Dalia Grybauskaitė pieno kare šaudo į saviškius

Dalia Grybauskaitė pieno kare šaudo į saviškius

Rusija pieno kare pradėjo atvirą puolimą. Šios šalies vartotojų teisių apsaugos tarnyba („Rospotrebnadzor“) savo muitinėms pranešė stabdanti kai kurių pieno produktų importą iš Lietuvos. Nors Lietuva negavo jokių oficialių pranešimų apie tai, pieno perdirbėjai - „Pieno žvaigždės“, „Žemaitijos pieno“ antrinė įmonė „Šilutės Rambynas“ ir „Rokiškio sūris“ - vakar jau nevežė produkcijos į Rusiją.

Oficialios informacijos nėra

Žemės ūkio ministerija vakar teigė neturinti oficialios informacijos, kuri patvirtintų, kad Rusijos muitinė pradėjo stabdyti lietuviškų pieno produktų importą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) iki vakar dienos taip pat neturėjo jokio oficialaus laiško, kad pieno produktų įvežimas į Rusiją iš Lietuvos yra draudžiamas. Reaguodama į Rusijos federalinės priežiūros tarnybos interneto svetainėje išplatintą informaciją dėl apribojimų lietuviškų pieno produktų importui, vakar VMVT šiai tarnybai išsiuntė oficialų paklausimą.

Rašte atsakingos Rusijos institucijos prašoma pateikti detalią informaciją, pagrindžiančią nustatytus lietuviškų pieno produktų saugos, kokybės ar ženklinimo neatitikimus. Ši informacija leistų VMVT išanalizuoti padėtį ir imtis būtinų priemonių trūkumams pašalinti.

Lietuvos žemės ūkio atašė Rusijos federalinės priežiūros tarnybos „Rospotrebnadzor“ vadovui taip pat perdavė oficialų kvietimą susitikti su VMVT direktoriumi aptarti susidariusios padėties.

Apie priemones, taikomas Lietuvai, su Rusijos pareigūnais tikisi pasikalbėti ir Lietuvos žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna, kuris vakar lankėsi Maskvoje.

D.Grybauskaitė net Rusiją išnaudoja rinkimams

Prezidentės Dalios Grybauskaitės, kuri greičiausiai dalyvaus kitąmet gegužę vyksiančiuose prezidento rinkimuose, vyriausiasis patarėjas ekonominės ir socialinės politikos klausimais Nerijus Udrėnas prekybos su Rusija krizę vadina didžiuliu išbandymu Vyriausybei.

„Yra daug techninių formatų, per kuriuos galima šiuos klausimus kelti - iki pat Pasaulio prekybos organizacijos (PPO). Tam Vyriausybė turi ruoštis, ir tai parodys, kaip Vyriausybė geba spręsti šias problemas“, - antradienį interviu Žinių radijui sakė N.Udrėnas.

Valstybės vadovės vyriausiasis patarėjas verslui patarė pamatuoti rizikas ir daugiau išnaudoti bendros Europos rinkos teikiamas galimybes.

Europos Komisija liepia laukti

Vyriausybės kanceliarija vakar pranešė, jog Lietuva ir ES institucijos svarsto ne vieną galimą būdą, kad klausimas dėl Rusijos priemonių taikymo Lietuvai ir lietuviškų produktų įvežimo būtų išspręstas. Vyksta pokalbiai ir diskusijos ne tik Lietuvos ir Rusijos dvišaliu, bet ir ES bei Rusijos institucijų ir aukščiausių pareigūnų lygiu, tikimasi, kad tai duos teigiamų rezultatų.

„Europos Komisijos atstovai ragina laikytis rimties, tai būtų galima paaiškinti kaip raginimą nespekuliuoti šia tema, nepolitikuoti, bet elgtis sutelktai ir konstruktyviai, - vakar sakė premjeras Algirdas Butkevičius. - Dar antradienį ryte vykusiame Vyriausybės pasitarime aptarėme galimybę kreiptis į Pasaulio prekybos organizaciją. Tokios galimybės mes neatmetame, tačiau visuomenė ir politikai privalo suprasti, kad Lietuva viena to padaryti negali, kreipimasis įmanomas tik kartu su EK, o ši svarsto keletą galimų problemos sprendimo būdų, apie kuriuos kol kas viešai skelbti negalime“.

Savarankiškai spręsti negali

Anot premjero, ieškinys Rusijai PPO yra tik kraštutinė ginčo sprendimo priemonė, nes visas procesas užtruktų, o problemą būtina spręsti kuo skubiau.

Lietuva yra ES narė, todėl savarankiškai negali pradėti PPO ginčų sprendimo procedūrų, nes kaip sudedamoji prekybos politikos dalis tai priklauso išimtinei ES kompetencijai. PPO ginčai prieš trečiąsias šalis pradedami bendru ES sprendimu.

PPO bylos inicijavimui formaliai turi pritarti ES komisarų kolegija, taip pat prekybiniai, politiniai ir kiti aspektai dėl bylos inicijavimo nagrinėjami Prekybos politikos komitete. Prasidėjusiame ginče visai ES ar bet kuriai valstybei narei atstovauja EK. Visa tai užtruktų, tad skubaus sprendimo vargu ar galėtume tikėtis.

Jokio dėmesio

Šią savaitę Strasbūre posėdžiaujantis Europos Parlamentas vakar laukė atsakymų dėl Rusijos ir Lietuvos prekybinio ginčo iš Europos Komisijos nario Karelo De Guchto. Kol kas net ir į Briuselio siunčiamas užklausas Maskva nereaguoja.

Informacijos apie nekokybiškus lietuviškus maisto produktus negauna ir EP. Laimos Andrikienės nuomone, lietuviškų produktų draudimas iš tiesų yra kaina, kurią Lietuva moka už aktyvų vaidmenį Rytų kaimynystės politikoje.

„Jau anksčiau įpareigojau Vyriausybę imtis visų įmanomų priemonių dėl padėties su Rusija normalizavimo“, - prezidentė Dalia Grybauskaitė kratėsi atsakomybės dėl Rusijos blokados. Ir pridūrė, kad konflikto sureguliavimas tapo rimčiausiu išbandymu A.Butkevičiaus vadovaujamam Ministrų kabinetui.

Vakar Socialdemokratų partijos infocentras paskelbė, kad D.Grybauskaitė neteisingai verčia kaltę Vyriausybei dėl Rusijos: „Prezidentė pagal Konstitucijoje nustatytas funkcijas yra atsakinga už užsienio politiką, todėl ji turėtų kuo skubiau išsiaiškinti, iš kur kyla šie diplomatiniai nesusipratimai, kas perduoda nepatikrintą informaciją ir užkirsti kelią skleidžiamai panikai“.

Pats premjeras Algirdas Butkevičius dar kartą patvirtino, kad jokių oficialių raštų dėl Lietuvos pieno produkcijos eksporto į Rusiją sustabdymo nėra gauta.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder