Naujoji VMI vadovė Edita Janušienė – profesionalė „su stuburu“

Naujoji VMI vadovė Edita Janušienė – profesionalė „su stuburu“

Naujoji Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) vadovė Edita Janušienė sugrįžta į vieną svarbiausių valstybės įstaigų, kurioje jau buvo padariusi karjerą. Prieš 10 metų palikusi VMI, pastaruosius penkerius metus ji dirbo Lietuvos banke ir yra mažai žinoma visuomenei.

Ekstravagantiškos išvaizdos 49-erių moteris apibūdinama kaip savo srities profesionalė, principinga, turinti lyderio savybių, stipraus charakterio, užsispyrusi ir kategoriška. BNS kalbinti su ja dirbę žmonės sako, kad E. Janušienė yra gera nurodymų vykdytoja. Beveik niekas neabejoja, kad vadovaujant finansų ministrui Viliui Šapokai, su kuriuo ji dirbo centriniame banke, E. Janušienė sugebės iš esmės pertvarkyti mokesčių administraciją.

Karjeros laiptais VMI E. Janušienė lipo 2002–2004 metais, kai inspekcijai vadovavo jos giminaitė Violeta Latvienė, nors pati E. Janušienė BNS tikino, kad ši giminystė jai kaip tik trukdė daryti karjerą: „Negalėjau tapti pavaduotoja, nes ji buvo viršininkė. Šiaulių apskritį formuojant, ji irgi dirbo aukštose pareigose, o aš buvau eilinė vyriausia auditorė“.

Su E. Janušiene dirbusi buvusi valstybės kontrolierė Rasa Budbergytė sako neabejojanti naujos VMI vadovės padorumu.

„Neabejoju, kad ji nekyšininkaus. Ji neturėtų įklimpti. Turiu įsitikinimą, kad ji yra padori. Tai labai svarbu. Jokiems valstiečiams, konservatoriams ar socdemams nesilankstys ir niekas negalės jos tampyti už siūliukų“, – BNS teigė Seimo narė socialdemokratė.

Kartu su E. Janušiene VMI dirbusi Lietuvos mokesčių konsultantų asociacijos vadovė Rūta Bilkštytė mano, kad naujoji inspekcijos vadovė turi „stiprų stuburą“.

„Labai geras pliusas, kad ryžtasi eiti tokią sunkią poziciją. Mokesčių administravimas reikalauja daug pakeitimų, nes atsilieka nuo Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos keliamų reikalavimų“, – BNS sakė R. Bilkštytė.

„Ji nepanaši į žmogų, kuriam galima padaryti įtaką. Niekada nebuvau pastebėjusi, kad ji turėtų kokių nors užkulisinių reikalų, kad kažkas jai gali padaryti nederamą poveikį. Netikiu. Neįsivaizduoju“, – E. Janušienę apibūdino su ja dirbusi Seimo narė Ingrida Šimonytė. 

E. Janušienės paskyrimas nebuvo netikėtas

Mokesčių, audito ir apskaitos klausimais konsultuojančios įmonės „Taxlink“ mokesčių partneris Modestas Kaseliauskas, kuris 2005–2014 metais vadovavo VMI, tikina, kad jam E. Janušienės paskyrimas nebuvo netikėtas.

„Kad ji ateis į tas pareigas, ta informacija sklandė seniai – keletą mėnesių, du tris – prieš konkursą. Mums, kas tą sistemą pažįsta, nebuvo čia jokia naujiena, paslaptis ar nuostaba. Bet konkursas, manau, formaliai nepriekaištingas“, – BNS sakė M. Kaseliauskas. Jis nepanoro šio teiginio komentuoti plačiau.

Vadovaudamas VMI, M. Kaseliauskas pats sulaukė nemažai kritikos ir įtarimų dėl veiklos skaidrumo. Tuometinis finansų ministras Rimantas Šadžius ne kartą kritikavo M. Kaseliauską dėl prasto mokesčių surinkimo, skyrė jam griežtą papeikimą dėl pažeidimų, o 2014-aisiais nepasiūlė jo dar vienai kadencijai. 

Tuo metu finansų ministras V. Šapoka sako, kad VMI vadovo konkursas vyko labai skaidriai, su juo niekas nekalbėjo apie personalijas ir jis neturėjo išankstinės nuomonės apie kandidatus. Anot jo, laikas, kai jis su E. Janušiene dirbo centriniame banke, „asmeninio atspalvio negali suteikti“, nes jų bendravimas buvęs epizodiškas.

Valstybės tarnybos departamentas BNS pranešė, kad galutiniame konkurso etape dalyvavo 6 pretendentai. Pirmosios vietos laimėtojas surinko 9 balus, antrosios – 8,1, kiti dalyviai nesurinko minimalaus balo – 6.

BNS žiniomis, už E. Janušienę balsavo visi 9 konkurso komisijos nariai. Antroje vietoje liko buvusi VMI viršininko pavaduotoja Vilma Vildžiūnaitė, dabar dirbanti Finansų ministerijos vyriausiąja patarėja mokesčių klausimais.

R. Bilkštytė, kuri dalyvavo VMI vadovo konkurse kaip stebėtoja, BNS sakė negalinti kritikuoti atrankos komisijos sprendimo.

„Negalėčiau paneigti sprendimo, pasakyti, kad neteisingas, kad laimėtojas galėjo būti kitas“, – BNS teigė R. Bilkštytė. Vis dėlto ji sakė pasigedusi konkurso skaidrumo – stebėtojai buvo išprašyti ir negalėjo dalyvauti, komisijos nariams balsuojant už kandidatus.

„Tam tikro skaidrumo pasigedau, liko tam tikras nesmagumas, kad konkurso procedūros ne pačios skaidriausios. Tiek laimėtojai, tiek komisijai būtų ramiau, kad nuo pradžios iki galo stebėtojai būtų dalyvavę procese“, – teigė ji.

Valstybės tarnybos departamentas BNS nekomentavo konkurso procedūrų – kodėl buvo išprašyti stebėtojai, ir patarė klausti konkurso komisijos pirmininko, Finansų ministerijos kanclerio.

Konkurso komisijos narė, finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė BNS sakė, kad apie būsimą konkursą vasario mėnesį yra kalbėjusi su E. Janušiene, tačiau neragino jos jame dalyvauti.

„Yra buvęs toks susitikimas Finansų ministerijoje, kada mes aptarinėjome daugybę darbinių klausimų, tai tame tarpe ir šitą. (...). Buvo paminėta, kad vyks ir konkursas į VMI vadovus. (...) Na, žinot, žmogų padrąsinti dalyvauti tokiame konkurse, – tikrai ne, tai jos pačios asmeninis apsisprendimas“, – BNS sakė D. Brasiūnaitė, paklausta, ar ragino E. Janušienę dalyvauti konkurse.

Vėliau perklausta raštu, finansų viceministrė atsakė, jog darbinis susitikimas su E. Janušiene dėl vidaus audito klausimų vyko vasario pradžioje, o apie VMI vadovo konkursą, kuris paskelbtas tik balandžio pabaigoje, buvo užsiminta susitikimo pabaigoje: „Daugiau situacijos neaptarinėjome“.

Pati E. Janušienė, kuri yra Vidaus auditorių asociacijos valdybos narė, BNS patvirtino, kad vidaus audito klausimais ji buvo susitikusi su viceministre, tačiau nekalbėjusi apie VMI vadovo konkursą, juo labiau – negirdėjusi jokių raginimų jame dalyvauti.

„Tokios užuominos, kad turėčiau jame dalyvauti, tikrai ne. (...) Kai buvo paskelbtas tas konkursas, tai kadangi aš esu daug kur dirbusi, tai iš įvairių pusių buvo ir taip, ir ne, ir nebandyk, ir kam tu ten lendi, tai visokių tų emocijų buvo tuo metu. Ir ką reiškia raginimas?  Tai konkretaus žmogaus sprendimas – dalyvauti ar ne. Sprendimą priėmiau tikrai nelengvai, nes puikiai suprantu, kur einu, kokia atsakomybė ir kiek ten reikės dirbti. Taip kad šitoj vietoj ar ragina kažkas, ar neragina, čia yra nulis sveikų, mano nuomone“, – BNS kalbėjo naujoji VMI vadovė.

„Aš nesitariau su niekuo, atvirai pasakysiu, net vyrą pastačiau prieš faktą“, – pridūrė ji.

Vėliau kalbėdama su BNS, E. Janušienė sakė, kad siekti VMI vadovo posto nutarė po skandalingos šių metų pradžioje atleisto VMI vadovo Dainoro Bradausko istorijos.

„Galbūt jeigu vadovas būtų iš VMI kitomis aplinkybėmis išėjęs, aš nebūčiau galvojusi. Bet tos aplinkybės mane, tiek metų išdirbusią toje sistemoje, įskaudino, už sistemą buvo skaudu“, – teigė ji.

E. Janušienė – profesionalė, galinti pertvarkyti VMI

„Jos kompetencija audito, mokesčių įstaigos vidaus išmanumo srityse abejonių nekelia“, – E. Janušienę apibūdino finansų ministras V. Šapoka.

M. Kaseliausko manymu, tai, ar E. Janušienė yra kieno nors statytinė, parodys jos veikla.

„Priklausys nuo to, kaip ji elgsis, kaip savo sprendimus derins su visomis suinteresuotomis šalimis. Labai lengva dirbti, kai dirbti prie to finansų ministro, kuris tave paskyrė. Įdomybės prasideda, kai pasikeičia ministrai, Vyriausybės, kai ateina kiti politiniai flangai – tada viskas ir pasimato“, – BNS kalbėjo M. Kaseliauskas.

Vis dėlto buvęs VMI vadovas E. Janušienei negailėjo gerų žodžių.

„Ji kaip žmogus yra gana stipraus charakterio, aktyvi, užsispyrusi, tiesmukiška, labai kategoriška. Bet čia geros savybės. Gal kažkur lankstumo ir pritrūkdavo (...) Kai pradėjo dirbti departamente (VMI Kontrolės departamente – BNS), ypač sustiprino PVM kontrolės sritį, akcijas organizavo, ypač kelias geras akcijas padarė medienos prekybos srity, kur buvo daug problemų. Jos stiprumas tikrai pasijautė“, – pasakojo M. Kaseliauskas.

Buvusi Lietuvos banko valdybos narė, Seimo narė konservatorė I. Šimonytė, su E. Janušiene banke dirbusi 2013–2016 metais, mano, jog naujajai VMI vadovei bus labai svarbi jos komanda.

„Profesine prasme neturiu kažkokių priekaištų. Tai, ką ji dirbo, dirbo gerai. (...) Klausimas – kas bus komanda? Suformuoti tą komandą, su kuria tu galėtum pakeisti tą ypatingai paskutinio laikotarpio kankolų laikymo kultūrą ir principus, tiesiog reikia daugiau žmonių. Inspekcijoje tai nėra lengva – yra daug žmonių, kurie dirba už gana kuklų atlyginimą ir juos kažkaip motyvuoti ir uždegti, kad jie permąstytų savo požiūrį ir reikšmę valstybei, nėra labai lengva“, – BNS sakė I. Šimonytė.

Pasak buvusios finansų ministrės, E. Janušienė turi lyderio savybių.

„Manau, kad taip, pagal asmenines savybes tikrai, bet jeigu vadovas ir yra lyderis, to dar nepakanka. Apsiimti reformuoti inspekciją galėtų, bet klausimas – o kas tave remia šitam darbe. Jeigu rems ministras, Vyriausybė, tada OK. Jeigu kiti darbuotojai pasitemps, nes ji turi tą „eikim į priekį, eikim“, – kalbėjo I. Šimonytė.

„Gali pasakyti tai, kaip yra, ką galvoja ir ką, jos nuomone, reikėtų daryti. Nėra linkusi visiems įtikti ar kažkaip labai apsaugoti save. Ir tuo tikslu, kad save apsaugotų, būna geras, minkštas, pūkuotas žmogus – tik manęs nelieskite. Ne“, – pridūrė Seimo narė.

2005–2010 metais valstybės kontroliere dirbusi Seimo narė socialdemokratė R. Budbergytė pabrėžė E. Janušienės pareigingumą ir kruopštumą.

„Ji labai tinkanti į audito sritį, nes tikrai mokėdavo išklausyti visus, ką reikia išgirsti, kad įvertintų rizikas ir žinotų, ką reikia eiti patikrinti. Kaip sakoma – žmogus su intuicija. Jai vadovaujant VMI, nebus blogai “, – teigė buvusi valstybės kontrolierė.

Tačiau R. Budbergytė skeptiškai vertina E. Janušienės kaip lyderės savybes.

„Nematau joje vizionistės. Neturi lyderiavimo praktikos. VMI vadovas turi būti daugiau nei geras vadybininkas. Reikia vizijos, kaip padaryti VMI modernia, skaidriau dirbančia įstaiga. Ar ji atsiskleis, priklausys nuo to, kokią komandą ji atsives, nes dabar ten komandos nėra“, – BNS sakė R. Budbergytė.

„Ji – tipiška moteris, veikianti operatyviniais metodais“, – pridūrė buvusi valstybės kontrolierė.

E. Janušienei keliama užduotis – atkurti pasitikėjimą VMI

Pasak V. Šapokos, svarbiausias naujosios VMI vadovės uždavinys bus „atkurti pasitikėjimą šia viena svarbiausių institucijų, kad ji dirbtų žymiai efektyviau“.

M. Kaseliauskas teigė matąs du didžiausius iššūkius, E. Janušienei pradedant vadovauti VMI – tai informacinės technologijos ir darbuotojai.

„Daug žmonių gerų yra išėję iš Mokesčių inspekcijos, todėl kadrų kompetencija bus didžiulė problema. Tų dalykų staigiai nepakeisi. Tam tikrą ratą pažinčių ji tikrai turi – žmonės su ja dirbę VMI, kitose institucijose. Čia labai svarbu“, – BNS sakė M. Kaseliauskas.

Jis teigė esąs tikras, kad E. Janušienė imsis reformų: „Ji tikrai jas darys – reikia pasitikėjimą Mokesčių inspekcija atstatyti“.

I. Šimonytė pabrėžė, kad E. Janušienė žino mokesčių sistemą, be to, turi auditorės patirties. Pasak jos, jeigu naujai VMI vadovei pavyks suformuoti stiprią analitikų komandą, VMI pertvarka pavyktų gerokai sklandžiau. 

„Analitinis blokas VMI buvo visą laiką silpnas, sakyčiau sąmoningai susinamas tam, kad dideli dalykai nesimatytų, kad nesusidėliotų paveikslas. Jeigu su analitikais sugebės išlaužti tai, kas svarbu, tada bus galima sulaukti rezultatų, nors ir ne iš karto“, – BNS kalbėjo buvusi finansų ministrė.

Tačiau naujosios VMI vadovės „minusu“ ji laiko „dar neišlaikytą viešumo testą“. 

Iš VMI pasitraukė, nesutapus jos ir M. Kaseliausko požiūriui

M. Kaseliauskas teigė nežinantis, kodėl jam būnant VMI vadovu, E. Janušienė 2007-ųjų pradžioje paliko inspekciją.

„Ji išėjo savo noru. Ne iškart man atėjus išėjo. Motyvų man neatskleidė, tarp mūsų konflikto nebuvo“, – BNS sakė M. Kaseliauskas, kuris E. Janušienę pažįsta nuo 2002–2003 metų.

„Lietuvos žinios“ 2007 metais rašė, kad 2005 metų vasarą, finansų ministru paskyrus Zigmantą Balčytį, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje pradėjo pūsti pasikeitimų vėjai. Pirmoji juos pajuto tuometinė VMI viršininkė V. Latvienė – nelaukdama, kol bus atleista, ji išėjo savo noru, o į jos vietą paskirtas M. Kaseliauskas, iki tol buvęs Šiaulių mokesčių inspekcijos viršininku.

Pastarasis, pasak „Lietuvos žinių“, su senaisiais pavaduotojais atsisveikino be skrupulų. Be kitų vadovaujančių darbuotojų, iš inspekcijos pasitraukė ir Kontrolės departamento direktorė E. Janušienė.

E. Janušienė pripažino, kad iš VMI pasitraukė, „kažkiek“ išsiskyrus jos ir M. Kaseliausko požiūriui į veiklos prioritetus: „Tai buvo darbiniai reikalai. Ir tu pasirenki – arba keiti savo požiūrį, arba ieškaisi kažkur kitur. Mūsų keliai išsiskyrė gražiai“.

„Jokių M. Kaseliauskui pretenzijų neturiu, gal jis man turi, bet aš to niekada negirdėjau asmeniškai“, – pridūrė ji.

Ji BNS teigė nesigaili išėjusi iš VMI: „Nė vienos akimirkos nesigailėjau. Man atrodo, kad būtent tas atsitraukimas nuo VMI ir dabar grįžimas – didelis pliusas, nes pabuvau papildomai dar dvejose institucijose – Valstybės kontrolėje ir Lietuvos banke. Tai yra kitos kultūros, kiti požiūriai, kitos galimybės (...). Kai dirbi rutinoje, nerandi laiko vertinti“.

Dalyvavo, Valstybės kontrolei tiriant VMI veiklą

VMI palikusiai E. Janušienei įsidarbinus Valstybės kontrolėje, pastaroji auditavo VMI dėl gyventojų pajamų apmokestinimo. 2008 metų vasarį Valstybės kontrolė gavo VMI vadovybės skundą – buvo prašoma nušalinti E. Janušienę nuo tyrimo, įtarus galimą interesų konfliktą – pasak VMI, ji buvo susidariusi išankstinę neigiamą nuomonę apie VMI veiklą.

Kaip BNS pranešė Valstybės kontrolė, gavus skundą, pati E. Janušienė paprašė būti nušalinta nuo audito ir jos prašymas buvo patenkintas. Valstybės kontrolės Tarnybinės etikos komisija tuomet E. Janušienės etikos pažeidimų nenustatė ir nuobaudos neskyrė.

Paprastai, Valstybės kontrolei atliekant auditą, sudaroma auditorių grupė. Pasak VK atstovų, E. Janušienė oficialiai nebuvo įtraukta į VMI tikrinusią grupę, tačiau tyrimo metu nustatyta, kad ji per porą mėnesių VMI lankėsi kelis kartus.

Pasak nenorėjusių skelbti savo pavardžių pašnekovų, E. Janušienė tuomet domėjosi su auditu nesusijusiais dalykais, pavyzdžiui, kai kurių politikų mokesčių deklaracijomis. E. Janušienė tai neigia ir tvirtina, kad ji domėjosi tik ta informacija, kuri buvo susijusi su auditu.

„Žiūrėjome gyventojų pajamų mokesčio kontrolę, prašėme nuasmenintų duomenų. Buvo atlikti (inspekcijoje – BNS) gyventojų tikrinimai, mes paprašėme, kiek tų tikrinimų konkrečiai buvo, kokie jų rezultatai“, – kalbėjo E. Janušienė.

Karjerą pradėjo Šiauliuose

E. Janušienė baigė Finansų ir kredito technikumą, vėliau neakivaizdžiai įgijo aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir dirbo Šiaulių mokesčių administravimo sistemoje.

„Esu pradėjusi nuo žemės mokesčio rinkimo – buvo toks darbas savo laiku, žinau, ką reiškia dirbti paprastu mokesčių inspektoriumi,“ – BNS teigė ji.

1999 metais E. Janušienė pradėjo dirbti Šiaulių apskrities VMI Personalo įmonių audito skyriuje vyriausiąja specialiste. Netrukus persikėlė į Vilnių ir 2000 metais įsidarbino VMI  Mokesčių administravimo skyriuje, po dvejų metų tapo jo vedėjo pavaduotoja, vėliau – Mokesčių analizės skyriaus vedėjo pavaduotoja, nuo 2004 metų – vedėja. Tų pačių metų spalį tapo Kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja, o lapkritį – direktore. Šias pareigas ėjo iki 2007 metų sausio, kai paliko VMI.

Valstybės kontrolėje E. Janušienė dirbo nuo 2007 iki 2013 metų, kur buvo kelių departamentų direktoriaus pavaduotoja. 2013 metais ji tapo Lietuvos banko Vidaus audito skyriaus viršininke.

2012 metais VTEK pateiktoje E. Janušienės deklaracijoje nurodyta, kad jos sutuoktinis Vytautas Janušas dirba vairuotoju Sauliaus Gedmino individualioje įmonėje „Krovinys“. Įmonės vadovas BNS patikslino, kad V. Janušas įmonėje nebedirba maždaug pusmetį. E. Janušienė BNS sakė, kad sutuoktinis ketina pradėti nuosavą verslą – eiti tėvo pėdomis paminklų gamybos srityje.

Anot E. Janušienės, jos šeimoje žmona siekia karjeros, o vyras rūpinasi namais.

„Gal galima sakyti ir taip. Kai tu turi namą, daug aplinkos, skaičiavome, ar samdyti žmones daryti tam tikrus darbus. Jis turi auksines rankas ir tuo užsiima“, – atviravo moteris.

E. Janušienės deklaracijoje taip pat nurodoma, kad 2002 metais iš „Swedbank“ namo statybai ji skolinosi beveik 50 tūkst. eurų, o 2006 metais – dar beveik 20 tūkst. eurų.

Jokiai politinei partijai niekada nepriklausiusi E. Janušienė sakė ir neplanuojanti to daryti.

Ji prisipažįsta esanti skandinaviško stiliaus valdininkė: „Ponios iš manęs nedarykite ir nepadarysite. Galiu važiuoti visuomeniniu transportu – traukiniu, tai yra patogu ir greitai, jokių kamščių ir pavargus nekelia rizikos, kad reikia prie vairo būti“.

Nuosavame name Lentvaryje gyvenanti E. Janušienė teigė į darbą važinėjanti visuomeniniu transportu.

E. Janušienė vadovauti VMI pradės penktadienį – tą dieną finansų ministras pristatys ją įstaigos kolektyvui. Ji BNS teigė jau turinti dalį komandos, kurioje liks „ir kažkas iš dabartinės vadovybės“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.
Sidebar placeholder