Baltarusijai - Lietuvos nota dėl planuojamos statyti atominės elektrinės

Baltarusijai - Lietuvos nota dėl planuojamos statyti atominės elektrinės

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Baltarusijai įteikė notą, kurioje teigiama, kad planuojamos statyti Baltarusijos atominės elektrinės (AE) Gardino srities Astravo rajone yra nebaigtas poveikio aplinkai vertinimo (PAV) procesas bei jis nesuderintas su Lietuva. 

Lietuvos nuomone, tarptautinis Baltarusijos AE projekto poveikio aplinkai vertinimo procesas nebaigtas, nes Baltarusija nėra atlikusi savo šalyje planuojamos statyti AE PAV pagal visuotinai priimtas tarptautines teisines normas, nėra organizavusi šio projekto viešųjų svarstymų Lietuvoje ir dvišalių Lietuvos ir Baltarusijos konsultacijų, kaip to reikalauja ESPO (Jungtinių Tautų Organizacijos Konvencija dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste - ELTA) konvencija. 

Lietuva pakartotinai prašo Baltarusijos Respubliką vadovautis tarptautinėmis konvencijomis ir atsakyti į visus Lietuvos keliamus klausimus dėl Baltarusijos atominės elektrinės projekto, organizuoti tinkamus viešuosius svarstymus Lietuvoje ir dvišales Lietuvos-Baltarusijos konsultacijas.

Baltarusijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Dražinas po susitikimo su užsienio reikalų viceministru Evaldu Ignatavičiumi nebuvo linkęs komentuoti įvykių. Anot jo, nota dar pirmadienį bus perduota Baltarusijos užsienio reikalų ministerijai, ją išanalizuos atitinkamos institucijos ir tik tada Minskas pateiks savo poziciją. 

Tuo tarpu Baltarusijos vyriausybės pirmasis vicepremjeras Vladimiras Semaška pirmadienį yra pareiškęs, kad Baltarusija nekeis planų statyti atominę elektrinę dėl situacijos Japonijoje. 

"Priimdami sprendimą statyti Baltarusijoje AE, mes atsižvelgėme į visus saugumo reikalavimus. Parenkant statybos aikštelę buvo turimas omenyje ne mažesnis kaip 8 balų teritorijos seismingumas", - sakė jis.

Anot pareigūno, būsimos jėgainės reaktorius - vienas saugiausių pasaulyje. "Daugelyje kaimyninių šalių buvo atlikta Baltarusijos AE statybos projekto ekspertizė. Į visas pastabas atsižvelgta", - patikino V. Semaška.

Baltarusiai planuoja pastatyti du branduolinius reaktorius Gardino arba Mogiliovo srityje, primena ELTA. Pirmenybė teikiama Astravo aikštelei Gardino srityje. Atstumas nuo šios vietos iki Lietuvos sienos - 23 kilometrai. Pradėti statyti elektrinę numatoma 2010 m., o eksploatuoti pirmąjį reaktorių - 2016 metais.

Šios planuojamos atominės elektrinės Baltarusijoje veikla gali turėti neigiamą poveikį Lietuvos aplinkai, nes ją eksploatuojant bus pakeistas Neries upės hidrologinis režimas, taip pat galima radionuklidų pernaša tiek vandeniu, tiek oru. Jeigu įvyktų reaktoriaus avarija, kiltų grėsmė mūsų šalies aplinkai ir gyventojų sveikatai.

Šiuo metu jau pradėti įgyvendinti AE infrastruktūros darbai, prie AE statymo prisideda rusai, kitų Europos šalių atstovai. Šiuo metu panaudojama pirmoji jėgainės statymo finansinė injekcija. 

Naują elektrinę Kaliningrado srityje, Ragainės (Nemano) rajone, statyti nori ir Rusija. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder