Skandalas tęsiasi
Seimo narių papirkinėjimo baubas pradėjo ūbauti taip smarkiai, kad privertė prabilti net ir į skandalo verpetą patekusį šiuo metu Rusijoje esantį Darbo partijos lyderį Viktorą Uspaskichą.
"Jeigu reikės, mūsų teisės bus ginamos ir tarptautiniame teisme. Neleisime juodinti ir žeminti Darbo partijos vardo, nes šis akivaizdus puolimas yra amoralus", - vakar išplatintame pareiškime cituojamas V. Uspaskichas.
Tokią reakciją sukėlė paskleista neoficiali informacija, kad Seimo nariams darbiečiams esą nuolat būdavo mokamos didžiulės pinigų sumos, o V. Uspaskicho namuose per kratą neva aptikti neaiškios kilmės keli milijonai litų grynaisiais.
Duoklių skandalas
Nors šiuo metu vyksta du ikiteisminiai tyrimai dėl įtarimų apie Darbo partijoje esą vestos "juodosios buhalterijos" bei vadinamojo "otkato" iš verslininkų už palankius sprendimus skirstant Europos Sąjungos lėšas, skandalo sūkuryje imta platinti informacija apie dar neregėto masto korupciją Seime.
Anot įvairių žiniasklaidos priemonių, esą per kratas rasti dokumentai su įvairių parlamentarų parašais bei nurodytomis didžiulėmis sumomis.
To, kad Darbo partijos nariai gaudavo finansinę paramą iš partijos arba V. Uspaskicho, jau nebeneigia trys parlamentarai.
Pirmieji buvo demaskuoti į Pilietinės demokratijos partiją įstoję Juozas Jaruševičius bei Andrius Baranauskas. Pirmasis iš V. Uspaskicho kaip paramą dovanų gavo 30 tūkst. litų.
"Tačiau tie pinigai buvo deklaruoti. Nenorėdamas būti "pririštas" prie šios paramos, nusprendžiau pinigus grąžinti Viktorui, paprašiau jo nurodyti sąskaitą, o jis tik atsakė, kad apie tai pagalvosiantis. Aš daugiau duomenų neturiu, kad kas dar būtų gavę pinigų iš partijos ar jos pirmininko", - "Vakarų ekspresui" sakė J. Jaruševičius.
Ėmė ir ministras
Neseniai paaiškėjo, kad pinigų iš Darbo partijos imti nesibodėjo ir sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga - anot kai kurių šaltinių, jam buvo išmokėta 40 tūkst. litų suma.
Vakar viešėdamas Klaipėdoje ministras net nebandė gintis gavęs duoklę.
"Aš gavau, bet ne 40 tūkst., o mažesnę sumą. Tikslios sumos nesakysiu, nes noriu išsiaiškinti, ar ta informacija nutekėjo, ar tai yra provokacija. Per rinkimus sudaužiau uošvio automobilį, todėl turėjau jam atlyginti nuostolius. Esu labai dėkingas už šią paramą. Viskas buvo tvarkinga, legalu, visa finansinė apskaita padaryta", - tikino Ž. Padaiga.
Jis įrodinėjo, esą jokia "juodoji" buhalterija partijoje nevedama.
"Darbo partija remia šeimas, kurios turi problemų. Nemanau, kad mano atveju kur nors ir kaip nors galėjo būti pažeistos etikos normos, todėl atsistatydinti neketinu", - sakė ministras. Žurnalistų paklaustas, ar neturi planų sekti savo partinio lyderio pėdomis ir emigruoti į Rusiją, Ž. Padaiga atsakė neigiamai.
Yra ir davusių
Ilgai tylėjęs V. Uspaskichas vakar išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad viskas yra provokacijos, kurios rengiamos prieš Darbo partiją.
"Tiek mūsų partneriams, tiek Darbo partijos nariams nėra ko išsigąsti, nes nėra jokio kriminalo. Darbo partijos finansiniai reikalai nuolat buvo tikrinami, visos finansinės ataskaitos užpildytos tvarkingai ir pagal įstatymus. Mes negalime prisiimti atsakomybės, jeigu į kokios nors įmonės buhalteriją prikiš neaiškios kilmės suklastotų dokumentų ir pareikš, kad tai priklauso Darbo partijai", - įsitikinęs V. Uspaskichas.
"Vakarų ekspresas" pasiteiravo kitų aukštas pareigas Darbo partijoje užimančių Seimo narių, ar ir jie nėra gavę finansinės paramos.
"Aš esu tik davęs, bet ne gavęs. Parėmiau partiją įstatymų numatyta suma - apie 30 tūkst. litų, tiksliai nepamenu", - sakė Darbo partijos vicepirmininkas Antanas Bosas.
Paklaustas, kada į Lietuvą ketina grįžti V. Uspaskichas, klaipėdietis teigė, kad tai priklausys nuo partijos lyderio motinos būklės.
"Jo motina palaidojo jau antrą sūnų, todėl šeimoje yra didelių problemų. Kai pirmininkas sugebės motiną įtikinti, kad ji gali toliau gyventi be streso, tuomet ir grįš", - sakė Seimo narys.
Kitas V. Uspaskicho pavaduotojas, Seimo narys Jonas Jagminas taip pat tikino tik davęs keliasdešimt tūkstančių litų.
"Man tik skaudu, kad dabar sukelta tokia didelė isterija, temperatūra kaitinama iki aukščiausio laipsnio. Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, tai yra nepadoru ir neteisinga", - "Vakarų ekspresui" sakė J. Jagminas.
V. Adamkus stebisi
Vakar skandalo peripetijos buvo narpliojamos ir pas prezidentą Valdą Adamkų, kuris susitiko su generaliniu prokuroru Algimantu Valantinu.
Anot pranešimų, šalies vadovas paragino generalinį prokurorą asmeniškai kontroliuoti rezonansą pastarosiomis dienomis sukėlusį tyrimą, kad būtų garantuotas nešališkas ir objektyvus procesas, laikomasi nekaltumo prezumpcijos ir vengiama politikavimo.
Tačiau reaguodamas į V. Uspaskicho bei jo pavaduotojos, parlamentarės Loretos Graužinienės sprendimą apie įvykius kalbėtis ne Lietuvoje, o Rusijoje, V. Adamkus buvo griežtas.
"Galvoju, kad Lietuvos politikoje tai turbūt yra beprecedentis atvejis, kai partijos vadovai ar kiti užuot atsakę, pasiaiškinę Lietuvoje žmonėms, išvyksta iš Lietuvos ir svetimoje valstybėje daro nutarimus", - teigė prezidentas.
Seimo liberalcentristai vakar išplatino pranešimą, kuriuo yra raginama sudaryti laikinąją tyrimo komisiją bei pradėti apkaltos procesą prieš Darbo partijos narius Seime - paramos gavėjus.
"Toks Seimo tyrimas yra reikalingas, nes jis aiškintųsi ne tai, ar parlamentarai padarė kriminalinį nusikaltimą, o ar nebuvo šiurkščiai pažeista Konstitucija ir sulaužyta Seimo nario duota priesaika", - cituojamas teisininko išsilavinimą turintis parlamentaras Raimundas Šukys.
Denisas NIKITENKA
Rašyti komentarą