Ekspertai: Zigmantas Balčytis - rimčiausias iššūkis Daliai Grybauskaitei

Ekspertai: Zigmantas Balčytis - rimčiausias iššūkis Daliai Grybauskaitei

Šalies vadovo rinkimai neapsieis be antro turo, o jame neblogai pasirodyti turėtų socialdemokratas Zigmantas Balčytis, mano LRT.lt kalbinti pašnekovai. „Antras turas – sunkiai prognozuojamas, nes visi, kurie nenorės balsuoti už Dalią Grybauskaitę, turės pasirinkimą“, – tvirtina politikos apžvalgininkas Edmundas Jakilaitis. Tuo metu sociologas dr. Vladas Gaidys primena, kad D. Grybauskaitės populiarumas – nebe tas, koks buvo per praėjusius rinkimus.

Neprognozuojamas antras rinkimų turas

Politikos apžvalgininkas E. Jakilaitis prognozuoja, kad, pagal dabartinę padėtį ir tendencijas, antro prezidento rinkimų turo tikimybė yra didesnė nei 50 proc. Panašios nuomonės laikosi visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ vadovas V. Gaidys, kuris sutinka, kad pirmojo turo išrinkti prezidentą greičiausiai neužteks.

„Per praėjusius rinkimus kandidatai buvo silpnesni, o D. Grybauskaitės pakilimas tuomet  buvo maksimalus, tai buvo viena ryškiausių politikių per 20 metų. Šįkart nebus tokio populiarumo augimo. Manau, kad kiti kandidatai nepasiduos ir per būsimus mėnesius įgaus spalvos“, – svarsto V. Gaidys.

E. Jakilaičio teigimu, dabartinė šalies vadovė visuomenės akyse – ne tokia, kokia buvo prieš penkerius metus, o antrojo rinkimų turo prognozuoti negali niekas.

„Lietuvoje yra buvę trys antri turai ir du iš jų laimėjo kandidatas, surinkęs daug mažiau balsų pirmajame ture. Antras turas – labai sunkiai prognozuojamas, nes visi, kas nenori balsuoti už D. Grybauskaitę, turės pasirinkimą – Z. Balčytį. Bet didysis socdemų laimėjimas būtų šiam kandidatui patekti į antrą turą“, – mano politikos apžvalgininkas.

Realus konkurentas – nesiskaitantis su žodžiais

Pasak E. Jakilaičio, jei prezidento rinkimuose kandidatuotų „tvarkietis“ Valentinas Mazuronis, jis būtų neblogas konkurentas visiems kandidatams. V. Mazuronis esą vertinamas kaip gana sėkmingai dirbantis ministras, jo palankumo reitingas – gana neblogas, jis vertinimas panašiai kaip ir jo partijos pirmininkas Rolandas Paksas, kuris dalyvauti rinkimuose negali.

Tačiau Z. Balčyčio šansai dalyvauti antrajame ture, anot E. Jakilaičio, yra geresni. „Vien dėl to, kad jo partija turi didelį populiarumą, socdemai daro gana neblogas rinkimų kampanijas, turi pinigų. Be to, Z. Balčytis nėra kaip nors susikompromitavęs, jei ir turėjo kokį nors neigiamą atspalvį, tai dabar visi bus blogus dalykus pamiršę, nes jis ilgai dirbo Europos Parlamente“, –  tęsia E. Jakilaitis.

Sociologo V. Gaidžio manymu, V. Mazuronis – išties populiarus ministras, turi gerą pliuso ženklą, ir Darbo partijos atstovui, ketinančiam kovoti prezidento rinkimuose – Artūrui Paulauskui reikėtų pasakyti kažką naujo, kad aplenktų „tvarkietį“.

LRT.lt primena, kad, kai kurių politikos ekspertų manymu, Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“ elektoratai nemenkai „persidengia“, ir kai vienos iš šių partijų populiarumas mažėja, kitos reitingai paprastai ima augti.

V. Gaidys prognozuoja, kad Z. Balčytis su V. Mazuroniu ir turėtų konkuruoti dėl patekimo į antrą turą, nors pats aplinkos ministras LRT.lt yra teigęs, kad prezidento rinkimuose nedalyvaus.

Kiek kitokios nuomonės laikosi politologas Bernaras Ivanovas, kurio teigimu, „labiau tikėtinas simbolinis partijų dalyvavimas prezidento rinkimuose susitaikant, kad teks ir toliau dirbti su D. Grybauskaite, o antro turo apskritai gali ir nebūti“.

„Z. Balčytis – kol kas niekuo nepasižymintis, matyt, pasirinktas todėl, kad viešojoje erdvėje buvo matomas. Realų iššūkį prezidentei galėtų mesti ryškus, charizmatiškas, su priemonėmis bei žodžiais nesiskaitantis kandidatas, galintis palaužti pasitikėjimą D. Grybauskaite. Tai įmanoma, bet reikia žmogaus, su kuriuo būtų galima dirbti – tai būtų R. Paksas, galbūt Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, jei ji imtųsi dar rimčiau konfrontuoti su prezidente“, – komentuoja B. Ivanovas.

Pasigenda ryškių asmenybių

Sociologas V. Gaidys pastebi, kad nuo 1993-ųjų apskritai mažėja ir rinkėjų aktyvumas. Aukštas jis esą buvo 1993-1997-aisiais, kai siekdavo ir 70 proc.

„Po to jis mažėjo. Matyt, ne viena priežastis tam buvo. Dalis tautiečių išvažiavo, dirba kažkur svetur, žmonės mažiau domisi rinkimais ir deda į juos vilčių“, – svarsto V. Gaidys.

Anot sociologo, trūksta ir intrigos – anksčiau rinkimų kovos esą buvo įdomesnės.

„Patys įdomiausi rinkimai yra tie, kuriuose kaunasi, diskutuoja asmenybės, bet kol kas tų takoskyrų, kokios buvo tarp Algirdo Brazausko ir Stasio Lozoraičio, Artūro Paulausko ir Valdo Adamkaus, Rolando Pakso ir V. Adamkaus, nėra. D. Grybauskaitė dabar dominuoja, tačiau ir jos reitingas jau ne tas, be to, trūksta stiprių konkurentų jai“, – LRT.lt dėsto V. Gaidys.

Prezidento rinkimai vyks kitų metų gegužės 11 dieną. Jei reikės antrojo turo, jis vyks gegužės 25-ąją – tą pačią dieną, kaip ir rinkimai į Europos Parlamentą.

Dabartinė šalies vadovė D. Grybauskaitė dar nepaskelbė, ar sieks antrosios kadencijos. Tuo metu politologai tuo neabejoja.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder