Reketas prie ligoninių

Reketas prie ligoninių

Sirgti Lietuvoje kainuoja brangiai - ir už gydytojų konsultacijas, ir už procedūras, ir vaistus tenka pakloti nemenkas sumas. Negana to, atvažiavęs prie kai kurių gydymo įstaigų dar ir už automobilio stovėjimą turi mokėti. O ateityje atvykusiems į Santariškes teks už automobilio stovėjimą mokėti dar daugiau, nes automobilių statymo problemos sprendimą valdininkai nusprendė patikėti privatininkams.

Leis tvarkytis privatininkams

Šiuo metu Santariškėse yra 2,3 tūkst. stovėjimo vietų, tik trečdalis jų - nemokamos. Automobilių stovėjimą Santariškių gatvėje nuo 2011-ųjų liepos jau yra apmokestinusi Vilniaus savivaldybė - šiuo metu tai yra vienintelė teritorija ne miesto centre, kurioje už automobilio stovėjimą reikia mokėti. Šis 2 litų per valandą mokestis kai kuriems į Santariškių ligoninių miestelį atvykusiems žmonėms jau dabar yra didelė našta.

Žmonių į Santariškes atvyksta daug, o stovėjimo vietų mažai - apie tai kalbama jau daug metų. Tad vasarą Sveikatos apsaugos ministerija paskelbė koncesijos konkursą stovėjimo aikštelių Vilniuje, Santariškių medicinos miestelyje, plėtrai. SAM prieš kelerius metus parengtoje studijoje numatoma, kad bendra verslo investicijų suma į aikšteles galėtų būti apie 57,6 mln. litų. Iš viso medicinos miestelyje per artimiausius kelerius metus turėtų būti įrengta nuo 1150 iki 2250 naujų stovėjimo vietų automobiliams.

Ši idėja plėtojama nuo 2011-ųjų metų ir tai būtų pirmasis ne savivaldos, o valstybiniu mastu vykdomas koncesijos projektas. Numatoma, kad maksimalus terminas, kurį rangovas valdys stovėjimo aikšteles iki jos bus perduotos suteikiančiajai institucijai, t.y. ministerijai, bus 25 metai, per kuriuos koncesininkas turėtų susigrąžinti investicijas teikdamas automobilių stovėjimo ir saugojimo paslaugas.

Didžiausią nerimą Santariškėse besilankantiems žmonėms ir kelia tai, kad automobilių stovėjimo reikalus ėmus spręsti privatininkams mokestis dar gerokai išaugs, nes investuotojai sieks per 25 metus susigrąžinti savo investicijas.

Žada keisti įstatymus

Seimo Sveikatos reikalų komitetas nusiteikęs sustabdyti tokius ministerijos planus ir ragina svarstyti, ar apskritai yra žmogiška apmokestinti bėdos ištiktus žmones.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Dangutės Mikutienės įsitikinimu, ministerijos planai labai neteisingi ir žiaurūs bėdos ištiktų žmonių atžvilgiu, o toks apmokestinimas vienareikšmiškai yra netoleruotinas. Jai apskritai nesuprantama, kaip gali būti apmokestinamas automobilių stovėjimas prie sveikatos priežiūros įstaigų.

„Vilniaus savivaldybės mašinų stovėjimo aikštelėje yra apie 400 vietų ir jei skaičiuotume, kad per dieną 10 valandų ta aikštelė yra užimta, tai savivaldybė per metus gauna 1 mln. 400 tūkst. pajamų iš žmonių, kurie čia atvažiavo ne pramogauti, - „Vakaro žinioms“ teigė D.Mikutienė. - Koncesijos sutartis bus sudaryta 25 metams, tai reiškia, kad žmonės iš visos Lietuvos, kurie atvažiuos ligos užklupti, bus apmokestinti. O jei pinigų neturės, teliks palikti mašiną už kelių kilometrų ir kulniuoti. Tačiau juk atvažiuoja jie bėdos vedami, dažnas net paeiti nelabai gali“.

Pasak Seimo narės, iki šiol SAM atstovai komitetui aiškino, kad dar niekas nevyksta, kad dar tik svarstoma, tačiau dabar paaiškėjo, kad konkursai jau vyksta, jau kažkokie vokai atplėšinėjami, kandidatų pasiūlymai nagrinėjami...

Komiteto nariai sulaukė SAM pareigūnų aiškinimo, kad pagal Sveikatos priežiūros įstatymą ne sveikatos priežiūros paslaugos gali būti apmokestinamos. Tačiau D.Mikutienė įsitikinusi, kad šitas įstatymas negali būti taip traktuojamas. Ne sveikatos priežiūros paslaugos, jos manymu, gali būti kokios pažymos išdavimas ar panašiai - tai, kas gydytojui užkrauna papildomą darbą, kuris nesusijęs su žmogaus sveikata. „Tačiau kuo čia dėtas privažiavimas prie įstaigos? Tai gal dar orą apmokestinkime, vandenį, takelį iki įstaigos?“ - piktinosi Seimo narė.

Sveikatos reikalų komitetas nusprendė kreiptis į Vyriausybę ir SAM, kad jam pateiktų Vyriausybės nutarimą su visais skaičiavimais ir aiškinimais, derinimo pažymą, teisininkų, Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadas. Sprendimą, kokių veiksmų imtis toliau, komitetas priims kitame posėdyje.

Veltui nieko nebūna

Sveikatos apsaugos viceministras Gediminas Černiauskas Seimo narės D.Mikutienės pasipiktinimą pavadino tiesiog „Seimo narės pozicijos išreiškimu“.

Ministerijos pozicija, jo teigimu: jeigu yra galimybė - padaryti viską, kad už automobilių stovėjimą prie gydymo įstaigų pinigai nebūtų imami, ir prie daugelio įstaigų taip yra. Tačiau Santariškės - problemiška vieta. Ten daug gydymo įstaigų, daug darbuotojų, pacientų, ir visi tiesiog netelpa. Tad ir kyla klausimas, ką daryti.

„Galima leisti statyti automobilius veltui, tačiau tada visi netilps, be to, veltui nieko nebūna - aikšteles vis tiek turi kažkas prižiūrėti, o daryti tai tektų savo lėšomis gydymo įstaigoms, - sakė viceministras. - Todėl racionalu, kad turi būti kažkoks mokėjimas, kuris pirmiausia apribotų vartojimą, o antra - padėtų įvesti tvarką. Kol kas man neteko girdėti, kad būtų kažkoks įstatymas, kuris draustų apmokestinti automobilių stovėjimą prie gydymo įstaigų“.

Pasak viceministro, jau yra įvykęs pirmas konkurso etapas - norą dalyvauti išreiškė keturi konsorciumai, kurie atitinka formalius reikalavimus.

Kokios ateityje bus stovėjimo kainos, kaip bus išspręstas nemokamų stovėjimo vietų klausimas, G.Černiausko teigimu, dalyvių reikalas.

Rimantė Šalaševičiūtė, Sveikatos apsaugos ministrė:

Žmogiškąja prasme aš sutinku, jog yra blogai, nes žmonės čia atvažiuoja ne pramogauti ar apsipirkti. Ir ministerijos pastangomis pasiekta, kad prie kitų gydymo įstaigų, Vilniaus respublikinės universitetinės ligoninės Lazdynuose stovėjimas būtų nemokamas.

Tačiau šis Santariškių projektas jau yra parengtas anksčiau ir pajudėjęs, jo iš esmės keisti negalime, galime tik tobulinti. Tad dabar mūsų reikalas pasiekti, kad statymo kaina būtų protinga, o ne tokia, kuri būtų neįkandama pacientams, bet pelninga privatininkams. Puikiai suvokiu, kad ne visi pacientai ir jų artimieji yra pajėgūs mokėti už automobilio stovėjimą didesnes sumas.

Kitaip sakant, jeigu jau reikia - gerai, tačiau viskas turi būti daroma protingai ir taip, kad nenukentėtų pacientai.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder