Premjeras: kam leisti pinigus SGD terminalo statybai, jei nenorime sudaryti sąlygų jam veikti?

Premjeras: kam leisti pinigus SGD terminalo statybai, jei nenorime sudaryti sąlygų jam veikti?

Premjeras Andrius Kubilius pareiškė, kad Seime siūlomos pataisos Suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) įstatymo projektui užkirstų kelią galimybei gauti pigesnių dujų per Klaipėdoje statomą SGD terminalą.

Pasak Vyriausybės vadovo, šis Seimo narių pasiūlymas leistų "Gazprom" toliau išsaugoti šimtaprocentinę monopoliją Lietuvos dujų rinkoje net ir tuo atveju, jei terminalas būtų pastatytas ir per jį būtų siūloma įsigyti pigesnių dujų. "Vargu ar yra kokia nors prasmė leisti pinigus terminalo statybai, jei nenorime sudaryti sąlygų jam veikti",- patikslino A. Kubilius.

Praėjusios savaitės pabaigoje dvi Seimo narių grupės užregistravo identiškas SGD įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nesuteikti Klaipėdos terminalui 25 procentų kvotos Lietuvos dujų rinkoje.

"Dujų terminalas gali veikti ir tiekti pigesnes dujas iš Kataro, Norvegijos ar JAV tik susitarus, jog nebepirksim 100 procentų dujų iš "Gazprom". Jei nebus 25 procentų apsirūpinimo dujomis per SGD terminalą kvotos, didžiausius dujų pirkėjus Lietuvoje "Gazprom" ir toliau gali pančioti ilgalaikėmis šimtaprocentinio tiekimo sutartimis ir taip paversti terminalą niekam nereikalinga metalo laužo krūva. Išsaugota "Gazprom" monopolija reikš, kad niekas nesikeis ir lietuviai toliau bus verčiami už dujas mokėti daugiau negu vokiečiai", - sakė A. Kubilius.

Pasak Premjero, 25 procentų privalomo apsirūpinimo dujomis per SGD terminalą kvota skirta tam, kad "Gazprom" negalėtų žlugdyti terminalo darbo Lietuvos didiesiems dujų pirkėjams piršdama ilgalaikes tiekimo sutartis, pagal kurias vartotojai būtų įpareigoti šimtu procentu apsirūpinti dujomis tik iš "Gazprom".

"Norėčiau paraginti Seimo narius nežlugdyti svarbaus projekto įvairiomis pataisomis, kurios apribotų galimybes veikti suskystintų dujų terminalui. Diskusijos dėl laisvos dujų rinkos ir konkurencijos joje, jei nesukuriame sąlygų į dujų rinką ateiti kitiems dalyviams, praranda bet kokią prasmę", - teigė A.Kubilius.

Pagal iki šiol galiojančią praktiką stambiausi Lietuvos dujų importuotojai su "Gazprom" sudaro ilgalaikes dujų tiekimo sutartis, kuriose įsipareigoja nupirkti visą jiems reikalingą dujų kiekį. Jeigu dėl kokių nors priežasčių jie nebenorėtų pirkti sutartyje įtvirtinto kiekio dujų kiekio, jie turėtų mokėti dideles baudas "Gazprom".

Didžiausią gamtinių dujų kiekį iš "Gazprom" nuperka "Lietuvos dujos". 2010 metais jos iš "Gazprom" pirko apie 50 nuošimčių visų Lietuvoje suvartojamų dujų. Apie 23 nuošimčius dujų importavo AB "Achema", 17 nuošimčių - UAB "Dujotekana", 9 nuošimčius - Kauno termofikacinė elektrinė.

Šiuo metu galiojanti 10 metų trukmės dujų tiekimo sutartis tarp "Lietuvos dujų" ir "Gazprom" baigiasi 2014 m. pabaigoje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder