Recidyvistas iš močiutės atima anūkėlę

Recidyvistas iš močiutės atima anūkėlę

Vilniuje penkiametę mergytę bandoma išplėšti iš mylinčių senelių namų ir atiduoti septynis kartus teistam tėvui, teismo pripažintam recidyvistu. Vaikų gynėjai aiškina, kad taip užtikrinama prigimtinė vaiko teisė augti šeimoje.

Vilnietė Lilija Kučerova jau ilgiau nei mėnesį lieja ašaras baimindamasi, kad jos penkiametė anūkėlė Eglė (vardas pakeistas, redakcijai žinomas) bus atimta ir perduota iš kalėjimo grįžusiam tėvui.

Mergytės mama, L.Kučerovos dukra, yra mirusi, todėl laikinosios globos teisės pernai balandį patikėtos močiutei. Mergaitės biologinis tėvas tuo metu Kybartų pataisos namuose atlikinėjo laisvės atėmimo bausmę.

Ne kartą už vagystes teistas R. į laisvę išleistas prieš daugiau nei mėnesį. Dukrele iki tol nesirūpinęs vyras pareiškė teises į jos globą.

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistai nemato nieko blogo, kad penkiametė augs su nuolat nusikalstančiu tėvu. Anot jų, taip užtikrinama vaiko teisė augti šeimoje.

Tragedija po tragedijos

L.Kučerova atviravo, kad nei jos velionė dukra, nei jos sugyventinis, mergytės tėvas, nebuvo pavyzdingi tėvai. Bėdų dėl dukros L.Kučerova turėjo dar tuomet, kai ji buvo nepilnametė.

Būdama penkiolikos mergina susipažino su devyneriais metais vyresniu R. Tada, pasak L.Kučerovos, dukra pasuko klystkeliais.

Nepilnametė pastojo ir būdama vos šešiolikos pagimdė dukrelę. Išėjusi iš namų, apsigyveno su vaiko tėvu. Tačiau ten, anot motinos, buvo skriaudžiama.

„Būdavo, kad jis jai suduoda, ir dukra vėl grįžta pas mus. Išsiverkia, prisižada, kad daugiau niekur nebeis, o vėliau vėl pabėga pas jį. Atrodo, aš dariau viską, kad taip nebūtų. Buvau nuėjusi pas to vyro tėvus, kalbėjausi, kad neleistų jiems kartu gyventi, - juk ji tada buvo labai jauna. Buvau nuėjusi ir į policiją, prašydama pagelbėti. Bet man pasakė: ji yra sulaukusi šešiolikos, gali mąstyti savo galva“, - prisiminė moteris.

L.Kučerova pasakojo, kad dukra netrukus pradėjo vartoti narkotikus, vagiliauti.

Pernai gegužę ji buvo rasta nužudyta greta čigonų taboro. Merginai tuo metu buvo vos 22-eji.

Tų pačių metų gegužę Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius kreipėsi į Vilniaus 1-ąjį apylinkės teismą su prašymu neterminuotai apriboti tėvo valdžią dukros atžvilgiu ir paskirti nuolatine mergaitės globėja močiutę.

Vaiko teisių apsaugos specialistai savo prašymą motyvavo tuo, kad tėvas nuolat vykdo teisėtvarkos pažeidimus, gyvena tik savo interesais ir dukrele tinkamai nesirūpina, iki patekimo į įkalinimo įstaigą mergytės neaugino.

Be motinos likusios penkiametės laikinoji globa paskirta močiutei, L.Kučerovai.

Tačiau čia istorija dar nesibaigia. Kai mažylės tėvas išėjo į laisvę, į vaiko teisių apsaugos specialistus kreipėsi jo motina, kita vaiko močiutė. Ji tvirtino, kad iš įkalinimo įstaigos grįžęs sūnus pats nori rūpintis dukrele, o ji, vaiko senelė, jam padės.

Atsižvelgęs į tokį prašymą, Vaiko teisių apsaugos skyrius pateikė teismui prašymą atsiimti ieškinį dėl tėvo valdžios apribojimo ir nuolatinės globos nustatymo.

Jau kuris laikas mažylę bandoma paimti iš senelės namų ir perduoti jos neauginusiam tėvui. „Man skambina ir liepia paruošti vaiką perdavimui. Esu kaip ant adatų, nes nežinau, kada ateis ta diena. Baisu, kai kas į namų duris beldžiasi“, - graudinosi mergytės močiutė.

Baiminasi blogos įtakos

L.Kučerova baiminasi, kad, augdama su nusikalsti linkusiu tėvu, anūkėlė išmoks netinkamo elgesio, nebus tinkamai prižiūrima.

„Vieną tragediją gyvenime jau patyriau, nenoriu, kad būtų ir kita“, - jaudinosi moteris.

Šiuo metu mergaitės globėja dirba virėja viename iš didžiųjų viešojo maitinimo tinklų. Ji sako, kad nors verčiasi sunkiai, mažyle gali pasirūpinti.

O štai mergytės tėvas, pasak moters, niekada nemokėjo alimentų, nerodė didelio susidomėjimo savo atžala. „Jau kartą buvo taip, kad paėmė mergaitę, o su ja nė nebuvo. Paliko motinai, išėjo tvarkyti savo reikalų. Mergaitė grįžo apsiverkusi“, - prisimena moteris.

„Jam reikia dukros tik dėl to, kad gautų pašalpą“, - įsitikinusi ji.

L.Kučerova stebisi, kad savivaldybės specialistai nepaskyrė pereinamojo laikotarpio, per kurį mergaitė galėtų apsiprasti su biologiniu tėvu. „Mergaitė kalba rusiškai, lietuvių kalbos beveik nemoka. O tėvo šeima kalba tik lietuviškai. Taip staiga paėmus, jai bus trauma. Ji tą šeimą mažai pažįsta“, - susirūpinusi kalbėjo moteris.

Laikosi įstatymų

Savivaldybės Globos ir įvaikinimo poskyrio specialistai taip pat nenoriai komentavo situaciją. Skyriaus vedėja Greta Zvolinskienė paaiškino, kad šiuo metu Vaiko teisių apsaugos skyrius yra panaikinęs laikinosios globos teises L.Kučerovai, todėl mergaitė turi būti perduota tėvui.

Anot skyriaus, globėja pati sutiko su priimtu sprendimu, pasirašė vaiko grąžinimo akte.

Be to, močiutė esą neleidžia vaikui bendrauti su tėvu, nuo gruodžio mėnesio neveda mažylės į darželį.

Pasak G.Zvolinskienės, vaiką grąžinti tėvui įpareigoja įstatymai. Taip esą bus užtikrinta prigimtinė vaiko teisė augti tėvų šeimoje.

„Jam nėra apribota tėvo valdžia ir jis turi visą teisę. Gavome jo prašymą, ir jis turi teisę pats rūpintis dukra“, - sakė G.Zvolinskienė.

Ji teigė, kad tėvo teistumas dar nėra priežastis apriboti globos teises.

„Jis ją (bausmę - red. past.) atliko. Vien šis faktas neatima jo teisės ir pareigos rūpintis, auginti vaiką. Jei jis mums pasirodytų nesugebantis, nesistengiantis, nenorintis, būtų visai kiti pagrindai. O šioje situacijoje galbūt yra močiutės noras savintis vaikaitį. Dažnai turime tokių situacijų“, - sakė vaikų teisių apsaugos specialistė.

Savivaldybės specialistai įtikinėja, kad mergaitė nori gyventi su tėvu. Be to, tėvas esą spėjo įsidarbinti ir yra nusiteikęs rūpintis vaiku.

„Yra ir jo paties noras, ir mūsų matymas, kad jis gali. Visų tikslas turėtų būti padėti tėvui. Jei močiutės susivienijusios padėtų auginti vaiką, visi būtų laimingi ir būtų gerai“, - sakė G.Zvolinskienė.

Anot jos, mergaitę perdavus tėvui, šeima bus nuolat stebima. Ją ketinama įtraukti į socialiai rizikingų šeimų sąrašą.

Kažkodėl bijo

Mergaitės tėvas su „Respublika“ nepanoro bendrauti. Išvydęs žurnalistus prie savo namų slenksčio, jis suskubo slėptis. Prieš nosį užtrenkė duris. Jei nusiteikęs rūpintis vaiku, ko čia bijoti?

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder