Kas maitina prezidentę?

Kas maitina prezidentę?

Vakar neįvyko sąmokslu prieš valstybę skiriant Generalinės prokuratūros vadovą niekam nežinomoje prezidentūros pažymoje apkaltinto Seimo nario Juliaus Sabatausko priėmimas pas šalies vadovę. Jis atidėtas rytdienai. O štai parlamentaras Povilas Urbšys, niekam nežinomoje prezidentūros pažymoje apjuodintas, kaip mistiškai susijęs su siūlymu Generalinės prokuratūros vadovo postą išsipirkti, teisingumo ieško per Generalinę prokuratūrą. Kas tokiomis pažymomis „maitina“ prezidentę?

Prezidentūros tradicija mosikuoti slaptomis pažymomis vėl tapo išbandymu Generalinei prokuratūrai. Jai teko galvosūkis, ar pradėti ikiteisminį tyrimą dėl kyšio reikalavimo iš Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkės Editos Dambrauskienės, kurią šalies vadovė taikėsi pasodinti į generalinio prokuroro kėdę. Tačiau Generalinė prokuratūra vėl atsakomybę nusimetė perduodama šią istoriją aiškintis STT.

Susitikime su Seimo valdyba prezidentės ištraukta „pažyma“ apie parlamentarų slaptus bandymus paveikti generalinio prokuroro skyrimo procesą lapkričio pirmąją savaitę sukėlė tikrą šaršalą. Ir kilo labai svarbus klausimas: „Kas tokiomis pažymomis „maitina“ prezidentę?“

Po susitikimo S.Daukanto aikštės rūmuose į viešumą pateko informacija apie kažkokius parlamentarų Juliaus Sabatausko, Broniaus Bradausko, Vytauto Gapšio veiksmus, nukreiptus prieš prezidentės teiktą kandidatą Kauno apygardos teismo pirmininką Nerijų Meilutį.

Iš prezidentės lūpų Seimo valdybos nariai taip pat esą išgirdo, kad parlamentarai Vitalijus Gailius ir Povilas Urbšys yra mistiškai susiję su siūlymu kitai Jos Ekscelencijos kandidatei E.Dambrauskienei šį postą „išsipirkti“.

Galvosūkis prokuratūrai

Kriminalinę žvalgybą vykdančių institucijų vadovai Seimo vadovybę tikina tokių pažymų apie parlamentarus prezidentūrai nerašę.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J.Sabatauskas bandė asmeniškai aiškintis, kokių pretenzijų jam turinti prezidentė. Tačiau šalies vadovė užsiėmusi, kad audienciją pažadėjo kone po dviejų savaičių - vakar - lapkričio 17-ąją. Tačiau vakar parlamentaras teigė, kad šis susitikimas nukeltas dviem dienoms.

Tuo metu Seimo mišrios grupės narys P.Urbšys, remdamasis spaudoje paskelbta informacija, lapkričio 6 d. kreipėsi į Generalinę prokuratūrą. Jis pareikalavo pradėti ikiteisminį tyrimą ir nustatyti asmenis, reikalavusius iš E.Dambrauskienės postą „išsipirkti“.

P.Urbšys „Vakaro žinioms“ teigė per savaitę jokio atsakymo iš prokuratūros nesulaukęs. Tačiau dabar paaiškėjo, kad P.Urbšio kreipimasis nukeliavęs STT.

„Vakaro žinių“ žiniomis, pradėti ar ne ikiteisminį tyrimą, Generalinėje prokuratūroje buvo patikėta spręsti Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorui Gintarui Jasaičiui. Jis net buvo numatęs į apklausas kviesti pas prezidentę buvusius Seimo valdybos narius, tačiau nespėjo.

Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis vakar tvirtino, kad sprendimą medžiagą perduoti STT priėmė generalinio prokuroro pareigas einantis Darius Raulušaitis. Deja, jo komentaro neišgirdome, prokuroras buvo nepasiekiamas.

Pati E.Dambrauskienė žurnalistų vengia. Net nepasidomėjusi, kokiu klausimu su ja norėtų kalbėtis „Vakaro žinios“, telefonu atsiliepusi sekretorė atsakė, kad pirmininkė „nieko nekomentuos“.

Kompromituoja Seimą

„Vakaro žinių“ žiniomis, STT aiškintis pradėjo ne nuo Seimo valdybos narių, o į apklausą kviesdama patį pareiškėją.

P.Urbšys apie jam prezidentės mestą šešėlį sako sužinojęs iš laikraščio publikacijos. Parlamentaras teigė negalėjęs apsimesti, kad nieko neįvyko, nes šitai niekur nebuvo paneigta.

„Mes susidursime su tokia situacija valstybėje, kad Lietuvos Respublikos prezidentė gali kompromituoti Seimą kaip Tautos atstovybę, kalbėdama apie tai, kad galimai jis veikiamas kriminalinio pasaulio ir kažkas jos siūlomiems kandidatams į generalinius prokurorus siūlo postą išsipirkti. Aš įsivaizduoju, kad, vienaip ar kitaip, mes susiduriame su grėsminga situacija. Jau šiandieną yra aišku, kad nė viena tarnyba, kuri užsiima žvalgyba, nepatvirtina tokios informacijos dėl generalinio prokuroro posto išsipirkimo. Tada kyla klausimas, iš kur prezidentė gavo tokią informaciją, kurią pateikė oficialiems Seimo atstovams. Man asmeniškai susidaro įspūdis, kad pažymų manija įgavo visai kitą stadiją. Anksčiau slaptosios tarnybos buvo verčiamos bet kokia kaina iš savo stalčių ištraukti tai, ką jos yra surinkusios apie prezidentei neįtikusį vieną ar kitą politiką. Dabar, kai stalčiai tušti, tai prezidentūra sau pasigamina pažymą, kurią prezidentė garsina“, - P.Urbšys sako negalėjęs į tai nereaguoti.

Parlamentaras daro prielaidą, kad tokia informacija pas prezidentę galėjo patekti iš Kaišiadorių apylinkės teismo pirmininkės. Tai esą ir galėjo būti pagrindas atsirasti prezidentės „pažymai“.

„Tada kyla klausimas, kas yra tas asmuo, kuris siūlė teismo pirmininkei išsipirkti postą. Ir kodėl E.Dambrauskienė nelinkusi bendradarbiauti su teisėsauga atskleidžiant šį nusikaltimą prieš valstybę ir prieš jos asmenį“, - šitai, sako Seimo narys, turėtų rūpėti ne jam vienam. Jis teigia girdėjęs, kad tame oficialiame susitikime prezidentė užsiminusi, jog Kaišiadorių teismo pirmininkė bijo dėl savo saugumo.

Jeigu E.Dambrauskienė bendradarbiautų su teisėsauga, svarsto P.Urbšys, tai kažkuri iš slaptųjų tarnybų disponuotų tokia informacija. Tačiau Seimo pirmininkė yra patvirtinusi, kad tokios informacijos jokia tarnyba neturi.

Neeilinis įvykis

„Mes susidūrėme su tikrai neeiliniu įvykiu valstybėje. Prezidentė savo metiniame pranešime akcentavo, kad pas mus korupcija yra paplitusi buitiniu lygmeniu.

Bet dabar tai jau nebe buitinis lygmuo. Kadangi prezidentė pasižymi demonstratyviu nepakantumu korupcijai, tai ji turėjo tą pačią dieną, sužinojusi tą informaciją, vienaip ar kitaip stengtis nustatyti tuos asmenis, kurie reikalavo iš jos pretendentės „išsipirkimo“. Turėjo būti inicijuotas tyrimas“, - jeigu jo nebuvo, buvusiam vienam iš STT vadovui P.Urbšiui tokia prezidentės taktika atrodo daugiau nei keista.

Kokių žingsnių imsis jis, jeigu prokuratūra atsisakytų pradėti ikiteisminį tyrimą?

P.Urbšys mano, kad, Generalinei prokuratūrai atsisakius ieškoti galimo kyšininko, pats Seimas turėtų atlikti tyrimą ir išsiaiškinti, kas diskredituoja Seimą, klaidina prezidentę ir kaip atsiranda panašios pažymos.

Vitalijus Gailius, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas, prezidentės paminėtas „teisėjos išsipirkimo“ istorijos kontekste:

Aš viešai tai paneigiau, pasakiau savo nuomonę. Sakiau, kad viešai turi pasisakyti pati E.Dambrauskienė kaip teisininkė ir kaip teismo pirmininkė. Ji privalo pasisakyti ir pašalinti bet kokias abejones, nes ją įpareigoja ir teisininko garbė bei pareigos. O aš gandų komentuoti ir reaguoti į gandus nesu linkęs. Manau, kad tų gandų likimas labai greitai išsispręs.

Gandai nėra ilgaamžiai. Juos patikrina laikas. Ir šiuo atveju labai greitai patikrins, nes viešai paskelbti duomenys yra pagrindas ir teisėsaugai pasisakyti. Ir aš manau, kad ji privalo tai padaryti netgi be kreipimosi. Juk kalbame apie teisėją. Yra teisėjų savivalda, teisėjų taryba, yra drausmės subjektas, kuris turi apginti teismų garbę ir orumą. Jeigu mano atžvilgiu būtų mesti tokie gandai, kad man buvo daroma įtaka, buvau papirkinėjamas, aš būčiau reagavęs nedelsdamas. Linkiu tą patį padaryti ir teismo pirmininkei.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder