"Forbes": Lietuva pagal verslo sąlygų palankumą – 25-ta

"Forbes": Lietuva pagal verslo sąlygų palankumą – 25-ta

Gruodžio 4 d. žurnalas „Forbes" pateikė valstybių, turinčių palankias sąlygas verslui, reitingą. Nurodomos 145 valstybės, kurios buvo lyginamos pagal 11 faktorių: teisės į nuosavybę, inovacijų ir technologijų sklaida šalyje, mokesčių sistema, korupcijos lygis, asmeninės, prekybos ir monetarinės laisvės, valstybės biurokratinis aparatas, investicijų apsauga ir akcijų rinkos veikla. „Forbes“ savo atliktiems vertinimams pasitelkė įvairių tarptautinių organizacijų, Pasaulio banko, Pasaulio ekonomikos forumo pateikiamų ataskaitų duomenis.

Sąraše beveik pagal visus rodiklius pirmauja Airija. Pirmajame dešimtuke taip pat atsidūrė Naujoji Zelandija, Honkongas, Danija, Švedija, Suomija, Singapūras, Kanada, Norvegija ir Nyderlandai. Jungtinės Valstijos atsidūrė 12-oje vietoje, o Kinija – net 98-oje. BRICS besivystančių šalių grupėje geriausią poziciją užėmė Pietų Afrika, atsidūrusi 41-oje vietoje. Rusija kilstelėjo 14 pozicijų ir nurodoma 91-oje vietoje, tarp Filipinų ir Paragvajaus.

Lietuva šiame sąraše užima 25-ąją vietą. Apraše nurodoma, kad nors įstojome į Europos Sąjungą (ES) ir priklausome Pasaulio prekybos organizacijai (PPO), daugiausiai prekiaujame su kaimynėmis iš Centrinės ir Rytų Europos, ypač Rusija. Užsienio investicijos ir parama verslui padėjo šaliai pereiti nuo komandinės prie rinkos ekonomikos, nurodo „Forbes“ savo ataskaitoje.

Teigiama, kad visas tris Baltijos respublikas itin stipriai paveikė 2008–2009 metų finansų krizė. Tačiau vyriausybės pastangos pritraukti užsienio investicijas, plėsti eksporto rinką ir vykdyti įvairaus profilio ekonomines reformas, padėjo Lietuvai greitai atsigauti iš gilios recesijos ir pavertė vienu sparčiausiai augančių ES ūkių. Šalis siekia atitikti visus Mastrichto sutarties kriterijus ir jau 2015 metais nori prisijungti prie euro zonos. Taip pat „Forbes“ pažymi, kad nors 2011–2012 metais Lietuvoje minimalus mėnesinis atlyginimas kilo 25 proc., tačiau 2012 metais nedarbo lygis tebebuvo gana aukštas – jis siekė 13,2 procento.

Kaimyninė Estija reitinge mus kiek aplenkė ir užėmė 23-iąją vietą. Tarp jos ir Lietuvos įsiterpė Vokietija. Latvija užėmė 35-ąją, Lenkija – 39-ąją, Čekija – 43-iąją, Ukraina – 99-ąją vietą. Kaimyninė Baltarusija į „Forbes“ sąrašą nepateko.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder