Savaitgalį Lietuvos socialdemokratų partijos valdyba pritarė, kad kitais metais būtų atsisakyta 9 proc. PVM lengvatos šildymui. Dėl to gyventojams brangs šildymas, tačiau socdemai ramina, kad be lengvatos kai kuriems gyventojams šildymas brangs labai nedaug - apie 3 proc.
Vakar šis siūlymas aptartas valdančiųjų partijų Politinės tarybos posėdyje. Tačiau koalicijos partneriai - „Tvarka ir teisingumas“ ir Darbo partija - socdemų siūlymui nepritarė.
Tai po Politinės tarybos posėdžio patvirtino partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas europarlamentaras Rolandas Paksas ir Darbo partijos lyderė Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.
Arūnas GUMULIAUSKAS, politologas, Šiaulių universiteto profesorius:
- Kodėl valdantieji socdemai ėmė barstyti rinkėjų pasitikėjimo taškus?
- Manau, kad taip yra dėl planų panaikinti šildymo lengvatą. Man atrodo, kad būtent tai labiausiai žmones paveikė, nes kitų priežasčių kaip ir nėra.
Žinoma, prieš euro įvedimą yra tam tikras kainų kilimas. Galbūt ir tai kelia tam tikrą žmonių pasipiktinimą, tačiau vis dėlto pagrindinė priežastis, kaip ir sakiau, yra šildymo lengvatos. Matosi, kad net ir pačios partijos viduje yra abejonių šiuo klausimu. Konservatyvusis blokas tiesiai šviesiai sako, kad jei nebus parengta kompensacijų sistema, niekas nebalsuos už tokį įstatymo projektą.
O kita vertus, ir koalicijos partneriai nepritaria tokiam žingsniui. Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė viešai pasakė, kad nepritaria lengvatos panaikinimui. Taigi už tokį žingsnį socdemams tektų patiems prisiimti visą atsakomybę.
- Pažadai kitąmet dar labiau padidinti minimalią algą turbūt nekompensuos skriaudos gyventojams, padidėjus šildymo kainoms?
- Ne, tikrai neatpirks. Žinoma, dabar valdančiuosius yra užgriuvę anksčiau neparuošti namų darbai, kai kariniam biudžetui iš esmės nebūdavo skiriama pakankamai lėšų. Dabar jie atsidūrė neramioje situacijoje, kai reikia iš kažkur paimti pinigų, o jų nėra.
Bet, tiesą pasakius, aš labai abejoju, ar socdemai išdrįs panaikinti lengvatą, nes vis dėlto artėja savivaldybių ir tiesioginiai merų rinkimai.
Toks pasiūlymas artėjant kovo 1-ajai (šią dieną vyks savivaldybių tarybų rinkimai, - aut. past.) greičiausiai nesulauks palaikymo. O jei įstatymo projektas vis dėlto būtų priimtas, tai turėtų didelį efektą minėtuose rinkimuose.
- Kaip ir minėjote, PVM lengvatos klausimu nesutariama ir koalicijoje. Koalicijos partneriai nepritaria socialdemokratų siūlymams. Viena partija - Lietuvos lenkų rinkimų akcija - šiemet koaliciją jau paliko. Kaip manote, ar lengvatos klausimas koalicijoje gali įnešti dar daugiau nesutarimų, o gal net ją išardyti?
- Ne, tikrai nemanau, kad taip gali būti. Galiu prognozuoti, kad šita koalicija išsilaikys iki pat 2016 metais vyksiančių Seimo rinkimų. Ir, kaip jau sakiau, nemanau, kad siūlymai dėl lengvatos panaikinimo sulauks palaikymo.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“
Rašyti komentarą