Agnė Bilotaitė reikalauja įvertinti LLRA lyderio Valdemaro Tomaševskio veiksmus

Agnė Bilotaitė reikalauja įvertinti LLRA lyderio Valdemaro Tomaševskio veiksmus

Seimo narė Agnė Bilotaitė kreipėsi į Prezidentę Dalią Grybauskaitę bei Vyriausybės vadovą Algirdą Butkevičių, prašydama pateikti viešą Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) pirmininko Valdemaro Tomaševskio veiksmų vertinimą.

"Kai Poznanės "Lech" futbolo klubo sirgaliai rungtynių su Vilniaus "Žalgiriu" metu iškėlė transparantą su užrašu "Lietuvių chame, klaupkis prieš lenkų poną", Europos Parlamento narys V. Tomaševskis pareiškė, jog tokia provokacija yra Lietuvos specialiųjų tarnybų darbas ir neverta žiniasklaidos dėmesio ir reakcijos. Šiandien sau prieštaraudamas V. Tomaševskis dėl Lenkijos futbolo sirgalių įžeidžiančio šūkio apkaltino niekuo dėtas "Dviračio žinias" ir teigia, kad specialiosios tarnybos tiesiog turėjo žinoti apie rengiamą provokaciją", - teigia A. Bilotaitė.

Jos manymu, tokie aiškinimai yra smerktini ir nukreipti į dvišalių įtampų kurstymą.

"Tokie V. Tomaševskio pareiškimai, kai tuo metu už chuliganišką išpuolį Lenkijoje neneigdama tautiečių kaltės atsiprašinėja ir spauda, ir visuomenė, ir politikai, yra dar vienas, ko gero, akivaizdžiausias įrodymas, jog Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ilgalaikis siekis yra palaikyti įtampą tarp Lietuvos ir Lenkijos valstybių, o kartu ir tarp abiejų tautybių žmonių pačioje Lietuvoje. Žinoma, girdint tokias LLRA lyderio provokacijas požiūris į lenkų partiją ir pačius lenkus visuomenėje nepagerės, tad tikslas pasiektas. Sunku kitaip logiškai paaiškinti absurdišką siekį mėginti dėl dvišalių santykių gadinimo įžeidžiančiais plakatais toliau kaltinti Lietuvą ar kažkokias mistines "mūsiškių" specialiąsias tarnybas. Nebent V. Tomaševskio kalboje "mūsiškės tarnybos" reiškia ne Lietuvos, o Lenkijos institucijas", - išvadas apie V. Tomaševskio provokacijos motyvus dėstė parlamentarė.

A. Bilotaitės nuomone, reikalingas ne tik viešas veiksmų įvertinimas, tačiau ir kompetencijas atitinkančios sankcijos. Valstybės vadovai, kurių vienas yra ir koalicijos lyderis, prašomi pareikalauti V. Tomaševskio pagrįsti savo teiginius, inicijuojant tyrimą pagal jam žinomą informaciją, jei tokios turima. Priešingu atveju - atsiimti kaltinimus ir atsiprašyti už valstybės vardo juodinimą.

"Specialiosios tarnybos yra atskaitingos Prezidentei, tad jų vardo juodinimas arba įtartina veikla liečia D. Grybauskaitę ir abiem atvejais reikalauja adekvačios reakcijos. Atitinkamai Premjeras yra ir koalicijos lyderis, tad iš dalies atsako ir už koalicijos partnerių antivalstybinius pareiškimus, - siūlymą dėstė A. Bilotaitė. - V. Tomaševskis yra žinomas politikas, todėl jo kaltinimai, viena vertus, juodins Lietuvą užsienio šalyse, kita vertus, išskirtinai įpareigoja jį pasidalinti galbūt turima informacija apie valstybės interesams kenksmingą specialių tarnybų veiklą ir reikalauti jų tyrimo. Jei jis apsigalvoja ir šiandien jau teigia tarnybas žinojus apie išpuolį ir nieko nedarius, tai iš principo ne ką menkesni kaltinimai valstybės intereso negynimu. Lietuvai ištikimybę prisiekęs politikas negali vengti pilietinės pareigos ir ignoruoti grėsmę šaliai, apie kurią abstrakčiai leidžia suprasti. Galbūt Europos Parlamento nariui reikia, kad tai primintų valstybės vadovai".

Pasak A. Bilotaitės, V. Tomaševskis yra pasirašęs ne vieną ES institucijoms adresuotą dokumentą, kuriame skundėsi dėl Lietuvoje esą pažeidžiamų tautinių mažumų teisių bei nevykdomų įsipareigojimų.

Kaip ELTA jau skelbė, smerkiantis incidentą Poznanėje LLRA lyderis, Europos Parlamento narys V. Tomaševskis apgailestauja, kad kai kurie politikai ir žiniasklaida eskaluoja "vieno plakato temą", nors šalyje yra daug svarbesnių klausimų.

"Deja, kalbama apie kažkokį vieną plakatą. Visiems akivaizdu, kad tai buvo provokacija. Mūsų pozicija vienareikšmiška. Mes nekomentuojame provokacijų. (...) Pagerėjo santykiai, nėra problemų, ir konservatoriai, ir liberalai eskaluoja per savo žiniasklaidos priemones šitas problemas ir kursto nesantaiką", - trečiadienį spaudos konferencijoje Seime sakė V. Tomaševskis.

LLRA lyderis mano, kad to neįmanoma buvo padaryti be specialiųjų tarnybų žinios, tačiau kokios tai galėjo būti tarnybos, politikas teigė nežinąs.

"Aš ir sakiau, kad tokios akcijos be spectarnybų žinios neįmanoma suorganizuoti, neįmanoma. (...) Neįmanoma įnešti į stadioną didesnio butelio alaus, aš jau nekalbu apie viskio. Dabar plakatą, kurio ilgis - 50 metrų, svoris irgi įspūdingas, kažkas įneša ir dabar apie tai visi kalba. Ar nėra svarbesnių dalykų mūsų valstybėje? Kokios čia tarnybos - mūsų, ne mūsų, aš nežinau. Iš kur aš turiu žinoti? Tai klausimas ne man, tai tarnyboms klausimas. Bet kiekvienas mąstantis žmogus supranta, kad to neįmanoma be spectarnybų žinios padaryti. Tai yra grynai provokacija", - teigė V. Tomaševskis.

Sidebar placeholder