Pavojingas atliekas degins Lietuvoje
Pavojingas atliekas degins Lietuvoje

Ankščiau pavojingas atliekas naikinti į užsienį vežusi Lietuva dabar tai darys pati. Planuojama, kad jų naikinimas atpigs trečdaliu.

Šiaulių rajone šiais metais dirbti pradės vienintelė Baltijos šalyse pavojingų atliekų deginimo įmonė. Skaičiuojama, kad Lietuvai vieno atliekų deginimo įrenginio turėtų pakakti, praneša LTV „Panorama“.


Daugiau kaip tūkstančio laipsnių karštyje dega pavojingos atliekos: medicininiai tvarsčiai, vaistai, įvairūs tepalai ir cheminės medžiagos. Kol kas tai – bandomieji deginimai, nes norima įsitikinti, kad gamykla veiks be priekaištų.

Bandymus tikimasi baigti iki vasaros, o tada kasmet bus priimama ir sudeginama iki 8 tūkst.tonų pavojingų atliekų.

Iki šiol Lietuva jas buvo priversta gabenti į Lenkiją, Vokietiją ar Švediją. Todėl pavojingų atliekų utilizavimo kaina išaugdavo trečdaliu ir siekdavo iki 3 tūkst. litų už toną.

„Teko mokėti tiek už draudimą, tiek už transportą, tiek už notifikaciją. Dabar manome, kad atliekų tvarkymas turėtų pigti apie 30 proc., bet čia priklausys nuo atliekų kaloringumo, nuo jų užterštumo sunkiaisiais metalais“, – teigė įmonės „Toksika“ generalinio direktoriaus pavaduotojas gamybai Virginijus Daubaras.

Anot įmonės atstovo, beveik 87 mln. litų kainavusi pavojingų atliekų deginimo gamykla – vienintelė tokia ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Šalia jos atsiras ir pavojingų atliekų sąvartynas. Jo statybos kainuos apie 11 mln. litų. Per 5 metus čia planuojama sukaupti iki 45 tūkst. kubinių metrų lakiųjų pelenų.

„Visas sąvartynas yra antžeminė konstrukcija ir nei gruntinių, nei kritulių vandenys į jį nepatenka“, – aiškino „Toksikos“ Šiaulių filialo direktorius Bronislovas Skarbalius.

Skaičiuojama, kad kasmet Lietuvoje yra sukaupiama daugiau kaip 100 tūkst. tonų pavojingų atliekų. Dalis perdirbama, dalis kartu su gyventojų šiukšlėmis nukeliauja į buitinių atliekų sąvartynus ir tik dalis – sudeginama.

Ateityje planuojama mažinti pavojingų atliekų kiekius, todėl, anot Aplinkos ministerijos, vieno deginimo įrenginio Lietuvoje turėtų pakakti, neplanuojama deginti ir kitų šalių atliekų.

„Kalbant apie tai, ar į Lietuvą planuojama leisti įsivežti pavojingas atliekas deginimui, tai tikrai tokių planų nėra. Mūsų pagrindiniai planai – susirinkti savo atliekas ir sutvarkyti taip, kaip saugiausia aplinkai“, – sakė Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė.

Pašonėje atsiradusia pavojingų atliekų deginimo gamykla ne itin patenkinta rajono valdžia. Ji kelis mėnesius delsė pasirašyti leidimus, kurie būtini pradėti deginimą. Norėta kompensacijos už tai, kad rajone bus utilizuojamos ir sandėliuojamos pavojingos atliekos iš visos Lietuvos.

Tačiau iki šiol įmonė ir savivaldybė nėra sutarusios nei dėl kompensacijos dydžio, nei kokia ji turėtų būti.

Sidebar placeholder