Į "Vilniaus prekybos" akcininkų konfliktą įsitraukė prezidentė

Į "Vilniaus prekybos" akcininkų konfliktą įsitraukė prezidentė

Didžiausią rezonansą šią savaitę sukėlė vieno norvegų valdomo interneto portalo paskelbti įtarimai „Vilniaus prekybai“ dėl neva sukurtos mokesčių išvengimo schemos ir taip nesumokėtų 700 mln. litų mokesčių.

UAB „Vilniaus prekyba“ direktorė Raimonda Kižienė vakar paaiškino, kad kaltinimai - vieno grupės akcininkų agresyvaus pasitraukimo iš šio verslo strategijos dalis. „Vilniaus prekyba“ griežtai atmetė bet kokius žiniasklaidoje mestus kaltinimus dėl mokesčių vengimo tiek Lietuvoje, tiek bet kurioje kitoje šalyje, kur grupės įmonės vykdo veiklą, ir ketvirtadienį kreipėsi į VMI prašydama inicijuoti įmonės mokestinį patikrinimą.

„Esame pasirengę pateikti visus dokumentus, kurie išsklaidys net menkiausias abejones dėl mūsų įmonių veiklos teisėtumo ir skaidrumo“, - sakė R.Kižienė.

Viena didžiausių lietuviško kapitalo įmonių atkreipė dėmesį visada bendradarbiavusi ir bendradarbiausianti su kontroliuojančiomis institucijomis, taip pat ir mokesčių inspektoriais visose šalyse, kuriose vykdo veiklą.

O prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienio rytą per LRT radiją iš karto šią buvusių verslo partnerių konfliktinę situaciją pavadino „valstybės bei piliečių apiplėšimu“ ir viešai pareiškė, kuo viskas turi baigtis: „Valstybinė mokesčių inspekcija turi atkreipti papildomą dėmesį į tai, kas yra šiuo metu viešojoje erdvėje... Tai - iššūkis Vyriausybei, Finansų ministerijai ir Valstybinei mokesčių inspekcijai.“

VMI viršininko pavaduotojas Artūras Klerauskas tą pačią dieną pranešė, kad jau suburta profesionaliausių ekspertų iš skirtingų padalinių komanda ištirti vieną didžiausių verslo grupių Lietuvoje, bet atkreipė dėmesį, jog „VMI niekada nedalyvavo ir nedalyvaus verslo partnerių konfliktuose bei niekada nebus įrankiu, kuriuo galėtų naudotis akcininkai kovoje su konkurentais“.

Rūta BILKŠTYTĖ, mokesčių ekspertė:

Visame pasaulyje yra praktikos, kai su oponentais ar nusikalstamomis struktūromis, kaip, pavyzdžiui, JAV su Alu Kapone arba Rusijoje su Vladimiru Chodorkovskiu, susidorota per mokesčius. Mokesčių vengimas yra toks kaltinimas, kad reikia labai didelio intelekto suprasti, ar tai tiesa. Bet neigiama opinija visuomenė greitai užkrečiama.

Nemanau, kad mokesčių administratorius iki tol, kol Mindaugas Marcinkevičius nepadėjo ant stalo informacijos, nežinojo apie tas schemas ir jų kritiškai neanalizavo. Valstybinė mokesčių inspekcija apie mokesčių mokėtojus turi labai daug priešpriešinės informacijos, juolab įmonės apie įvairias reorganizacijas turi prievolę pateikti mokesčių administratoriui aiškinamuosius raštus. Bet tai nereiškia, kad mokesčių administravimas paremtas tik kontrolės veiksmais pagal komandą ar skundą.

Niekas Lietuvoje nekvestionuoja, kad, pavyzdžiui, IKEA ar kita tarptautinė įmonė čia naudoja kokią nors mokestinę schemą. Bet visos įmonės, plėtodamos tarptautinį verslą, naudoja ir tarptautines schemas. Tai yra natūralu: jeigu tu važiuoji traktoriumi - pili dyzeliną, o jeigu automobiliu - benziną. Ir lietuviškos įmonės, įeidamos į tarptautinę rinką, naudojasi lygiai tokiomis pačiomis schemomis. Nes jeigu nesinaudotų, negalėtų konkuruoti rinkoje su užsienio įmonėmis, kurios tai daro.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder