Kęstui Komskiui užtrenktos durys į Seimą

Kęstui Komskiui užtrenktos durys į Seimą

yriausioji rinkimų komisija (VRK), pripažinusi, kad Šilutės rinkimų apygardoje buvo padarytas šiurkštus Rinkimų įstatymo pažeidimas, anuliavo su partijos "Tvarka ir teisingumas" sąrašu į Seimą išrinkto Kęsto Komskio gautus pirmumo balsus. Viso partijos sąrašo VRK darbo grupė nesiūlė šalinti, tam komisija pritarė.

Šis VRK sprendimas buvo priimtas vienbalsiai.

Pasak VRK pirmininko Z. Vaigausko, K. Komskiui neleista eiti į Seimą, nes jų turima medžiaga rodo, kad buvo šiurkščiai pažeistas Rinkimų įstatymas, perkami balsai tiek vienmandatėje, tiek daugiamandatėje rinkimų apygardose.

"Ten (daugiamandatėje rinkimų apygardoje, - ELTA) situacija buvo dar sudėtingesnė, kadangi tuo pačiu balsai buvo perkami ir partijai, ir dar kai kuriems kandidatams, dėl kurių buvo siūloma reitinguoti kartu su K. Komskiu. (...) Komisija buvo visiškai vieninga, išskyrus vienintelį klausimą, ar kartu su K. Komskiu neturėtų būti braukiami ir kiti kandidatai, bet, mūsų nuomone, skirtumas ten yra tikrai didžiulis, ir mes apsisprendėme, kad K. Komskis netenka Seimo nario mandato, vienmandatėje rinkimų apygardoje naikinama jo registracija, visi jo surinkti balsai - tiek pirmumo, tiek vienmandatėje apygardoje - pripažįstami negaliojantys", - sakė Z. Vaigauskas.

VRK duomenimis, Šilutės apygardoje buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl galimo rinkėjų papirkinėjimo, kurie buvo sujungti į vieną. Už balsą buvo siūlomas alkoholis, cigaretės ir grynieji pinigai, buvo sulaikyti septyni asmenys.

Pasak VRK pirmininko Z. Vaigausko, duomenys rodo, kad balsai buvo perkami, visų pirma, vieno kandidato - K. Komskio interesams.

Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia įtarti, kad buvo papirkti apie 120 asmenų, įtarimai pareikšti 11 asmenų, teigė VRK pirmininko pavaduotoja Laura Matjošaitytė.

Pasak jos, K. Komskis VRK sakė, kad su galimu balsų pirkimu neturi nieko bendro. Taip pat ir tuometis partijos "Tvarka ir teisingumas" pirmininkas Rolandas Paksas nurodė, kad nedisponuoja jokia informacija dėl galimų Rinkimų įstatymo pažeidimų, ir jam nežinomi jokie faktai.

VRK pirmininko pavaduotoja atkreipė dėmesį, kad Šilutės rinkimų apygardoje ir ankstesniais metais - 2012 metais per Seimo rinkimus ir 2015 metais per savivaldos rinkimus - buvo gauta pranešimų apie galimus Rinkimų įstatymo pažeidimus.

Po to, kai policija paskelbė apie ikiteisminį tyrimą, K. Komskis sustabdė narystę partijoje. 

Partijos "Tvarka ir teisingumas" kandidatų Remigijaus Žemaitaičio, Vaido Bendaravičiaus, Vytauto Kamblevičiaus, kuris į Seimą pateks vietoj K. Komskio, registracija nebuvo panaikinta. 

VRK pirmininko nuomone, šie trys kandidatai atsidūrė kartu "dėl technologijos".

"Jie - vietiniai. Pirmasis sąrašo numeris - populiariausias. Aš turiu tokią versiją, kad tiesiog lankstinukai buvo panaudoti, ir galbūt visas šitas veiksmas buvo pradėtas daryti prieš pat rinkimus. (...) Manau, kad jie buvo įrašyti dėl to, kad paliko tuose lankstinukuose populiariausius partijos žmones tame regione. Ir aš manau, kad ir R. Žemaitaitis buvo įrašytas grynai dėl kompanijos, kad būtų pridengtas balsų pirkimas, kad nelabai demaskuotųsi vienas asmuo, dėl kurio visa ta veika buvo daroma", - sakė Z. Vaigauskas.

VRK pirmininkas nebuvo tikras, kad dėl rinkimų rezultatų neteks aiškintis Konstituciniame Teisme.

"Aš nežinau, ar viso to, ką mes patvirtinome, nereikės Konstituciniame Teisme ginti. Turime kelias pretenzijas, tarp jų ir Šilutės rinkimų apygardoje, kad galbūt iš viso rezultatus reikėtų naikinti. Nežinau, ar nebus kokių reikalavimų, kad reikia visą kandidatų sąrašą išbraukti, galbūt priešingai. Taip pat turime dar kai kuriose rinkimų apygardose galimus ginčus", - sakė Z. Vaigauskas.

Partijos "Tvarka ir teisingumas" atsakingasis sekretorius Almantas Petkus buvo patenkintas, kad VRK neišbraukė viso partijos sąrašo, tačiau negalėjo atsakyti, ar skųs teismui sprendimą dėl K. Komskio.

"Dėl sąrašo naikinimo - taip ir tikėjomės, negalėjome susitaikyti su mintimi, kad 67 tūkst. rinkėjų būtų atimta teisė, tai būtų buvusi paminta demokratija. O dėl kitų sprendimų sunku pasakyti, šiuo metu neturime visos informacijos, bandysime susivokti, kas čia įvyko, ir partijoje rytoj pradėsime diskusijas, ką daryti tais klausimais", - sakė A. Petkus.

Apibendrindamas rinkimus, VRK pirmininkas pažymėjo, kad rezultatų prasme jie buvo netikėti, gausiai palaikomi rinkėjų.

"Ypač jaunimas labai aktyviai dalyvavo pirmajame rinkimų rate, mes turėjome didžiules eiles per išankstinį balsavimą. (...) Antrasis rinkimų ratas ypatingas tuo, kad jis vyko labai sklandžiai, negavome nusiskundimų, policija neregistravo, galbūt tik Druskininkų-Lazdijų komisijos pirmininkas pasižymėjo per anksti - nežinau ar pergalę švęsdamas, ar pralaimėjimą, ir padarė nešlovę sau ir savo apygardai", - sakė Z. Vaigauskas.

Z. Vaigausko kadencija baigiasi po kelių mėnesių, ir jis teigia pats sau pamastąs, ar reikėtų jam trauktis dar iki tol. 

"Ar man reikia dabar skubėti trauktis, ar palaukti, kol ta kadencija pasibaigs, aš, atvirai pasakius, vis apmąstau. Iš nesėkmių, ką aš laikau, kad mus ir save pavedė ta firma, kad mes žiniasklaidą pavedėme, kad negalėjome rinkimų rezultatų pradėti paskelbinėti laiku", - apgailestavo Z. Vaigauskas.

Tačiau, pasak VRK pirmininko, antrajame ture kompiuterinės technologijos nebepavedė.

"Antrajame rinkimų rate mūsų kompiuterininkai parodė, kad jie sugeba dirbti, ir aš mačiau, kaip laidų vedantieji nustebę matė, kad jau apie pusę dvyliktos visų apygardų rinkimų rezultatai iš esmės buvo žinomi", - sakė Z. Vaigauskas. 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder