Agurkų baubas: nuo panikos gelbėja humoras

Agurkų baubas: nuo panikos gelbėja humoras

"Žinia, kad dėl pavojingos infekcijos proveržio ispaniškieji agurkai visai nekalti, pasėjo dar didesnę paniką Hamburge. Dabar žmonės nebežino ko saugotis ir ko nevalgyti..." - vakar pasakojo Hamburge gyvenanti ir dirbanti klaipėdietė Birutė Linkevičiūtė. Žinia, būtent šiame mieste užfiksuotas didžiausias E. Coli bakterijų sukeltos infekcinės ligos protrūkis.

E. Coli bakterijų sukelta infekcine liga užsikrėtė daugiau nei 1,5 tūkst. žmonių. Septyniolika mirė, 16 iš jų Vokietijoje, vienas Švedijoje. Teigiama kad kone 2000 žmonių yra užsikrėtę.

Higiena ir higiena

Pasėta nežinomybė privertė sunerimti ir ją pačią, nes agurkų visai nemėgstanti B. Linkevičiūtė, nepaisant pranešimų apie infekcijos proveržį, sakė iki šiol ramiai gyvenusi ir be jokios baimės valgiusi pomidorus, paprikas bei įvairias salotas.

"Nepastebėjau, kad šią savaitę parduotuvėse žmonės būtų liovęsi pirkti daržoves, tačiau kad sustoję daržovių skyriuje daugelis ilgai abejoja ir mindžikuoja, tai tikrai matyti. Tai tikrai nėra vienintelė tema, apie kurią dabar tarpusavyje kalbėtųsi vokiečiai - gal tai greičiau daroma pasitelkiant juodąjį humorą. Pavyzdžiui, svarstoma, ar tik nereikėtų šefui pagaminti ispaniškų agurkų salotų..." - Hamburge tvyrančiomis nuotaikomis dalijosi B. Linkevičūtė.

Pasak jos, vietinė žiniasklaida nuolat perspėja žmones, kad jie visai rimtai turėtų priimti pateikiamą informaciją. Vakarykščiai vietos laikraščiai bei interneto portalai Hamburge dar kartą akcentavo, kad žinia, jog dėl infekcijos kalti ispaniški agurkai, nepasitvirtino ir dabar medikai bei tyrėjai pasimetę bei nebežino, ką kaltinti dėl baisios ligos proveržio.

"Ypač primenama, kad būtina laikytis higienos. Esą reikėtų stebėti savo sveikatą, jei artimiausiu metu buvo kontaktų su gyvūnais, arba teko suvalgyti ant žemės nukritusio maisto. Rekomenduojama atsisakyti neperdirbtų pieno produktų ir vengti bet kokio termiškai neapdoroto maisto, netgi daržovių. Esą tik šitaip galima sumažinti riziką neužsikrėsti šia baisia infekcija, nes jokių skiepų nuo jos nėra, o antibiotikai jos irgi neveikia", - paskutinius Vokietijos specialistų patarimus, paskelbtus vietinėje žiniasklaidoje, citavo B. Linkevičiūtė.

Pasak jos, informacinės žinutės iliustruojamos išdidinta pavojingosios bakterijos nuotrauka arba iliustracijomis, kaip vietinė valdžia aukoja kraują, kad jį būtų galima panaudoti, jei prireiktų užsikrėtusiems žmonėms. Šitaip skatinama kraujo donorystė.

Be to, vokiečiams rekomenduojama pirkti maisto produktus iš mažesnių krautuvėlių, o didžiuosiuose prekybos centruose taip pat ieškoti tik vietinės produkcijos - nes ši esą praeina griežtesnę kontrolę ir yra patikimesnė.

"Žinoma, pastarosiomis dienomis ypač populiarūs ekologiški turgeliai, bet įprastai ten prekės daug brangesnės, tad ne visiems įkandamos. Dar pastebėjau, kad dabar restoranuose ir kavinėse visas daržoves stengiamasi patiekti jau termiškai apdorotas - virtas arba keptas. Nors ne visiems tai patinka, juk kada daugiau gali prisivalgyti žalių daržovių jei ne vasarą", - pastebėjo B. Linkevičiūtė.

Kita vertus, svarstė pokalbininkė, Vokietijoje panašios žinios apie pavojingus produktus rinkoje pasitaiko gana dažnai, tad vietiniai jau pripratę ir didelės panikos dėl to nekelia.

"Pamenu prieš keletą mėnesių skalambijo, kad pavojinga valgyti vištieną ir kiaušinius. Tačiau ilgainiui viskas užsimiršo ir vėl visi valgo kaip valgę. Žinoma, dabartinė situacija, kai neaišku nuo ko užsikrečia žmonės, ir informacija, kad jau 17 žmonių mirė, o užsikrėtusių net tūkstantis, maloniai nenuteikia. Tačiau vokiečiai reaguoja panašiai kaip ir lietuviai - kol ši nelaimė nepalietė artimųjų rato, išlieka santūrūs", - pastebėjo B. Linkevičiūtė.

Rusai saugosi

Reaguodama į situaciją Europoje Rusija paskelbė, kad nuo birželio 2 d. iki atskiro sprendimo riboja šviežių vaisių ir daržovių importą iš visos Europos Sąjungos (ES). Jau anksčiau šią savaitę ji buvo uždraudusi daržovių importą iš Vokietijos ir Ispanijos.

Dabartinis sprendimas yra smūgis į paširdžius ir mūsų šalies verslui, teigia Lietuvos vaisių ir daržovių prekybos įmonių asociacijos "Vaisiai ir daržovės" prezidentė Laimutė Grybauskaitė.

Prekybininkai neabejoja, kad toks sprendimas turės neigiamos įtakos verslui, tačiau negali įvertinti to pinigine išraiška, nes iki šiol tokie draudimai niekados nebuvo taikomi.

"Aišku, kad bus labai bloga įtaka, praktiškai - smūgis į paširdžius verslui. Rusija yra didžiulė rinka, ir aš abejočiau, kad draudimas išsilaikys ilgai. Objektyvių priežasčių, dėl ko reikėtų uždrausti eksportuoti, praktiškai ir dabar nebuvo, o jeigu yra politinis prieskonis, tai gali ir užsitęsti. Praktiškai tai yra didžiulis smūgis vaisių ir daržovių rinkai, nes Rusija labai daug importuoja", - Eltai sakė L. Grybauskaitė.

Pasak asociacijos vadovės, tai palies ir Lietuvos augintojus, kurie draudimo sąlygomis arba turės viską realizuoti šalyje, arba vežti produkciją į kitą pusę.

Europos Komisijos atstovas Frederikas Vincentas vakar pareiškė, kad ES laiko Rusijos draudimą neproporcingu, ir pateiks protestą.

ES į Rusiją eksportuoja šviežių vaisių ir daržovių už 3-4 mlrd. eurų (10,35-13,8 mlrd. litų) per metus. Didžiausi eksportuotojai yra Ispanija, Prancūzija, Vokietija ir Lenkija.

Anot Valstybinės augalininkystės tarnybos direktoriaus pavaduotojos Loretos Taluntytės, sunku pasakyti, kada bus atšauktas Rusijos draudimas, nes tai esą gali būti padaryta bet kada.

"Tokio masto draudimo augalinės kilmės produktams dar nėra buvę, bet E.Coli yra žmogaus sveikatai ir gyvybei problemų keliantis patogenas, tai yra labai rimta", - sakė L. Taluntytė.

Direktoriaus pavaduotoja paaiškino, kad draudimas taikomas dėl visų vaisių ir daržovių, nes infekcija gali išplisti ir rūšiuojant, laikant sandėliuose, kitais būdais.

"Švieži vaisiai ir daržovės greitai genda ir jų nuolatos reikia, taigi Rusijos Federacijos specialistai tikrai netaikys draudimo ilgiau negu tai yra tikslinga", - sakė L. Taluntytė.

Tiesa, Lietuva vaisių ir daržovių eksportą į Rusiją vakar sustabdė tik laikinai. Po pietų eksportas vėl buvo atnaujintas. Buvo teigiama, kad eksportuoti bus leidžiama tol, kol nebus gauta draudžiančio oficialaus rašto iš ES arba Rusijos.

Pakeitė įpročius

Dėl pavojingos žarnyno infekcijos plitimo kas antras Vokietijos gyventojas, anot apklausos, pertvarkė savo mitybą.

59 proc. moterų ir 41 proc. vyrų nurodė šiuo metu nevartojantys termiškai neapdorotų agurkų, pomidorų ir lapinių salotų, praneša agentūra AP.

27 proc. respondentų labiau paiso higienos ir pirmiausiai dažnai ir kruopščiai plaunasi rankas.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder