Signataro kalbos papiktino buvusį prezidentą

Signataro kalbos papiktino buvusį prezidentą

Iškilmingame Seimo posėdyje apie neužbaigtą nepavykusio Sausio 13-osios perversmo bylą ir prezidentės Dalios Grybauskaitės praeitį prašnekęs Kovo 11-osios Akto signataras ir vienas Sąjūdžio veikėjų Zigmas Vaišvila sulaukė pasmerkimo. Pats oratorius teigia pasakęs tai, ką visi turi žinoti.

Kovo 11-osios Akto signataras, vienas pirmųjų Valstybės saugumo departamento vadovų Z. Vaišvila Laisvės gynėjų dienos minėjime kalbėjęs apie Sausio 13-osios bylą, apgailestavo, kad jos eiga po kelių kolaborantų nuteisimo praktiškai sustojo.

"Prezidentės D. Grybauskaitės siūlymu Seimas, tikiuosi, nesąmoningai 2010 m. gruodžio 23 d. panaikino Valstybės saugumo departamentui priskirtą ikiteisminio tyrimo funkciją ir jos niekam nepriskyrė", - sakė Z. Vaišvila.

Jo teigimu, generalinio prokuroro įsakymu nuo 2011 m. sausio 17 d. panaikintas šią bylą tyręs Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyrius, įsteigtas, beje, 1991 m. spalio 23 d. Aukščiausiosios Tarybos nutarimu.

"Sausio 13-osios byloje 15-os iš 48-ių įtariamųjų atžvilgiu nutraukti įtarimai tuo pretekstu, kad jų nusikalstamos veikos tiesiogiai nesusijusios su gyvybės atėmimu ar pakenkimu sveikatai. Ir tik šios dienos proga paskelbta, kad byla perduodama teismui. Po mūsų spaudos konferencijos Seime sausio 11 d. išgirdome, kad įtarimai bus pareikšti 81 užsienio kariškiui. Tačiau, kodėl ne kolaborantams, be kurių Sausio 13-osios valstybės perversmo vykdymas būtų akivaizdi užsienio karinė intervencija?" - klausė Z. Vaišvila.

Be to, jis teigė iš žurnalistės Rūtos Janutienės išgirdęs apie D. Grybauskaitės "premijavimą už gerą darbą" 1990 metų liepą, jau po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo.

Įsakymą dėl D. Grybauskaitės premijavimo, anot jo, pasirašė vienas iš Sausio 13-osios bylos kaltinamųjų Valentinas Lazutka.

"2012-ųjų gruodžio devynioliktąją LRT laidoje išgirdau ponios D. Grybauskaitės patvirtinimą, kad ji Aukštojoje partinėje mokykloje su desantininkais stumdėsi gruodžio mėnesį - reiškia, 1990-ųjų, nes 1989-ųjų gruodį jų ten dar nebuvo. Rūta Janutienė man pranešė, kad D. Grybauskaitės darbo byloje rado 1990 metų liepos V. Lazutkos įsakymą dėl ponios D. Grybauskaitės premijavimo už gerą darbą", - Laisvės gynėjų dienai skirtame minėjime Seime sekmadienį iš tribūnos kalbėjo Z. Vaišvila.

Lietuvos Nepriklausomybės priešininkas, buvęs LKP CK narys ir Vilniaus komunistų partijos sekretorius V. Lazutka Sausio 13-osios byloje kaltinamas sąmokslo rengimu siekiant užgrobti valdžią ir nušalinti teisėtus valstybės vadovus, dėl daugelio laisvės gynėjų tyčinių kūno sužalojimų, turto sunaikinimo, nacionalinės nesantaikos kurstymo.

Pats Z. Vaišvila savo kalbos nebuvo linkęs komentuoti.

"Aš tik paviešinau faktus. Tačiau aš jūsų noriu paklausti, kiek ilgai gali tęstis ta veidmainystė? Ar jūs pats turite sąžinę, taip formuluodamas klausimą? Tai yra teismo nustatyta medžiaga, internete jų galima ir daugiau rasti. Nekomentuosiu komentarų", - į kalbas su "Vakarų ekspresu" nesileido Z. Vaišvila.

Daugelio politikų manymu, sąskaitų su prezidente suvedimui buvo pasirinktas netinkamas laikas. Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus taip pat abejojo, ar Z. Vaišvila tokiai kalbai pasirinko tinkamą vietą.

"Žmogus surinko daug faktų, žino tuos faktus. Mano klausimas tiktai toks: aišku, visiems reikia tuos dalykus žinoti, tik aš dėl pasirinkimo vietos - ar tokiam minėjime reikia atsistojus datas, skaičius pateikti, kalbėti apie tai.

Man atrodo, galima įvairiose konferencijose tuos klausimus iškelti ir būtina. Bet aš manau, kad kada turime tokią pagerbimo dieną, žmonių aukų pagerbimo, turėtume pasidžiaugti tuo įvykiu, kad yra rezultatas - esame laisvi, esame gyvi. O leistis į statistikas...

Mano supratimu, kad galbūt buvo pasirinkta ne ta vieta tiems dalykams skambėti", - žurnalistams Seime sakė V. Adamkus.

 

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder