Lietuvos ir Lenkijos parlamentarai: Kaliningrado sritis galėtų tapti Rusijos, ES ir NATO bendradarbiavimo pavyzdiniu regionu
Europos Sąjunga (ES), NATO ir jų valstybės narės Rusijos Federacijai nekelia jokios grėsmės ir nelaiko Rusijos Federacijos savo priešu, tai pabrėžiama Lenkijos ir Lietuvos Seimų Užsienio reikalų komitetų bendrame pareiškime "Dėl pasitikėjimo saugumo srityje stiprinimo santykiuose su Rusijos Federacija".
Dokumentą pasirašė Lenkijos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Gžegožas Schetyna (Grzegorz Schetyna) ir Lietuvos Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Emanuelis Zingeris.
Lenkijos ir Lietuvos parlamentų Užsienio reikalų komitetai mano, kad įgyvendinant Rusijos modernizacijos siekius Rusijos Federacijos Kaliningrado sritis galėtų tapti Rusijos, ES ir NATO pavyzdiniu bendradarbiavimo regionu.
Kaimyninių šalių parlamentiniai komitetai nesutinka su Rusijos Federacijos argumentu, kad karinių pajėgumų stiprinimas Kaliningrado srityje yra atsakas į NATO kuriamą priešraketinę gynybos sistemą. Jų nuomone, argumentas yra visiškai nepagrįstas ir neatitinka NATO ir Rusijos partnerystės dvasios.
"Visų Baltijos jūros regiono ir euroatlantinės erdvės valstybių saugumo interesus geriausiai užtikrintų konstruktyvus bendradarbiavimas abipusiško skaidrumo ir pasitikėjimo principų pagrindu, kuriant tarpusavio pagarba ir lygiateisiškumu pagrįstus santykius tarp valstybių", - teigiama pareiškime.
Jame taip pat pastebima, kad nepakankamas skaidrumas ir pasitikėjimas karinėje srityje gali trukdyti kurti tikros partnerystės santykius tarp ES bei NATO ir Rusijos Federacijos.
Pareiškimo iniciatoriai ragina Lenkijos, Lietuvos ir visų ES bei NATO šalių vyriausybes dialoge su Rusijos Federacija įvertinti Rusijos Federacijos karinio potencialo didinimą ES ir NATO kaimynystėje ir siekti skaidrumo ir pasitikėjimo priemonių įgyvendinimo bei prisiimtų tarpusavio įsipareigojimų vykdymo.
Lietuvos ir Lenkijos parlamentarai yra įsitikinę, kad artėjantis NATO viršūnių susitikimas Čikagoje 2012 m. gegužės 20-21 dienomis taps svarbiu etapu toliau stiprinant Aljanso kolektyvinę gynybą, užtikrinant stabilumą euroatlantinėje erdvėje bei plėtojant konstruktyvius ir pasitikėjimu grįstus santykius su NATO partneriais, įskaitant Rusijos Federaciją.
Lietuvos ir Lenkijos parlamentų Užsienio reikalų komitetai priėmė bendrą pareiškimą, "vertindami pastaruoju metu padažnėjusius Rusijos Federacijos politikų pasisakymus ir tarptautinėje viešojoje erdvėje pasirodančius pranešimus apie Rusijos Federacijos karinių pajėgumų stiprinimą, įskaitant planus Lenkijai ir Lietuvai kaimyninėje Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje dislokuoti raketas "Iskander", galinčias nešti taktinį branduolinį ginklą, bei su nerimu stebėdami augančias Rusijos Federacijos karines išlaidas ir Lenkijos bei Lietuvos kaimynystėje reguliariai rengiamas didelio masto karines pratybas".
Rašyti komentarą