„Kodėl vis dar nepanaikinti balsavimo rezultatai Telšių rinkimų apygardoje?“ - su tokiu klausimu į „Vakaro žinias“ kreipėsi Telšių rinkimų apygardoje kandidatavęs Lietuvos karių teisių gynėjas Laimonas Jakas. Jis teigia esąs įsitikinęs, kad rinkimai apygardoje vyko iš anksto kruopščiai suplanuoti, o VRK iki šiol nesiima veiksmų ir neanuliuoja balsų.
- Kas nutiko apygardoje, kad, pasak jūsų, iš Telšių apylinkės Nr.4 buvo išvežti 1466 nesuskaičiuoti biuleteniai?
- Apie tai sužinojau atsitiktinai pats. Laukdamas rezultatų, paskambinau vienam iš stebėtojų ir paklausiau, gal jau kas nors aiškėja, ir man buvo pasakyta, kad prieš kelias minutes, paleidus stebėtojus, nesuskaičiuoti ir nesureitinguoti biuleteniai buvo išvežti apygardos pirmininkui Henrikui Adomaičiui jo nurodymu. Tai įvyko maždaug 5.40 ar 5.45 val. Man tuo pasidomėjus, apylinkės pirmininkė pasakė, kad apygardos pirmininkas uždraudė reitinguoti ir skaičiuoti. Pokalbis su apylinkės pirmininke yra paviešintas internete, iš jo aiškiai matyti, kad ji sutrikusi, nežino, ką atsakyti. Kur išvežti tie biuleteniai ir kas toliau su jais dėjosi, pasakyti negaliu. Tačiau, man pateikus skundą, buvo paviešintas apygardos pirmininko paaiškinimas, neva 7 val. ryto apygardos komisija priėmė sprendimą stabdyti skaičiavimą dėl 24 valandų nepertraukiamo darbo. Bet pats įvykis įvyko gerokai anksčiau nei 7 val. Pirmadienį man skambino liudininkė ir pasakė, kad ir kitose apylinkėse buvo klastojami dokumentai. Apie šiuos atvejus duomenys perduoti tiek VRK, tiek policijai, tiek prokuratūrai. Tikimės, kad bus imtasi veiksmų.
- Iki tol, kol buvo paskelbti visų apylinkių rezultatai, praėjo daugiau nei para. Nuvargę kai kurių apylinkių komisijų nariai sustabdė skaičiavimą ir išėjo namo pailsėti, o darbus tęsė tik ryte, nors visa Lietuva prie ekranų laukė rezultatų ir nemiegojo. Ar tokia praktika normali?
- Žinoma, kad ne. Visi biuleteniai turi būti saugomi, skaičiuojami už užrakintų durų, kad nebūtų gadinami, kad viskas būtų sąžininga. O dabar? Komisijos narys išeina, nes jam liepė eiti namo, o balsai sukraunami ir išvežami į apygardą. Tos pačios partijos atstovė apylinkės komisijos pirmininkė veža biuletenius tos pačios partijos atstovui apygardos pirmininkui. Ko ten tikėtis? Esu gavęs informacijos, kad ir kitoje apylinkėje, išvykus stebėtojui, balsai nebuvo baigti skaičiuoti, buvo išvežti į apygardą. O ten jau ką norėjo, tą darė. Mano nuomone, šie rinkimai Telšiuose buvo parduoti.
- Kaip į skundą sureagavo VRK?
- Kol kas iš VRK negavome jokio atsakymo. Per 24 valandas jiems pateikiau iš viso 7 skundus dėl galbūt keliolikos pažeidimų. Vis dar neturiu pranešimų, kad būtų pradėti ikiteisminiai tyrimai, nėra jokio pranešimo iš VRK pirmininko, netgi nesu gavęs skundo registracijos numerio.
- Kaip manote, čia - išimtinis atvejis ar panašiai rinkimai organizuojami daugelyje regionų apygardų?
- Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovas taip pat bandė atkreipti dėmesį į tokius atvejus ir tokį rinkimų organizavimą. Esu gavęs informacijos, kad Lenkų rinkimų akcijos komisijos nariai vienoje apylinkėje buvo informuoti, kad į komisiją rinkimų dieną atvyktų ne 7, o 9 val. Nors rinkimai prasideda 7 val. ryte. Tai kas buvo planuojama daryti tas dvi valandas iki 9 val.? Savus biuletenius sumesti. Aš informaciją dėl tokių pažeidimų nusiunčiau net į prezidentūrą, tačiau tą pačią dieną prezidentė viešai pareiškė, kad rinkimų rezultatais yra patenkinta. Tai, jei net prezidentė patenkinta, kas daugiau begali ką padaryti.
