Europos Komisijos diktatūra. Greitai nusivilkite kelnes, Briuselis muš arba...

Europos Komisijos diktatūra. Greitai nusivilkite kelnes, Briuselis muš arba...

Briuselio biurokratai visai suįžūlėjo. Neseniai Europos Komisija pagrasino, kad visos šalys, neįsileidžiančios nelegalų, už kiekvieną neįsileistą turės susimokėti po 250 tūkst. eurų baudą. Toliau - dar gražiau. Šią savaitę paaiškėjo, kad Europos Komisija Lietuvai grasina milžiniškomis baudomis už tai, kad išardėme mums nereikalingą geležinkelio atšaką. Dar toliau - irgi neblogai: sankcijos laukia, nes neleidžiame žemės pardavinėti užsieniečiams...

Europos Komisija pagrasino Lietuvai, kad ši turės susimokėti milžinišką baudą už tai, kad 2008 m. buvo išardytas Rengės geležinkelio ruožas. Europos Komisijai pasiskundė „Orlen Lietuva“, mat ji norėjo savo krovinius į Latviją vežti tiesiausiu keliu, o išardžius minėtą atkarpą kelias pailgėjo. Esą taip „Lietuvos geležinkeliai“ piktnaudžiavo dominuojančia padėtimi, todėl jiems gresia 10 proc. metinių pajamų bauda - beveik 50 mln. eurų. Niekam nesvarbūs argumentai, kad geležinkelis buvo pernelyg nusidėvėjęs, jį atnaujinti brangiai kainuotų ir neapsimokėtų, nes ruožas Lietuvai nėra reikalingas.

„Geroji“ Europos Komisija daro išlygą: atkurti ruožo nereikės ir bauda nebus skirta, jei „Lietuvos geležinkeliai“ bus pertvarkyti pagal ketvirtąjį ES geležinkelių paketą, kuriame numatytas infrastruktūros valdymo ir veiklos atskyrimas. Mūsų šalies vadovai net nepyptelėjo, jog tai šantažas! Prezidentė Dalia Grybauskaitė iškart pasikvietė susisiekimo ministrą Rimantą Sinkevičių ir pareikalavo, kad Briuseliui būtų nusilenkta. Šis pareiškė, kad bendrovė bus pertvarkyta. Tiesa, dar neaišku kaip, nepaaiškėjo ir vakar, po ministro pasitarimo pas premjerą Algirdą Butkevičių.

Negana to, Europos Komisija paragino Lietuvą laikytis žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo taisyklių, kurios numatytos ES sutartyse. Pagrindinis reikalavimas - panaikinti draudimą dirbamą žemę pirkti net neketinant jos dirbti. Gerai bent tai, kad žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sako, jog šiam reikalavimui nepasiduos, nors neslepia, kad į kai kuriuos reikalavimus bus atsižvelgta.

„Bet tikrai netaisysime įstatymo ir paliksime nuostatą, jog žemės pirkėjas privalėtų užsiimti ūkine veikla. Mes manome, kad žemės ūkio paskirties žemė yra skirta ūkininkauti ir tikrai neturi tapti preke bei spekuliacijos objektu. Nežinau, kaip apsispręs visa Vyriausybė ir Seimas. Tikiuosi, palaikys mūsų nuomonę. Manau, Europos Komisija pernelyg kišasi į valstybės reikalus. Kad ir dėl geležinkelio ruožo - irgi kišamasi. Kiekviena valstybė juk geriau mato, ko jai reikia. Negalima visų mauti ant vieno kurpalio, turi likti skirtumai tarp valstybių, kitaip ES taps federacija“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Baltraitienė.

- Europos Komisija pagrasino Lietuvai sankcijomis, jei ji nepanaikins draudimo pardavinėti žemę spekuliantams. Ar tai nėra kišimasis į suverenios valstybės reikalus? Jau net ne į ūkinius, o į valstybės išlikimo klausimus? - „Vakaro žinios“ teiravosi tautinėmis pažiūromis garsėjančio eksparlamentaro, dabartinio Biržų rajono mero Valdemaro VALKIŪNO.

- Be abejonės, tai yra kišimasis, tačiau bijau, kad situacija tik blogės. Juk Lietuvoje jau yra susibūrusi marionetinių jėgų konfederacija, kuri atvirai pasisako už tai, kad ES būtų ne nepriklausomų valstybių sąjunga, o federacija. Petras Auštrevičius ir kiti to neslepia, nors kol kas dar prityli, laukia savo momento ir ruošia placdarmą. Tai kurmiai, kurie po Lietuvos valstybingumo pamatais knisa duobes. Jiems nusispjauti į Konstituciją, jie aiškina, kad ES teisė turi viršenybę prieš Konstituciją, taip niekindami valstybę. Jie elgiasi panašiai kaip Sąjūdžio laikais visokie burokevičiai. Tada juos šiaip taip nudusino, o šitie veikia nekliudomai, nes Europos Komisijai tai labai patinka, o ji sau prisiėmusi daugybę galių. Jau net pačioje ES nerimaujama dėl Europos Komisijos galių. Net Europos Parlamentas tapo tik formalia institucija, kurioje politikai rankas pakelia tik formaliai. Galima sakyti, kad Europos Sąjungoje de facto veikia Europos Komisijos diktatūra. Ir beveik niekas tam nesipriešina. Nesu matęs, kad mūsų politikai nors kada būtų viešai išsakę tvirtą nuomonę.

- Tačiau žemės ūkio ministrė V.Baltraitienė „Vakaro žinias“ užtikrino, kad bent dėl draudimo pardavinėti žemę spekuliantams ji nenusileis...

- Teisinga pozicija, bet kas iš to? Jos kadencija jau baigiasi. Diktatūra palauks, kol tvirta ministrė bus pakeista. Juk pas mus nėra darbų perdavimo. Laukiama, kol ateis sukalbamesnis: su šita nesusitariame - su kitu susitarsime. Nėra kur skubėti. Ir ta diktatūra po truputį, pamalonindama pinigais, Lietuvoje ir kitose valstybėse užsitikrina vis didesnę įtaką. Kai sovietmečiu komunistai veikė plika ideologija, viskas vyko greitai, o dabar, kai veikiama pinigais, viskas vyksta lėčiau, bet efektas yra tas pats: tautų pavergimas, suverenitetų sunaikinimas, vietinės valdžios „išplovimas“ ir t.t. O dabar matome, kad čia teisės nebeturime, ten irgi jau ES teisė dominuoja. Į Briuselį irgi beveik vien marionetes delegavome. Kas moka pinigus, tam jie groja ir dainuoja. Tik teoriškai jie yra lietuviai, o de jure - parsidavėliai ir net blogiau. Todėl grimztame vis giliau į briuselinę diktatūrą, iš kurios išsivadavimas būtų itin problemiškas.

- Kodėl vienoms ES valstybėms leidžiama tai, kas kitoms neleidžiama? Pavyzdžiui, Vokietijoje, Danijoje saugikliai dėl žemės pardavimo keliskart griežtesni nei Lietuvoje, tačiau sankcijomis grasinama ne joms, o mums? Gal ir mums vertėtų įdiegti tokius pat saugiklius, tada niekas neturėtų teisės mums grasinti?

- Neieškokite lygybės Europos Sąjungoje. Jos nėra. Be to, vokiečiai ar danai turi daugiau derybinių galių, moka kumščiu trenkti į stalą. Lenkai, pavyzdžiui, yra šaunuoliai, trenkė kumščiu į stalą, kai jiems buvo pagrasinta sankcijomis. Ir jokių sankcijų nebuvo. Mums reikėtų kooperuotis su tokiomis šalimis kaip Lenkija ar Vengrija, kartu daugiau pasiektume. Bet mes šliejamės prie valstybių, kurios yra užliūliuotos.

- Pasirodo, mes net kokios nors geležinkelio atkarpos išardyti negalime, jei ji mums atrodo nereikalinga, o pasenusio atnaujinti neapsimoka.

- Jau kišamasi net į ūkinę veiklą. Nesąmonė kažkokia. Tuoj turėsime atsiklausti, kur kelius tiesti. Savoje šalyje jau net nebegalime patys reguliuoti, kur srautus nukreipti, kur traukiniai turėtų važiuoti. Įsivaizduojate? Greitai gal skirs sankcijas už tai, kad gamtinius reikalus atliekame tualete, o ne lauke? Baisi diktatūra, tik užglaistoma pinigais. Kol duoda pinigus, visiems viskas atrodo gerai.

- Prieš referendumą dėl stojimo į ES niekas nesakė, kad nebebūsime patys sau šeimininkai net ūkiniuose reikaluose.

- Aišku, kad nesakė, kitaip referendumas nebūtų įvykęs. O viskas buvo daroma, kad įvyktų. Net dvi dienas, pažeidžiant įstatymus, jis vyko, buvo leista žmones papirkinėti alumi bei skalbimo milteliais. Ar galite įsivaizduoti, kad tai būtų leidžiama per Seimo ar prezidento rinkimus?

- Europos Komisija pagrasino, kad šalys, neįsileidžiančios nelegalų, už kiekvieną neįsileistą turės sumokėti po ketvirtį milijono eurų baudą. Kas čia per absurdas? Nei stojimo į ES sutartyje, nei ES Konstitucijoje juk apie tai nėra nė žodžio. Tai už ką baudos?

- Pastebėjote, kad ir vėl paminėjote Europos Komisiją? Tikra diktatūra. Aš irgi nesuvokiu, kokiu pagrindu galėtų būti skirtos baudos. Suvaržoma mūsų laisvė turėti savo nuomonę, savo nuostatas. Mūsų vidinis reikalas, priimti pabėgėlius ar nepriimti. Gal mes neturime resursų? Gal nenorime? Juk mes turime savo vizijas, savo svajones. Ar normalu būtų, jei būtų pasibelsta į kieno nors butą ir pasakyta: mes pas jus įkeliame pabėgėlį, o jei nepriimsite, sulauksite baudos? Juk Europos Komisija taip ir elgiasi. Bet kuo mes, lietuviai, nusikaltome? Tik tuo, kad įstojome į tą ES.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder