Karališkiems vizitams - karališkas pasiruošimas

Karališkiems vizitams - karališkas pasiruošimas

Šią savaitę Lietuvoje viešėjusio Monako princo Alberto II ir jo žmonos Šarlenos vizitas kone užgožė paraleliai vykusius Seimo rinkimus. Šiais laikais, kai reta šalis gali pasididžiuoti turinti karalių ir karalienę, princeses ir princus, kiekviena tokių išskirtinių asmenų viešnagė svečiose šalyse stebima pro padidinamąjį stiklą: kur apsigyveno, kuo vilkėjo, ką valgė, kokios nuotaikos buvo ir t.t. „Vakaro žinių“ žurnalistai pasidomėjo, kokio išskirtinio dėmesio, žinių ir pajėgų reikia norint tinkamai priimti karališkąją delegaciją.

Dėmesys detalėms

Šią savaitę Lietuvoje pirmą kartą lankėsi Monako princas Albertas II ir princesė Šarlena. Lietuva diplomatinius santykius su šia valstybe užmezgė tik praėjusių metų balandį, o šią savaitę jau sulaukėme šios šalies todėl šis vizitas buvo svarbus tęsiant abiejų šalių bendradarbiavimą. Tačiau žmones labiau nei diplomatiniai šalių santykiai domino pati karališkoji pora, kurios santuoka jau apraizgyta legendomis.

Žymi plaukikė princesė Šarlena garsėja savo santūria laikysena ir liūdnu veidu. Tokia pati ji buvo ir Lietuvoje, todėl visai nepanašėjo į stotingą karaliaus atrąją pusę. Vizito metu Šarlena, priešingai nei daugelis karališkųjų šeimų atstovų buvo apsirengusi tamsiai ir kukliai. Ir pats vizitas nebuvo labai ištaigingas. Karališkosios poros delegaciją sudarė vos 6 žmonės.

Išlaidauja pagal galimybes

Anot prezidentės spaudos tarnybos atstovės Godos Bacenskienės, svarbių vizitų derinimas ir planavimas valstybei užtrunka daugiau nei metus. Paskutinius kelis mėnesius prieš atvykstant svečiui derinamos tik detalės. Tiek vargo įdedama vos dėl 1-3 dienų - tiek vidutiniškai trunka karališkasis vizitas. Atskiras dėmesys skiriamas ir oficialių ceremonijų scenarijui, kuris derinamas iš anksto.

Nors iš pažiūros karališkieji vizitai valstybei kainuoja nemažai, anot pašnekovės, prezidentė Dalia Grybauskaitė tokioms viešnagėms išlaidauja su saiku. „Prezidentė laikosi principo visus svečius, nesvarbu kokio rango jie būtų, priimti garbingai, tačiau be jokio perteklinio išlaidavimo. Pvz., maistas oficialioms vakarienėms paprastai ruošiamas iš lietuviškų produktų“, - pasakojo G.Bacenskienė.

Ilgas pasiruošimas

Tačiau dažniausiai karališkuosius asmenis galima atpažinti ne iš karūnų ar ištaigingų apdarų, bet galybės apsauginių ir automobilių tamsintais stiklais. Juk kur svarbus asmuo - ten ir galybė pareigūnų. Pasak Vadovybės apsaugos departamento direktoriaus Raimundo Kairio, apsauga organizuojama viso vizito metu. „Dalis asmens sargybinių visada lydi svarbiausius asmenis, kiti - pasitinka juos objektuose ir t.t. Todėl Vadovybės apsaugos departamentas nedirba vienas. Į pagalbą pasitelkiamos visos struktūros: Policijos departamentas, Saugumo departamentas, teisėsaugos institucijos, užtikrinančios viešąją tvarką, žvalgyba, kontržvalgyba“, - dėstė pašnekovas.

Tačiau ne tik Lietuvos pareigūnai užtikrina svečių saugumą, mat šie atsiveža ir savo asmens sargybinius. Vis dėlto, institucijos, atsakingos už aukštų asmenų saugumą vadovas tikino, kad sąlygas dirbti sunkina ne svečių rangas, o delegacijos dydis. „Vienas dalykas, kai atvažiuoja vienas asmuo, nors tai būtų ir pats Džordžas Bušas, kitas - kai atvažiuoja keliasdešimt žmonių ir daugiau“, - patirtimi dalinosi R.Kairys.

Pareigūnas atkreipė dėmesį į 2013 metus, kai Lietuva pirmininkaus ES. Tai bus didelis iššūkis visoms tarnyboms. „Įsivaizduokite, ką tai reiškia, visus sukordinuoti ir atvežti laiku, nepavėlavus. Šiam įvykiui ruošiamės jau porą metų“, - pasakojo R.Kairys.

Istorinis vizitas

Kad ir kiek garbių karališkų šeimų atstovų Lietuvoje lankėsi, ko gero, laukiamiausi jų buvo Anglijos karalienė Elžbieta II ir Edinburgo hercogas princas Filipas, kurių šimtmečius siekiančios giminės istoriją seka ne tik britai, bet ir visas pasaulis. Šių istorinių asmenybių vizitas 2006 m. Lietuvai kainavo ne tik triūso, bet ir nemenką sumą pinigų. Dviejų dienų karališkosios poros ir 50 juos lydėjusių asmenų viešnagė mokesčių mokėtojams kainavo 2 mln. litų.

Vizitui valstybė ruošėsi iš peties. Gražinami buvo ne tik reprezentaciniai pastatai, bet ir visas miestas. Buvo atnaujintas Prezidentūros fasadas, atlikti remonto darbai pastato viduje. Atskiras finansavimas buvo skirtas koncertui Rotušės aikštėje, kurioje karalienė pageidavo matyti įvairių Lietuvos miestų žmones. Kaip ir dera tokio rango asmenims, jų saugumui buvo skirtas kone didžiausias dėmesys.

Specialiai karalienės vizitui buvo nupirkti keli automobiliai - du visureigiai ir vienas limuzinas. Karališkosios poros apsaugai buvo skirta daugiau nei pusė milijono litų. Paradoksalu, tačiau karalienės ir hercogo viešbutis Lietuvoje nė nesiekė 5 žvaigždučių kategorijos. Anglijos svečiams buvo skirtas prezidentinis numeris netoli Žaliojo tilto esančiame viešbutyje.

Neišvengta kuriozų

Nors smalsuoliams įdomiausia buitinės karališkosios poros vizito detalės, ne ką mažiau įdomi ir kita oficialių vizitų pusė, pvz., tai, kad daugeliui tuometinių seimūnų į Parlamentą, kuriame vyko susitikimas su karaliene Elžbieta II ir hercogu princu Filipu, atsinešusiems fotoaparatus ir filmavimo kameras, teko nusivilti, mat įsiamžinti su garbingais svečiais nebuvo leista.

Kurioziškų situacijų neišvengė ir kiti Lietuvos politikai, kaip antai tuometinė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Vilija Blinkevičiūtė bei prezidento patarėja Irena Vaišvilaitė, kurioms neoficialiai kliuvo už tai, kad jos buvo be skrybėlaičių.

Vakarienė su taisyklėmis

Intriga išliko viso karališkosios Anglijos poros vizito metu, kurio kulminacija tapo šventinė vakarienė Prezidentūroje. Kaip ir galima numanyti, pakliūti į ją galėjo tik išskirtiniai šalies asmenys: žymūs Lietuvos ir Jungtinės Karalystės pareigūnai, mokslo ir meno atstovai.

Vyrai privalėjo vilkėti smokingus, moterys - vakarines sukneles. Svečiai buvo sodinami po 11 prie vieno stalo, kurie buvo papuošti pastelinių spalvų rožių ir orchidėjų puokštėmis. Vakarienės meniu buvo derinamas su britais, prižiūrint asmeniniam karalienės virėjui. Per vakarienę buvo nuspręsta svečius vaišinti sumedžiota žvėriena ir paukštiena.

Pirmiausia buvo patiekti anties kepenėlių putėsiai su antienos gabaliukais daržovių krepšelyje ir su grybų triufeliais padaže. Pagrindinis patiekalas buvo stirnienos kepsnys rūšinio vynuogių vyno padaže su brokolių pyragu ir vytintomis vyšniomis. Aperityvui buvo pasiūlyta 2004 metų baltojo ir 2005 metų raudonojo vyno iš Naujosios Zelandijos, o desertui - vyšniomis įdarytas šokoladinis kremas, užpiltas baltojo šokolado padažu ir pagardintas šviežiomis uogomis. Be kavos ir arbatos buvo planuota pasiūlyti ir konjako, tačiau karalienė nenorėjo, kad šis gėrimas būtų įtrauktas į meniu. Savotiška buvo ir vakarienės pabaiga, mat išgertas puodelis kavos yra ženklas, kad karališkoji pora netrukus pakils nuo stalo.

Kelių dienų Anglijos karalienės Elžbietos II ir Edinburgo hercogo princo Filipo vizitas

700 - tiek tūkst. litų buvo skirta iš Valstybės rezervo fondo atnaujinti Prezidentūros fasadą, jos vidų ir papuošti sostinę

700 - Tiek tūkst. litų buvo skirta Vadovybės apsaugos departamentui

50 - Tiek tūkst. litų buvo skirta Rotušės aikštėje Didžiosios Britanijos ambasados rengiamam koncertui

300 - Tiek tūkst. litų buvo skirta pasiruošti 40 minučių karališkajam vizitui Seime

1035 - Tiek litų kainavo viena karališkosios poros naktis prezidentiniuose apartamentuose

2 - Tiek mln. litų iš viso Lietuvai kainavo Anglijos karalienės Elžbietos II ir Edinburgo hercogo princo Filipo viešnagė

Karaliai Lietuvoje

1992 ir 2009 m. - Danijos karalienė Margaretė II

1998 m. - Norvegijos karalius Haraldas V ir karalienė Sonja

1999 m. - Tailando princesė Galyani Vadhama

2003 m. - Liuksemburgo didysis hercogas Henri su žmona Marija Teresa

2006 m. - Anglijos karalienė Elžbieta II ir Edinburgo hercogas princas Filipas

2006 m. - Belgijos karalius Albertas II ir karalienė Paola

2007 m. - Japonijos imperatorius Akihito ir imperatorienė Mičiko

2008 m. - Nyderlandų karalienė Beatričė

2009 m. - Ispanijos karalius Chuanas Karlosas I ir karalienė Sofija

2009 m. - Švedijos karalius Karlas Gustafas XVI

2012 m. - Monako princas Albertas II ir princesė Šarlena

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder