto transliacija – interneto svetainėje www.viltiesmiestas.lt.

Nuo sausio 13 d. Klaipėdos miesto savivaldybės Imanuelio Kanto viešoji biblioteka kviečia į virtualų istorinės atminties renginį „Sausio 13-oji: slenkstis į laisvę“. Prisiminimais dalinsis menininkas ir visuomenės veikėjas Dionyzas Varkalis, rašytoja Rita Bijeikytė-Gatautė, pedagogė Rimantė Vasiljeva, žurnalistė, fotografė Zita Stankevičienė.

Bus kalbama apie Lietuvai lemtingus įvykius, žmones, kurie nedvejodami pasirinko kovoti už Laisvę. Ne tik apie tuos, kurie žuvo, matė žūstančius, bet labiausiai apie tą daugybę žmonių, kurie kiekviename Lietuvos mieste ir miestelyje buvo pasiruošę ginti tai, kas svarbiausia. Kaip jautėsi šie žmonės, ko tikėjosi? Kaip Sausio 13-ąją mena tie, kurie anuomet buvo vaikai ir kaip tuos įvykius vertina dabartinis jaunimas, šią istorijos atkarpą pažįstantis iš artimųjų pasakojimų, mokytojų ir vadovėlių.

Įrašo nuoroda bus paskelbta bibliotekos interneto svetainėje www.biblioteka.lt. Renginį taip pat bus galima matyti bibliotekos YouTube kanale ir Facebook puslapyje.

Sausio 13-tosios rytą, 8 val. visoje Lietuvoje prasidės pilietinė vienybės ir vilties akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Kiekvienuose namuose, įstaigose, institucijose, Lietuvos Respublikos ambasadose dešimčiai minučių uždekime žvakutes už žuvusius Laisvės gynėjus ir palaikykime medikus, anuomet gelbėjusius sužeistus Laisvės gynėjus, o šiandien kovojančius su pandemijos iššūkiais.

Sausio 13 d. 12 val. vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonijos prie Klaipėdos miesto savivaldybės transliacija socialiniame tinkle Facebook (psl. Klaipėdos miesto savivaldybė, Kultūros centras Žvejų rūmai, Kultūros uostas Klaipėda).

Valstybės vėliavą kels Lietuvos šaulių sąjungos Klaipėdos apskrities jūros šaulių 3-iosios rinktinės nariai. Kalbės Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, prisiminimais pasidalins vienas iš Klaipėdos Sąjūdžio steigėjų, tuometinis miesto meras ir įvykių Klaipėdoje liudininkas Vytautas Čepas. Po iškilmingos ceremonijos Klaipėdos brass kvintetas atliks norvegų kompozitoriaus Jan Magne Førde kūrinį „The Beginning" („Pradžia“).

Transliacijos metu bus demonstruojami archyviniai vaizdo įrašai, primenantys buvusius Laisvės gynėjų dienos minėjimus Klaipėdoje ir Lietuvoje.

Sausio 13 d. 13 val. tikėtina saugiai ir nesibūriuojant bus galima pasiklausyti kariliono muzikos koncerto „Laisvės varpai“ Liepų gatvės apylinkėse. Karilionininkas Stanislovas Žilevičius atliks S. Šimkaus, B. Dvariono ir savo paties pritaikytus kūrinius karilionui.

Sausio 13 d. 18 val. bus aukojamos Šv. Mišios už sausio 13-osios gynėjus Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės bažnyčioje. Mišių tiesioginė transliacija – socialinio tinklo Facebook psl. Klaipėdos Marijos Taikos Karalienės parapija.

Kartu kviečiame stebėti 2021 metų Laisvės gynėjų dienos programą nacionalinio transliuotojo – Lietuvos radijo ir televizijos eteryje, taip pat aplankyti virtualias parodas Lietuvos Respublikos Seimo interneto svetainėje ir kituose portaluose.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder