Labanakt, ministre

Labanakt, ministre

Daugiau nei penkias valandas ketvirtadienį iki išnaktų Vilniuje vykusios antrankiais surakinto ir iš pareigūnų automatą „Kalašnikov“ pagrobusio bėglio paieškos atskleidė skandalingą faktą - policija nepatikima. Užtat vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis ir policijos generalinis komisaras Linas Pernavas - savimi labai pasitikintys, nei vienas, nei kitas atsistatydinti vakar dieną neketino. Ministras netgi Seimo pirmininkę Loretą Graužinienę, paskambinusią sužinoti, kas (po paraliais!) valstybėje dedasi, sugebėjo pasiųsti toli toli. Vis dėlto vakarop S.Skvernelis atsistatydino.

Automato pagrobėją 24 metų Igorį Molotkovą vakar Vilniaus apylinkės teismas leido suimti trims mėnesiams. Šis veikėjas teistas 17 kartų (už narkotikų laikymą, vagystes ir plėšimus), administracine tvarka baustas 128 kartus. Šiuo metu prieš jį atliekami 8 ikiteisminiai tyrimai, šis - devintasis.

5 valandos nerimo

Kaip jau rašėme, I.Molotkovas iš tarnybinio policijos automobilio Vilniaus miesto 6-ojo policijos komisariato kieme paspruko truputį po 18 val., kai jį čia atvežę Švenčionių rajono policijos komisariato pareigūnai trumpam paliko automobilyje be priežiūros. Įtariamasis čiupo ant priekinės keleivio sėdynės paliktą tarnybinį automatą su šoviniais ir nukreipė ginklą į patrulį bei patrulę. Grasindamas iššauti į pareigūnus įtariamasis spruko ir, peršokęs komisariato tvorą, dingo tamsoje.

Ant kojų buvo pakelta 3000 pareigūnų, į orą - sraigtasparnis. Dalyvavo ir antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ pareigūnai.

23.25 val. įtariamasis sulaikytas besislepiantis sostinės Pelesos gatvėje esančio namo bendro naudojimo dušo patalpose. Sulaikomas nesipriešino. Dėl šaunamojo ginklo ir šaudmenų pagrobimo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Už šį nusikaltimą gresia laisvės atėmimas nuo 6 iki 10 metų.

Paaiškėjo, kad nuo pareigūnų sprunkantis ginkluotas vyras naudojosi ir viešuoju transportu. Pagrobtas ginklas su šoviniais surastas kitoje sostinės vietoje - Šv.Stepono gatvėje esančio apleistame name. Ten pat buvo numesti ir antrankiai, kuriuos bėglys kažkokiu būdu sugebėjo atsirakinti.

Pasiuntė Seimo pirmininkę

Penkias paieškų valandas ketvirtadienio vakarą informacijos apie pavojingą bėglį nebuvo jokios.

Parlamento pirmininkė Loreta Graužinienė teigė ketvirtadienio vakarą paskambinusi vidaus reikalų ministrui S.Skverneliui norėdama pasidomėti apie situaciją, bet išgirdo, kad prižadino ministrą iš miego.

„Paprašiau informuoti apie padėtį, - pasakojo L.Graužinienė. - Po trumpo pokalbio, kada aš jam priminiau, kad pas mus lankosi Baltijos Asamblėjos svečiai, jis pasakė, kad saugomų asmenų apsauga užtikrinta. Kai paklausiau, o kaip su kitais parlamento nariais, mūsų svečiais, man buvo atsakyta, kad aš jį pakėliau iš miego, kad jis šiuo metu miega, o ketvirtą valandą išskrenda į Briuselį. Man nieko kito neliko pasakyti, tik palinkėti ministrui labos nakties.“

L.Graužinienė teigė, kad ministrui taip elgtis nedera, ir sakė kelsianti klausimą dėl jo atsakomybės. Taip pat žadėjo paviešinti ir pokalbį su ministru.

Pats S.Skvernelis aikštėn iškilus šiam faktui ėmė kaltinti Seimo pirmininkę, kad ši jam trukdė ne miegoti, o dirbti: „Tiesiog nekonstruktyvų pokalbį teko pabaigti, ir viskas. Nes tikrai buvo kiti reikalai. Tiesiog trukdė man. Kai vyksta tokie darbai, tiesiog norisi, kad netrukdytų niekas eterio be reikalo.“

Pasak L.Graužinienės, perpasakodamas jų vakarykštį pokalbį ministras, „švelniai tariant“, meluoja.

Deja, L.Graužinienės ir S.Skvernelio susitikimas, ko gero, neįvyks. Jis vakarop pranešė apie atsistatydinimą.

„Nesusitupėjęs politikoje“

Prezidentė Dalia Grybauskaitė situaciją dėl ginklo pagrobimo pavadino apgailėtina.

„Turiu su apgailestavimu pasakyti, kad jau ne pirmą kartą ministras demonstruoja žemą politinį lygį, kai mėgina komentuoti arba neprisiima ar nesupranta savo asmeninės atsakomybės, - penktadienį žurnalistams sakė D.Grybauskaitė, dalyvaujanti trijų Baltijos šalių vadovų susitikime Palangoje. - Vidaus reikalų ministras privalo laiku ir pilnai informuoti apie įvykius visus valstybės vadovus.“

Ne pirmas incidentas

Po penktadienį Paryžiuje įvykusių teroro išpuolių Lietuvos policininkams buvo išduoti automatiniai ginklai. Tačiau šią savaitę paaiškėjo, kad už teroristus pavojingesni... mūsų policininkai su automatais. Užvakar iš pareigūnų narkomanas pagrobė „Kalašnikovą“, o tokiu pat ginklu šeštadienį policijos patrulis iš automato netyčia paleido seriją į benamį.

Karininko garbė

2007-ųjų lapkričio 7 d. tuometis Skuodo policijos patrulis Saulius Paulikas, būdamas neblaivus, Skuodo rajone automobiliu įsirėžė į būrelį vaikų, einančių iš mokyklos, ir 3 jų mirtinai sužalojo. Po šios tragedijos iš postų pasitraukė tuometis policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius ir vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys.

Po 2011-ųjų vasario 13-osios naktį greitkelyje Vilnius - Kaunas buvusio Trakų policininko Sigito Šostako sukeltos avarijos, kurioje buvo mirtinai sužaloti 3 medikai, iš pareigų buvo priverstas pasitraukti tuometis generalinis komisaras Vizgirdas Telyčėnas.

V.Grigaravičius: „Incidentus nulėmė profesionalumo stoka“

Apie tai, kas darosi Lietuvos policijoje - požiūris iš šono. Kalbamės su vienu iš buvusių šalies policijos vadovų, generalinio komisaro pareigas 2001-2008 m. ėjusiu, o šiuo metu Alytaus miesto savivaldybei vadovaujančiu Vytautu Grigaravičiumi.

- Kokį ženklą visuomenei siunčia mūsų policiją pastarosiomis dienomis krečiantys skandalai? - pasiteiravome Vytauto GRIGARAVIČIAUS.

- Akivaizdu, kad pareigūnai nepakankamai parengti. Pirmiausia pastarųjų dienų įvykiai rodo tam tikras silpnąsias policijos vietas, į kurias derėtų atkreipti dėmesį, kol nevėlu. Reikėtų papildomai organizuoti mokymus, nes šalyje ilgą laiką buvo gana ramu, o automatai saugiai gulėjo seifuose, ginklinėse. Gali būti, kad pareigūnai tiesiog atprato jais naudotis. Nežinau, kiek tie pareigūnai, galbūt padarę tiek vieną, tiek kitą pažeidimus, tarnauja sistemoje. Jei, kaip skelbiama, jų darbo stažas siekia porą dešimtmečių ir daugiau, vadinasi, jų įgyti įgūdžiai - pasenę arba buvo nepakankami. Akivaizdžiau ir būti negali, kad tokius incidentus nulėmė profesionalumo stoka.

Turi būti atlikti išsamūs pastarųjų incidentų tyrimai ir tuomet žiūrima, kodėl taip įvyko, ką daryti, kad tokie įvykiai daugiau nepasikartotų. Tai - labai rimta pamoka visai šalies policijai. Todėl visose policijos įstaigose reikėtų šituos momentus išanalizuoti, tiesiog iš to pasimokyti. Ir aš pats tokioje situacijoje stengčiausi dirbti, o ne trauktis.

- Pastarieji du incidentai Vilniuje sukuria tokią opiniją, kad policininkai su automatais Lietuvoje kol kas kelia didesnį pavojų nei teroristai...

- Na, iš tiesų labai gerai, kad viskas taip laimingai baigėsi. Jeigu bėglio pagrobto kalašnikovo dėtuvėje buvo 30 šovinių ir jis dar būtų sugalvojęs kur nors pašaudyti, tai pasekmės galėjo būti labai liūdnos. Garbės nedaro tokie įvykiai.

- Kaip manote, ar Lietuvos jėgos struktūros sugebės suvaldyti minią pabėgėlių, jei neišgali įvesti tvarkos net čigonų tabore?

- Konkreti situacija parodytų, ar sugebėtų, ar ne - teoriškai samprotauti yra sudėtinga.

Galima ir taip sakyti, ir kitaip, bet akivaizdu viena - tai yra nauja. Tai yra nežinoma, kaip kažkada nauja ir nežinoma buvo Lietuvoje prasidėję turto prievartavimo atvejai, gaujų siautėjimai. Bet policija tuos reiškinius sugebėjo suvaldyti. Žinoma, tada irgi neišvengta klaidų, o situacija suvaldyta ne per mėnesį ir ne per metus.

Galbūt ir šių dienų policijai pavyks susitvarkyti su dabartiniais iššūkiais.

Aišku, reikia stengtis pasisemti patirties iš kolegų užsienio valstybėse, žiūrėti, kaip ten tie dalykai organizuojami.

Kontaktai yra labai geri, bendradarbiavimas vyksta, tad manau, kad bendromis pastangomis situaciją tikrai įmanoma suvaldyti.

- O kodėl dar ir šiandien tarp policininkų vyksta socialistinis lenktyniavimas, kas daugiau išrašys pažeidimų protokolų ne ten gatvę perėjusiam ar automobilį pastačiusiam žmogui? Juk ir policijos šūkyje deklaruojama, kad pareigūnas pirmiausiai turi ginti, saugoti ir padėti...

- Aš manau, kad toks požiūris jau yra atgyvena, o jei dar yra komisariatų, kuriuose vyksta tokie dalykai, tai yra labai blogai. Taip neturėtų būti.

Mano įsitikinimu, pirmiausiai pareigūnai privalėtų užsiimti prevencija ir pagalba žmogui, įspėti, kad viršyti greitį yra nesaugu, o ne slapstytis pakelėse, gaudyti ir bausti.

Pats policijos šūkis nurodo, kaip policininkai turi elgtis, kaip turi dirbti. O jūsų paminėtas policininkų elgesys tam devizui prieštarauja.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder