Prie patekimo į elito sąrašą - eilė

Prie patekimo į elito sąrašą - eilė

Kad eiliniai žmogeliai žinotų, jog jie yra visiškas nulis, Vyriausybė yra sudariusi keliasdešimties žmonių sąrašą, ką mums derėtų laikyti "labai svarbiais asmenimis". Jiems taikomos specialios lengvatos keliaujant lėktuvais. Sąrašo sudarymas turbūt yra vienas svarbiausių valstybės reikalų, mat dabar dėl jo ginčijasi kelios ministerijos, Vyriausybė, kitos institucijos, o į elitą labai norėtų patekti ir Konstitucinio Teismo teisėjai bei valstybės kontrolierė.

Valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė dar pernai gegužę pareiškė norą patekti į itin svarbių asmenų sąrašą, o Konstitucinio Teismo Pirmininkas Romualdas Kęstutis Urbaitis pernai birželį pareikalavo, kad "vipiniais" žmonėmis būtų laikomas ne tik jis pats, kaip dabar, bet ir kiti šio teismo teisėjai. Abu minėti žmonės Susisiekimo ministerijai nusiuntė to reikalaujančius raštus, rašo "Respublika".

Pasirodo, kreipimaisi yra tokie svarbūs, kad jų derinimas tarp institucijų vyksta iki šiol. Šiuos ypatingos reikšmės prašymus daugiau nei pusmetį nagrinėja Užsienio reikalų, Finansų, Švietimo ir mokslo, Teisingumo, Susisiekimo ministerijos, Vyriausybė, Europos teisės departamentas. Galų gale Vyriausybės atstovai nutarė šį klausimą aptarti ministerijų atstovų pasitarime.

G. Švedienė atkreipė dėmesį, kad jai dažnai tenka skraidyti į užsienį, o jos užsienio kolegoms - atvykti į Lietuvą, todėl ji norėtų, kad ji ir minėti užsieniečiai būtų įtraukti į itin svarbių asmenų sąrašą, siekiant užtikrinti minėtų asmenų "saugumą ir patogumą". Taip pat primenama, kad iki krizės visi jie buvo itin svarbių asmenų sąraše, ir iš jo, kaip, beje, pavyzdžiui, Seimo nariai bei Konstitucinio Teismo teisėjai, išbraukti dėl taupymo. Panašius argumentus pateikė ir R. K. Urbaitis.

Šiuo metu itin svarbių žmonių sąraše, neskaitant užsienio valstybių vadovų bei kitų aukščiausio rango pareigūnų iš svetur, yra ir keli Lietuvos atstovai: šalies Prezidentas, Seimo Pirmininkas ir jo pavaduotojai, Premjeras ir ministrai, Konstitucinio ir Aukščiausiojo Teismų Pirmininkai, kadenciją baigę Prezidentai, Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo pirmininkas bei visų minėtų žmonių sutuoktiniai, vykstantys kartu, taip pat Lietuvos kariuomenės vadas, Lietuvos katalikų bažnyčios kardinolai, Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas ir kitų tradicinių Lietuvoje registruotų konfesijų aukščiausiojo rango dvasininkai.

Labai svarbūs asmenys turi privilegijų oro uostuose. Jie ten aptarnaujami tik specialiai įrengtoje salėje, skirtoje ypač svarbiems asmenims. Joje privalo veikti parduotuvė, patalpos išlydėtuvėms bei sutiktuvėms, prie salės - aikštelė transporto priemonėms statyti ir t. t.

Tačiau minėti svarbūs asmenys, kaip ir paprasti žmonės, turi atlikti aviacinio saugumo patikrinimą. Nuo jo atleidžiami tik esamas ir kadenciją baigę Prezidentai, Seimo Pirmininkas su pavaduotojais, užsienio reikalų ministras, Konstitucinio Teismo Pirmininkas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas ir visų jų sutuoktiniai.

Yra ir dar vienas, ne itin, bet itin itin svarbių žmonių sąrašas, kuriems nereikia kelių metrų iki lėktuvo eiti pėsčiomis: jie nuvežami tarnybiniu transportu tiesiai prie trapo. Tai - visi asmenys, kurie atleidžiami nuo aviacinio saugumo patikrinimo, ir Aukščiausiojo Teismo Pirmininkas su sutuoktine.

Ir bene pats "vipiškiausias" sąrašas - asmenų, kurių skrydžiui orlaiviu suteikiamas specialusis statusas. Tai - Prezidentas, Vyriausybės nariai bei Seimo Pirmininkas. Iš viso - 17 asmenų. Turint specialųjį statusą, nereikia leidimo vykdyti orlaivio skrydį. Tik Užsienio reikalų ministerija turi apie skrydį informuoti atitinkamas užsienio valstybių institucijas.

Visos Lietuvos institucijos, su kuriomis Susisiekimo ministerija derino itin svarbių asmenų sąrašo praplėtimą, sutiko su tuo beveik be pastabų. Vienintelis Užsienio reikalų ministerijos kancleris Valdas Lastauskas spyriojosi.

"Galimybė naudotis labai svarbių asmenų sale, kai aptarnavimo išlaidos padengiamos iš valstybės biudžeto lėšų, turi būti teikiama tik labai ribotam aukščiausiųjų oficialių asmenų skaičiui", - akcentavo jis, primindamas, kad būtent dėl finansinių sunkumų sąrašas buvo apkarpytas ir grąžinti į jį nei valstybės kontrolieriaus, nei Konstitucinio Teismo teisėjų nereikėtų.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder