Bendruomenės pačios spręs, kaip panaudoti valstybės lėšas

Bendruomenės pačios spręs, kaip panaudoti valstybės lėšas

Pradėjo veikti nauja programa, leisianti bendruomenėms pačioms nuspręsti, kaip panaudoti valstybės lėšas. Tokiu būdu ji padės sustiprinti bendruomenių veiklą bei įtrauks jas į vietos bendruomenei svarbių sprendimų priėmimą. Pavyzdžiui, jei bendruomenė matys poreikį, už lėšas, gautas iš valstybės, galės tvarkyti vaikų žaidimo aikšteles ar parkus, padėti nepasiturintiems ar neįgaliems bendruomenės nariams, vienišiems seneliams.

Tokia socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko iniciatyva - naujas, iki šiol nepraktikuotas būdas skatinti bendruomenes priimti joms reikalingus sprendimus. Tokios galimybės atsirado ministro pastangomis startavus Vietos bendruomenių savivaldos 2012 m. programai.

D. Jankauskas savo įsakymu jau patvirtino lėšų paskirstymo savivaldybėms sąrašą šiems metams programai įgyvendinti. Tam numatyti 8 mln. litų, kurie artimiausiu metu bus paskirstyti visoms savivaldybėms.

Ministro D. Jankausko nuomone, šios programos įgyvendinimui skirtos lėšos padės efektyviau spręsti socialines problemas, padėti silpniausiems, negalintiems savimi pasirūpinti, ir tiems, kuriems labiausiai pagalbos. O tai sustiprins ir bendruomeninių organizacijų vaidmenį regionuose, taip pat bus skatinamas socialinis verslumas.

Ypatingas dėmesys bus skiriamas kaimo ir mažų atokesnių vietovių bendruomenėms. Tai labai svarbūs socialiniai partneriai, galintys padėti atokesniuose regionuose spręsti jautrius socialinius klausimus, kurių išties yra nemažai. Kaimo ir mažų gyvenviečių bendruomenių žmonės geriau nei kas nors kitas žino sunkumus patiriančius žmones ir šeimas savo gyvenamojoje aplinkoje, žino, kam ir kokios pagalbos reikia, todėl vietos bendruomenės ir gali geriausiai padėti įveikiant sunkumus", - sakė jis.

Ministro D. Jankausko teigimu, bendruomenių stiprybė yra tai, kad vieninga jas jungianti veikla padeda realybe paversti užsibrėžtus tikslus. Susitelkę žmonės gali labai daug, pavyzdžiui, pastatyti naują mokyklą, darželį ar sugrąžinti į normalų gyvenimo kelią į socialinį užribį iškritusį žmogų.

Siekdamos dalyvauti šioje programoje savivaldybių tarybos iki 2012 m. balandžio 1 d. turės nustatyti konkrečias tvarkas, kaip bus sudaromos Vietos bendruomenių tarybos (įtraukiant bendruomenes, organizacijų, bendrijų ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovus), kurios priims sprendimus dėl lėšų panaudojimo. Taip pat savivaldybių tarybos turės apsispręsti, kaip bus paskirstomos lėšos tarp seniūnijų.

Veiklos, tenkinančios vietos bendruomenių viešuosius poreikius, kurias būtų galima finansuoti pagal šią programą, galės būti skirtos labiausiai pažeidžiamiems bendruomenės nariams ir grupėms, vaikų ir jaunimo užimtumui, kultūriniams ir švietėjiškiems renginiams, viešųjų erdvių ir aplinkos kokybės gerinimui, sportui, bendruomeninės veiklos organizavimui ir kitoms, vietos bendruomenės gyvenimo kokybę gerinančios iniciatyvoms.

Numatoma, kad šios programos įgyvendinime dalyvaus visos 60 Lietuvos savivaldybių, kuriose yra 550 seniūnijų.

Sidebar placeholder