- Rinkėjams pasitikėti rinkimais?
- Aš pasisakyčiau už tai, kad iš viso būtų uždrausti balsavimai paštu, namuose ar internetu. Apie 30 proc. atvejų, kai balsavimas vyksta namuose, atvykę komisijos nariai rinkėjams nurodo, už ką balsuoti. Esu įsitikinęs, kad rinkimus prižiūrinti komisija neturi būti partinių draugų kompanija, tai turi būti nepriklausomi žmonės. Juk prasilenkia su logika dabartinė tvarka. Nes tai, kas dabar darosi, yra baisu. Įsivaizduokite, jei vykstant balsavimui yra stebėtojas, o pats komisijos pirmininkas jį provokuoja, vilioja kavos arba arbatos, kad dėmesį atitrauktų ir išvilktų iš salės.
Laura Matjošaitytė, Vyriausiosios rinkimų komisijos vicepirmininkė:
Laimono Jako skundą esame gavę, informaciją tiksliname, aiškinamės aplinkybes ir, kol jos nėra aiškios, plačiau šio atvejo komentuoti nenorėčiau. Skundas yra gautas, o kai bus tyrimo rezultatai, būtinai juos paviešinsime. Pirmadienį iš tiesų turėjome 5 apylinkes, kur balsai buvo suskaičiuoti sekmadienį, tačiau vesdami rezultatus į sistemą žmonės pradėjo daryti klaidas dėl nuovargio ir priėmė sprendimą, kad reikia pailsėti. Šį sprendimą apylinkė derina su rinkimų apygardos komisija, nors mes visuomet prašome komisijos narių pabaigti darbą ir tik tuomet eiti ilsėtis.
Dėl skundų apibendrinančios informacijos neturiu, esame gavę pranešimų dėl agitacijos, papirkimų. Rinkimų dieną sulaukėme daugiau nei 3500 skambučių ir įvairių paklausimų telefonu. Rinkėjai klausė bendros informacijos, teiravosi dėl balsavimo namuose įrašymo į rinkėjų sąrašus, apie 1 proc. skambučių buvo dėl rinkimų agitacijos miestuose ir socialiniuose tinkluose. Dėl rinkėjų papirkimo, pavėžėjimo ar dėl kitų pažeidimų informacija perduodama policijai. Lygiai taip pat iš pareigūnų informaciją gauname ir mes patys. Šiuo metu pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai.
Šiemet taip pat gavome skundų dėl balsavimo kabinose trūkstamų užuolaidėlių. Tačiau šiais metais VRK taiko užsienio demokratinių valstybių praktiką, kai naudojamos atviros balsavimo kabinos. Nesant užuolaidų nekyla įtarimų, ką rinkėjas ten veikia, kodėl taip ilgai užtrunka. Kartais išėjus rinkėjams randama agitacija, sužymėti kandidatai ar partijų pasirinkimas. Esant atviroms kabinoms, stebėtojai gali matyti iš toli, ar rinkėjai neatsineša agitacijos, neišsineša biuletenių.
Kalbant apie rinkėjų kortelių dalijimą, jos yra įteikiamos rinkėjui, o kaimynui gali būti paliekamas tik pranešimas, jei rinkėjas nerandamas namuose. Balsuoti rinkėjas rinkimų dieną gali ir be kortelės, užtenka asmens tapatybę patvirtinančio dokumento. Neturėtų kortelės būti paliktos kaimynui. Ar nusiskundimų dėl paliktų kortelių gavome, reikėtų žiūrėti atskirą statistiką. Rinkėjų korteles nešioja rinkimų komisijos nariai. Atlygį komisijos nariai gauna priklausomai nuo išdirbto valandų skaičiaus.*
* Kaip „Vakaro žinias“ informavo VRK Finansų skyriaus vedėja Danguolė Jakštienė, visoje Lietuvoje rinkimų apygardos komisijos nario valandinis atlyginimas yra 3,55 euro, pirmininko - 4,44 euro. Apylinkės komisijos pirmininko valandinis atlyginimas yra 3,55 euro, o nario - 2,66 euro. Iš viso Lietuvoje yra apie 1400 rinkimų komisijos narių.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą