Saugumo ataskaita: Rusijos įtakos čiuptuvai nusitaikė ir į Lietuvos totorius ir lenkus

Saugumo ataskaita: Rusijos įtakos čiuptuvai nusitaikė ir į Lietuvos totorius ir lenkus

Rusija, siekdama savo tikslų, siekia ne tik sukliudyti sėkmingą Lietuvos lenkų integraciją, bet ir didinti savo įtaką totorių bendruomenėje, rodo pirmadienio rytą per Krašto apsaugos ministerijos tinklalapį paviešintos Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tyrimų departamento (AOTD) ataskaitos duomenys.

Pagal ataskaitą, pastaraisiais metais Rusija siekė didinti savo įtaką Lietuvos totorių bendruomenei. Ši šalis yra suinteresuota, kad užsienio valstybių totorių bendruomenėms atstovautų asmenys, kurie palankiai vertina Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją.

Šiuo metu plėtojamos iniciatyvos silpninti kai kurių dabartinių Lietuvos totorių lyderių įtaką ir kurti naujas, alternatyvias vietos totorių organizacijas. Dalis Lietuvos totorių seniai dalyvauja Rusijos tėvynainių veikloje, teigiama ataskaitoje.

Joje atkreipiamas dėmesys, kad Rusijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnai neatsitiktinai viešai pabrėžia, kad Lietuvoje pažeidžiamos ne tik rusų, bet ir lenkų bendruomenės teisės. Rusija siekia į tėvynainių politikos darbotvarkę integruoti Lietuvoje nuolat keliamus reikalavimus suteikti išskirtines teises Vilniaus krašto lenkų bendruomenei.

Tai padarius būtų sudarytos prielaidos Rusijai ir jos įtakos grupėms reikalauti tų pačių teisių ir galiausiai išskirtinio statuso rusų bendruomenėms visose Baltijos valstybėse. Šiuos Rusijos siekius patvirtina ir Rusijos ambasados Vilniuje koordinuojamų tėvynainių politinis bendradarbiavimas su Vilniaus krašto lenkų bendruomenei atstovaujančiais asmenimis, aiškina analitikai.

Ataskaitoje minima, kad Rusijos finansuojami ir Lietuvoje veikiantys tėvynainių teisių gynėjai dalyvauja tarptautinių organizacijų - Jungtinių Tautų, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos žmogaus teisių gynimo forumuose ir kartu su Rusijos diplomatais kaltina Lietuvą pažeidinėjant tautinių bendruomenių teises.

Tai aiškinama tuo, kad Rusijos tėvynainių politika siekiama formuoti Rusijos įtakos sklaidai palankią terpę ir silpninti šių valstybių socialinį integralumą kurstant etninę priešpriešą.

Šią veiklą vykdyti lengviau uždaroje tautinėje bendruomenėje, todėl Rusija ir jos įtakos grupės Baltijos valstybėse siekia sukompromituoti bet kokius bandymus vykdyti integraciją skatinančias tautinių bendruomenių švietimo ir mokyklų pertvarkas, pavyzdžiui, stiprinti valstybinės kalbos mokymą, teigiama ataskaitoje.

Anot saugumo ir žvalgybos pareigūnų, Rusijai toliau išlieka svarbus simbolinę ir praktinę reikšmę šaliai turintis "Maskvos namų" Vilniuje projektas. Iki šiol Rusijai nepavyko Lietuvoje įkurti jokios panašaus statusą turinčios institucijos. Už saugumą atsakingos institucijos neatmeta, kad šiemet Rusija imsis įvairių propagandinių ir neoficialių spaudimo priemonių, siekdama priversti Lietuvą užtikrinti, kad būtų leista įgyvendinti šį Rusijos įtakos sklaidai naudingą projektą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder