Šiurkščiai Konstituciją pažeidęs Aleksandras Sacharukas išsaugojo Seimo nario mandatą, tačiau jo kolegai Linui Karaliui ketvirtadienį vykusi apkalta buvo lemtinga - jis turės palikti Seimą.
Už tai, kad be pateisinamos priežasties praleidęs Seimo posėdžius L. Karalius netektų Seimo nario mandato balsavo 89 Seimo nariai, prieš buvo 16, susilaikė 13 Seimo narių, 12 balsavimo lapelių pripažinti negaliojančiais.
Už A. Sacharuko mandato panaikinimą balsavo 80 Seimo narių, prieš - 24, susilaikė - 13 Seimo narių, 13 balsavimo lapelių pripažinti negaliojančiais.
Seimo narius, šiurkščiai pažeidusius Konstituciją arba sulaužiusius priesaiką, Seimas gali pašalinti iš pareigų ar panaikinti Seimo nario mandatą 3/5 visų narių balsų dauguma.
Šių metų spalio 27 d. Konstitucinis Teismas konstatavo, kad Seimo nariai A. Sacharukas ir L. Karalius šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė priesaiką.
Teismas nustatė, kad A. Sacharukas pasinaudojo parlamentaro L. Karaliaus Seimo nario pažymėjimu ir plenariniuose posėdžiuose sąmoningai balsavo už jį. L. Karalius buvo išvykęs į užsienio kelionę ir dėl to be pateisinamos priežasties nedalyvavo Seimo plenariniuose posėdžiuose.
Po balsavimo L. Karalius sakė, kad džiaugiasi laisve ir mato daug sričių, kur galėtų save realizuoti.
"Nereikės veidmainiauti, kaip politikams tenka daryti: į kameras sakoma viena, o daroma - kita. Dabar galėsiu nuoširdžiai daryti ir sakyti tai, ką galvoju. Tai yra labai didelė vertybė, kai gali būti laisvas", - po nepalankaus sau balsavimo sakė L. Karalius.
Jis taip pat apgailestauja, kad nuvylė rinkėjus, kurie už jį balsavo, nes negalėsiąs pateisinti jų lūkesčių.
Apie savo perspektyvas L. Karalius kalbėjo optimistiškai. "Yra pakankamai daug sričių, kur galima save realizuoti", - sakė jis.
Seimą paliekantis L. Karalius neslėpė, kad "patekus į Seimą džiaugsmo jam buvo tikrai nedaug, ypač paskutinį pusmetį", - sakė jis.
Jo manymu, apkaltos procesas "buvo politinis nuo pat pradžios iki pabaigos".
Po apkaltos, palankios Seimo nariui Aleksandrui Sacharukui, Seimo nariai prabilo apie galimą kreipimąsi į Konstitucinį Teismą.
Socialdemokratas Vytenis Andriukaitis siūlė tokiu būdu spręsti įstatymų leidyboje susiklosčiusią situaciją, kai asmuo, sulaužęs priesaiką, toliau dalyvauja įstatymų leidyboje.
Kai kurie valdančiųjų atstovai irgi teigė, kad tai svarstytina iniciatyva. Tam pritarė ir Seimo Pirmininkė Irena Degutienė.
"Seimo narys A. Sacharukas, pažeidęs Konstituciją ir sulaužęs priesaiką, faktiškai lieka Seime su sulaužyta priesaika. Tai reiškia - jis yra neprisiekęs. Todėl iškyla teisinis klausimas, kaip tada reikia toliau elgtis? Be abejo, diskutuosime šiuo klausimu. Galbūt pasitarę su teisininkais kreipsimės į Konstitucinį Teismą išsiaiškinti šią situaciją", - žurnalistams sakė I. Degutienė.
Jungtinė (Liberalų ir centro sąjungos ir Tautos prisikėlimo partijos) frakcija, reaguodama į balsavimo rezultatus, pareiškė apgailestaujanti, kad apkalta įvyko tik iš dalies.
"Abu Seimo nariai nusižengė vienodai - šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką, bet pašalintas buvo tik vienas. Įvertinus pasisakymus apkaltos proceso metu ir balsavimo rezultatus, mums kyla abejonių dėl opozicinių partijų narių nuoširdumo", - sakė frakcijos seniūnas Algis Čaplikas.
Anot parlamentaro, opozicija, kuri dažnai viešai kritikuoja ir abejoja valdančiosios daugumos sprendimų atitikimu Konstitucijai, šiandien pati neišlaikė pagrindinio šalies įstatymo egzamino.
Liberalų sąjūdžio frakcija irgi mano, kad Seimas neišlaikė jam pateikto Konstitucijos egzamino.
"Mes, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai, kartu su visa Lietuvos visuomene, išgyvename gėdos jausmą dėl tų parlamentarų, kurių pasirinkimas šiandien buvo nebalsuoti už apkaltą A. Sacharukui. Seime priimtas neatsakingas sprendimas - šalies parlamentas nepaisė Konstitucinio Teismo sprendimo ir nuomonės, o kartu ir aukščiausio šalies dokumento - Konstitucijos. Taip pat norime pabrėžti, kad tokį rezultatą lėmė ne moraliniai, o aritmetiniai opozicijos motyvai ir kasdieniai politiniai žaidimai", - pareiškė Seimo liberalai.
L. Karalių Seime turėtų pakeisti dabartinis aplinkos ministro patarėjas Andrius Burba.
Rašyti komentarą