Partnerystės įstatymo projektą siūloma taikyti ir tos pačios lyties asmenų šeimoms
Seimo narė Marija Aušrinė Pavilionienė Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Partnerystės (bendro gyvenimo neįregistravus santuokos) įstatymo projektą ir jį lydinčias Civilinio kodekso pataisas.
Pasak aiškinamojo rašto, atsižvelgiant į Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos nuostatas ir Europos žmogaus teisių teismo suformuotą doktriną, Žmogaus teisių tarybos rekomendacijas Lietuvai, Partnerystės įstatymas būtų taikomas ne tik skirtingų, bet ir tos pačios lyties asmenų šeimoms.
Projektu siekiama reglamentuoti partnerystės registravimo sąlygas, partnerystės negaliojimą, partnerystės pasibaigimą, nutraukimą ir išregistravimą. Projektu siekiama įgyvendinti Civilinio kodekso numatytą galimybę įregistruoti partnerystę kaip faktinių šeimos santykių sukūrimą ne santuokos pagrindu.
Lyginant su santuoka partnerystė būtų nutraukiama daug lengviau - bendru ar vienasmeniu pareiškimu, kurį tvirtina notaras. Nutraukiant partnerystę vienasmeniškai būtina per notarą įspėti partnerį prieš du mėnesius.
Siūlomas įstatymas nekeičia partnerių turtinių santykių reglamentavimo. Turtinių santykių reglamentavimas išlieka toks kaip nustatyta Civiliniame kodekse. Pasak M. A. Pavilionienės, išlieka ir kiti partnerių ir sutuoktinių statuso skirtumai: specialus ir skirtingas nuo sutuoktinių turtinių santykių reglamentavimas, nėra partnerių tarpusavio išlaikymo pareigos nutraukus partnerystę. Paveldėjimo teisė suteikiama tik testamentu, netaikoma tėvystės prezumpcija. "Tėvystė, gimus vaikui, turi būti pripažinta arba nustatyta įstatymo reglamentuota tvarka. Nesuteikiama teisė įvaikinti, pasirinkti kito partnerio pavardę, netaikomas gyvenimo skyrium institutas. Įstatyme ir ji lydinčiuose teisės aktuose atsisakoma "sugyventinių" sąvokos, ji keičiama sąvoka "partneriai", - sako M. A. Pavilionienė.
Ji tikisi, kad priėmus siūlomus projektus, bus užtikrintas Lietuvos teisinės sistemos nuoseklumas, užtikrintos ne santuokos pagrindu šeimyninius santykius sukūrusių šeimų teisės, suteikta galimybė įregistruoti tokias šeimas. Taip pat bus užpildyta 10 metų egzistuojanti teisinio reglamentavimo spraga. Priėmus įstatymą, jo iniciatorės teigimu, į Lietuvos Respublikos teisinę sistemą bus perkeltos pasaulinės teisinės praktikos nuostatos.
Rašyti komentarą