Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?

Kariams trūksta sveikatos. Kas gintų Lietuvą?

Paskelbus šių metų šauktinių sąrašus, jaunuoliai plūsta į karinės medicinos tarnybas. Deja, statistika rodo, kad pusė jaunuolių, kviečiamų į Lietuvos kariuomenę, negali to atlikti dėl sveikatos sutrikimų. Koks yra jaunimo sveikatos būklės lygis, kokiomis ligomis jie skundžiasi, „Vakaro žinioms“ papasakojo Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos viršininkas Arūnas Balčiūnas.

- Kokia yra šauktinių sveikata?

- Galiu tik statistiškai pasakyti, kad nuo 2015 metų, kai buvo grąžintas šaukimas į privalomąją karo tarnybą, kasmet beveik pusė į šaukiamųjų sąrašus patekusių jaunuolių būna netinkami karo tarnybai. Šiemet tokių buvo 45 procentai. Praėjusiais metais dalis tų, kurie buvo nusiųsti pasitikrinti sveikatos, iki metų pabaigos to padaryti dar nebaigė. Taip atsitiko dėl įvairių priežasčių. Kai kuriems užtruko papildomi tyrimai, kai kurie pradėjo procedūras jau artėjant metų pabaigai ir jiems neužteko laiko pasitikrinti. Beveik ketvirtadalis visų nusiųstų tikrintis sveikatos jos tikrintis taip ir nebaigė.

- Kokiomis ligomis jaunuoliai dažniausiai serga?

- Kiek mes žinome ir kiek mums pasako medikai, tai dažniausios yra psichologinės, psichinės ligos. Taip pat dažnos vidaus organų, širdies ligos, potrauminiai sindromai, stuburo, regėjimo sutrikimai, kurie greičiausiai atsiranda dėl ilgo sėdėjimo prie kompiuterio, mažo judrumo. Tačiau tie, kurie ateina atlikti karinę tarnybą savo noru, yra ženkliai geresnės sveikatos. Juos mes taip pat siunčiame pasitikrinti sveikatą ir 80 procentų iš jų būna sveiki. Dėl priežasčių galime tik spėlioti. Galbūt labiau sportuojantys, aktyvesnį gyvenimą gyvenantys jaunuoliai pasirenka tarnybą kariuomenėje. Gal dėl to jie sveikesni už šauktinius.

- Ar visada teisingai įvertinama jaunuolių sveikatos būklė, nes kariuomenės viduje būna visko - karinės tarnybos metu kyla įvairių konfliktų, būta net mirčių?

- Konfliktai, kai susimuša du kariai, tikrai vyksta. Bet čia kaip ir kiekviename kieme - vieną dieną jaunuoliai būna draugai, o kitą dieną susimuša, taigi ir kariuomenėje tokie atvejai galimi. Aš nesiečiau to su ligomis. Čia gali būti kitos priežastys. Turbūt esate girdėję, kad kai padaugėja mirties atvejų, bet mirties atvejai tikrai yra vienetiniai, po jų yra atliekamas išsamus įvykio tyrimas. Dabar tikrai negaliu pakomentuoti, dėl kokių priežasčių tokie atvejai buvo įvykę, ar tarnybos metu atsirado liga, ar įvyko trauma, ar ne iki galo žmogaus sveikata buvo ištirta, ar kitos problemos nepastebėtos. O gal jaunuolis nepasako, kokiomis problemomis skundžiasi.

Kariuomenė nėra pasivaikščiojimas šaligatviu. Vyksta pratybos, karys kažkur nukrito, nugriuvo, galbūt susilaužė ranką, koją. Po tokių traumų gydymas užtrunka ir tada žmogus arba pripažįstamas nebetinkamu tarnybai, arba išgijęs jis vėl tampa tinkamu.

- Kas atsitinka su tais, kurie gyvena užsienyje ir yra pašaukti, tačiau nenori tarnauti?

- Čia jų asmeninis reikalas, jie nori to ar ne. Yra Konstitucija, yra įstatymai, o visi Lietuvos piliečiai yra vienodi prieš įstatymą. Nesvarbu, ar žmogus gyvena Lietuvoje, ar dirba užsienyje, jeigu jis yra patekęs į šaukiamųjų sąrašą, jis privalo vykdyti visus nurodymus ir reikalavimus, priešingu atveju, jis bus baudžiamas administracinėmis baudomis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder