Išskirtinis interviu su Viktoru Uspaskichu: buhalterija, perrašomas turtas, narkotikai ir liga

Išskirtinis interviu su Viktoru Uspaskichu: buhalterija, perrašomas turtas, narkotikai ir liga

Rodos, Viktoras Uspaskichas apskritai dingo. Nė žodžio viešumoje. Net teismui, šią savaitę baigusiam Darbo partijos bylos įrodymų tyrimą, tapo nepasiekiamas. Dėl ligos neatvykus į posėdį, Vilniaus apygardos teismas paskelbė pirmąjį nuosprendį V. Uspaskichui - jo byla atskiriama nuo bendros. O tuo pat metu viešojoje erdvėje pasipylė kalbos kalbelės apie V. Uspaskichą ir ligonio simuliavimą, V. Uspaskichą ir narkotikus, V. Uspaskichą ir naktinius skambučius premjerui, V. Uspaskichą ir jo turto perrašymą vaikams. Kažkodėl niekas paties V. Uspaskicho neklausia, kaip yra iš tiesų. Kaip yra iš tiesų? - Viktoro Uspaskicho paklausė „Respublika“.

- Kaip jūsų sveikata, kas iš tiesų atsitiko?

- Gydomės. Viskas eina į gera, vykdau visas gydytojų rekomendacijas ir tiek. Mano skrandyje daktarai rado dvi opas ir skyrė gydymą, kad jos kuo greičiau užsitrauktų. O tada vėl bus galima eiti į ataką ir toliau nervintis. Kai vyksta toks neteisinis teismo procesas, pažeidžiamos mano kaip žmogaus teisės, per nervus išlenda ir ligos.

- Visada atrodėte sveikas žmogus, tačiau staiga patekote į Kauno klinikas, nors jau kitą dieną pasakėte, kad dar gyvensite bent 50 metų?

- Aš taip ir ruošiuosi gyventi, todėl dabar ir vykdau daktarų rekomendacijas, stengiuosi opas išgydyti. Esu iš tų, kurie nemėgsta eiti pas gydytojus, bet kai jau buvo labai blogai, patekau tiesiai į ligoninę. Anksčiau į kokius nors skausmus pilve, skrandyje nekreipdavau dėmesio.

- Tačiau šią savaitę Vilniaus apygardos teismas jūsų bylą išskyrė iš Darbo partijos bylos vien todėl, kad teismas nutarė, jog tarsi šaipotės iš jo, ligoninės išduotos pažymos apie jūsų nedarbingumą keistai sutampa su teismo posėdžio dienomis. Kaip čia yra, kad pažymoje nurodyta, jog sirgsite kovo 18-19 ir kovo 21-22 dienomis?

- Teismas oficialiai kreipėsi į ligoninę dėl man nustatyto nedarbingumo pagrįstumo, paklausė, kiek dar truks mano liga. Ligoninė teismui atsakė, kad tokia liga gydoma nuo 4 iki 6 savaičių. Mėnuo jau praėjo, tad mane gali gydyti dar apie dvi savaites. Beje, per tas dvi savaites jokie teismo posėdžiai nėra numatyti ir artimiausias bus tik balandžio 8-ąją.

Kam tuomet reikia išskirti bylas, jeigu posėdžių datos buvo numatytos dar prieš pusę metų, o aš juk susirgau netikėtai? Kam reikia to šou, jei ir teismas, ir prokuroras žino, kad balandžio 8 dieną būsiu teisme?

Kas savaitę lankausi pas gydytojus, kurie mane nuodugniai apžiūri, atlieka tyrimus. Paskutinį kartą net prašiau, kad uždarytų tą ligos lapą, oficialiai nutrauktų mano nedarbingumą. O gydytojai paklausė, kas atsakys, jeigu mano liga staiga vėl paūmės? Jie nenori prisiimti tokios atsakomybės, todėl išdavė pažymą, kad esu nedarbingas.

O teisėja ir prokuroras taip akivaizdžiai dezinformuoja visuomenę, klaidina žurnalistus, kad aš esą sergu tik teismo dienomis. Mano ligos lapas yra nuolatinis, o ligoninė pagal nustatytą formą tik atsakė į teismo paklausimą, ar galėsiu dalyvauti teismo posėdžiuose tam tikromis dienomis. Tai, ką daro teisėja ir prokuroras, yra blefas, melas ir visuomenės dezinformacija.

- Bet gal taip stengiasi kuo skubiau ištirti Darbo partijos bylą?

- Lietuvoje yra iškelta apie 20 tūkst. buhalterinių bylų, bet ar jūs matėte, girdėjote tokį ažiotažą, kilusį dėl kurios nors kitos bylos? Ar kas nors girdėjo, kad dėl buhalterinių pažeidimų būtų likviduojama bent viena įmonė, ar matėte, kad už tai nors vienos įmonės vadovas būtų pasodintas?

Darbo partijos bylą sudaro 160 tomų, bet joje nėra nė vieno liudytojo parodymo, kad Uspaskichas davė nurodymus partijos buhalteriją tvarkyti kaip nors ne taip, kad Uspaskichas liepė ar prievarta vertė daryti ką nors neteisėta. Nėra jokių įrodymų, kad Uspaskichas neteisėtai priėmė ar davė pinigus, nėra nė vieno dokumento, kuris paliudytų, kad Uspaskichas apskritai turėjo reikalų su kokia nors juodąja buhalterija.

Jeigu kaltinama, kad Uspaskichas kažką įvykdė, organizavo nusikalstamą grupę kurti tą juodąją buhalteriją, juk turi būti užfiksuoti bent kokie nors veiksmai. Normalioje valstybėje teismui turėtų būti perduoti įrodymai, kaip, pavyzdžiui, Uspaskichas sukvietė kokius nors žmones į kambarį, davė pavedimus nusikalsti ir t.t. Viso to nėra, o esu kaltinamas, kad kažką organizavau.

Juk ne telepatiniu būdu aš kažką organizavau ir, kiek žinau, Lietuvoje dėl telepatijos dar niekas nėra kaltinamas. Todėl aš turėjau būti šioje byloje geriausiu atveju tik liudytojas, o jeigu jau prokuroras tikrai rastų kokių nors mano neteisėtų veiksmų, proceso eigoje galėtų perkvalifikuoti mane į kaltinamąjį.

Dabar aš tikrai nesuprantu, už ką Uspaskichas tampomas po teismus jau septintus metus, kodėl gaišinamas mano laikas, energija, neleidžiama įgyvendinti gerų idėjų, o galiausiai - sugadinama sveikata. Kas už tai atsakys?

Aštuonis mėnesius man buvo skirtas namų areštas, iš manęs buvo paimtas 1,5 mln. litų užstatas, viešai ir demonstratyviai uždėti antrankiai, buvau įkištas į areštinę, man buvo draudžiama susitikinėti su rinkėjais, sugalvota dar kitokių apribojimų. Už ką?

- Tačiau viena buvusi Darbo partijos buhalterė teisme šią savaitę užsiminė, kad gaudavo kažkokius pinigus vokelyje?

- Ji tik paaiškino, kad nežino, iš kur ir kokių pinigų gaudavo. Ar ji tuos pinigus gavo iš manęs, man apie tai pranešė? Aš nesuprantu tokių piliečių - jei jau gavai nešvarių pinigų, tai paimk ir atiduok juos iškart valstybei, viešai gailėkis, tada gal būsi atleistas nuo atsakomybės.

Pernai rudenį, prieš Seimo rinkimus, buvo atsiradęs toks jaunas žurnalistas, kuris pasakė, kad mėnesiais imdavo atlyginimą vokelyje, o staiga nusprendė nebeimti ir apie tai ėmė garsiai kalbėti. Juk tokie žmonės gali sužlugdyti bet kokią įmonę - ima pinigus vokelyje, elgiasi nusikalstamai, o vėliau, kai kažkas prispaudžia uodegą, daro šou.

- Parlamentaras Petras Gražulis iš Seimo tribūnos yra pareiškęs, kad visos partijos turėjo juodąsias buhalterijas, tad gal tokią turėjo ir Darbo partija, tik visa tai buvo daroma be jūsų žinios?

- Ne tik P. Gražulis prisipažino apie juodąją buhalteriją jo partijoje, kitados ir Aloyzas Sakalas pasakė, kad antrąją buhalteriją turėjo socialdemokratai. Aš žinau ir turiu įrodymų, kad tokios buhalterijos buvo visose Lietuvos partijose. Bet tai niekam neįdomu, nes reikia sunaikinti tik Darbo partiją.

Išsiaiškinti, ar kas nors ką nors nusikalstama darė Darbo partijoje, man už nugaros, yra ne mano reikalas, bet aš apie antrąją mūsų buhalteriją tikrai nieko nežinau.

Partijos pirmininku dirbu tik visuomeniniais pagrindais, be jokio atlyginimo, jokios naudos iš to neturėjau, todėl nebuvo ir tikslo slėpti pinigus, kad vėliau juos galėčiau išdalyti partijos nariams lyg dividendus akcininkams. Mūsų partijoje yra 17 tūkst. šeimininkų - narių, tad gal reikėtų visus juos ir teisti? Partijos nariai buvo atėję į teismą, bet juos išvarė iš posėdžio.

- Kaip pats manote, kodėl Vilniaus apygardos teismas jūsų bylą išskyrė iš Darbo partijos proceso?

- Vos viena politinė organizacija nusprendė susijungti su kita politine organizacija, prokuroras tai iškart uždraudė. Tai yra tiesioginis ir tendencingas partijos naikinimas.

Aš nesuprantu, kodėl draudžiama susijungti dviem partijoms, jeigu mūsų bylai senaties terminas sukaks tik 2018 metais.

- Kodėl jums prireikė susijungti su Rolando Pakso vadovaujama partija „Tvarka ir teisingumas“?

- Stiprinti tos pačios pakraipos politines pajėgas, ir tiek.

- Bet galbūt tikrai tokiu būdu siekiate išvengti Darbo partijos atsakomybės ir sunaikinimo per teismą?

- Jeigu turėčiau tokį tikslą, galėčiau problemą išspręsti daug paprasčiau. Pavyzdžiui, susirasti kokią nors nedidelę partiją, susijungti su ja ir pakeisti pavadinimą. Tai būtų kur kas paprasčiau, nes niekam neįdomi, maža, nereikšminga partija nė nereikalautų ideologinių, struktūrinių suderinimų, nekeltų reikšmingų reikalavimų, nebūtų ir tokio ažiotažo.

- Ar jūsų ir R. Pakso bendra partija kuriama kaip atsvara socialdemokratams?

- Jeigu mums tikrai norėtųsi kelti rimtą politinę grėsmę premjero Algirdo Butkevičiaus partijai, mes tą galėtume daryti jau ir šiandien - sujungti savo frakcijas Seime. Bet to juk nedarome, mums intrigos nereikalingos. Tačiau jeigu Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ skyriai nesuderins susijungimo reikalų, jo ir nebus.

- Iš šono pažvelgus į valdančiąją koaliciją susidaro įspūdis, kad Darbo partija susirūpinusi tik savo byla, Rolandas Paksas - grįžimu į Lietuvos politiką, lenkų akcija - dvikalbių pavardžių ir vietovardžių rašymo įteisinimu, socialdemokratai - tuo, kad neprarastų trapaus prezidentės palaikymo. Ar dar jaučiate valdančiosios koalicijos politinių partnerių vienybę?

- Mano nuomone, kol kas nesikerta nė vienos iš keturių partijų politiniai interesai, programinės nuostatos, o kaip bus ateityje, pamatysime tuomet, kai sukaks Vyriausybės šimtadienis ir premjeras A. Butkevičius pristatys visą koalicijos strategiją. Tuomet ir pasižiūrėsiu, ar ji atitinka Darbo partijos programą, ar nesikirs mūsų nuomonės dėl koalicinės programos metmenų.

- Tačiau jau yra neatitikimų - A. Butkevičius sako, kad minimalaus atlyginimo nebekels, o Darbo partija rinkėjams žadėjo jį padidinti iki 1500 litų?

- Dabar jau nesvarbu, kas kiek žadėjo, o svarbu, kad apskritai išliko algos didinimo tendencija. Jeigu Darbo partija būtų prieštaravusi, tai šiandien neturėtume ir 1000 litų minimumo.

- Vos tik jūs susirgote, kilo kokaino skandalas, kurį kasdien komentuodavo net premjeras. Tad kaip dėl tų narkotikų?

- Ar žinote, kodėl ši pikantiška istorija jau pasibaigė? Todėl, kad vienoje laidoje pasakiau, kad sutinku surengti spaudos konferenciją, kurios metu man būtų atlikti visi būtini tyrimai, nustatantys narkotikų vartojimą.

Bet iškėliau ir vieną sąlygą - man suteikti po valandą tiesioginio eterio visose televizijose ir po penkis puslapius pagrindiniuose laikraščiuose.

Tos purvinos šiukšlės dėl narkotikų man buvo metamos, matyt, tikintis, kad Uspaskichas paduos žurnalistus į teismą. Bet aš taip tikrai nesitepsiu rankų. Kai tik pasiūliau viešai atlikti mano organizmo tyrimus, visi užsičiaupė, liežuvius susikišo sau į... Bijo Uspaskichui leisti tiesioginiame eteryje kalbėti apie tai, apie ką jis pats nori.

- Žurnalistai bando pūsti skandalą, kad pastaruoju metu kai kurių savo įmonių akcijas ėmėte perrašinėti vaikams. Tad kaip su tuo turtu?

- O kodėl gi ne, jeigu tiems vaikams jau metų daug. Tegul tas turtas būna pas vaikus. Kitas dalykas - aš greitai grįšiu į politiką, prasidės įstatymų priėmimas, tad tegul aš būsiu laisvas nuo tų akcijų. Man niekas negalės pareikšti jokių pretenzijų, klijuoti visokius interesų konfliktus, o aš galėsiu laisvai priiminėti įstatymus, diskutuoti, komentuoti.

Jeigu kas nors galvoja, kad aš turtą perrašau dėl Darbo partijos bylos, tai juk jau prokuroras viską pakomentavo, sakė, jog nepretenduoja į mano asmeninį turtą. O aš jį jau kelerius metus vaikams perrašinėju, žmonai, su ja viską gražiai aptarėme.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder