Audito komitetas: Valstybinėje ligonių kasoje klesti protekcionizmas

Audito komitetas: Valstybinėje ligonių kasoje klesti protekcionizmas

Seimo Audito komitetui nagrinėjant klubo ir kelio sąnarių endoprotezų įsigijimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų peripetijas gauta skandalinga Specialiųjų tyrimų tarnybos atliktos korupcijos rizikos analizės ataskaita, kurioje nedviprasmiškai konstatuojama, kad biudžeto lėšomis įsigyjant sąnarių endoprotezus galimai yra proteguojamos kai kurios juos tiekiančios įmonės.

Ataskaitoje konkrečiai įvardijamos įmonės, asmenys ir jų sąsajos. Ši informacija šiandien buvo pristatyta Seimo Audito komiteto posėdyje.

Įtarimų dėl galimo protekcionizmo, rinkos dalyvių susitarimų ir neskaidrių viešųjų pirkimų įsigyjant sąnarių endoprotezus Seimo Audito komitetui kilo dar vasarą, kai sudarytoje darbo grupėje aiškinosi, kaip 2010 metais įsigyjant endoprotezus buvo naudojamos valstybės lėšos ir rengiamos konkursų techninės specifikacijos.

Tuomet surinktą informaciją Audito komitetas paprašė įvertinti Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Konkurencijos tarybos. Tai paskatino Specialiųjų tyrimų tarnybą atlikti šios srities korupcijos rizikos analizę.

Seimo Audito komitetui pristatytoje ataskaitoje teigiama, kad esama procedūra yra nepakankamai skaidri, nes joje dalyvaujantiems asmenims yra sudarytos galimybės proteguoti atskirus tiekėjus.

Nustatyta, kad Valstybinė ligonių kasa, rengdama viešojo pirkimo konkurso technines specifikacijas, remiasi asmens sveikatos priežiūros įstaigų atstovų (vadinamų „specialistais-ekspertais“) rekomendacijomis. Specialiųjų tyrimų tarnyba nustatė, kad asmenis, kurie teikė pasiūlymus dėl techninių specifikacijų projektų kaip asmens sveikatos priežiūros įstaigų atstovai, Valstybinė ligonių kasa įtraukia į darbo grupę techninėms specifikacijoms parengti.

Vėliau – konkurso eigoje – šie asmenys jau dalyvavo komisijoje, vertinančioje, ar tiekėjų pateikti pasiūlymai atitinka technines specifikacijas. Atkreiptinas dėmesys, kad nenustatyta, jog komisijos nariai būtų deklaravę interesų konfliktą ir nusišalinę, kai komisijoje buvo svarstomi jų siūlymai, atvejų.

Specialiųjų tyrimų tarnyba taip pat atkreipė dėmesį į faktą, kad dauguma šioje procedūroje dalyvaujančių specialistų-ekspertų yra gydytojus ortopedus traumatologus vienijančių asociacijų (draugijų) nariai, o šios organizacijos vienija ne tik medikus, tačiau ir gaminius tiekiančių įmonių vadovus. Įmonės remia šių draugijų veiklą, o vėliau laimi viešuosius pirkimus.

Seimo Audito komitetas posėdyje taip pat aiškinosi, ar Sveikatos apsaugos ministerija, gavusi Specialiųjų tyrimų tarnybos ataskaitą, sistemiškai peržiūrėjo ir kitas sritis, kuriose gali pasireikšti nustatytos problemos.

Audito komitetas paprašė Sveikatos apsaugos ministerijos per savaitę pateikti konkretų Specialiųjų tyrimų tarnybos pateiktų rekomendacijų įgyvendinimo priemonių planą, kuriame būtų nustatytos konkrečios priemonės, operatyvūs terminai ir atsakingi asmenys. Komitetas toliau atidžiai stebės pokyčius šioje srityje ir reikalaus, kad būtų imamasi visų reikalingų veiksmų, užtikrinant skaidrius viešuosius pirkimus ir efektyvų biudžeto lėšų naudojimą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder