Teismui dar nenusprendus, ar vasario 16-ąją viešai demonstruoti simboliai yra nacistiniai, ar Lietuvos istorijos paveldas, juos demonstravusius asmenis ir vėl sulaikė policija.
Valstybės atkūrimo dieną keturi asmenys - Linas Zeniauskis, Dovydas Baltiejus, Dainius Černeckis ir nepilnametis Saulius B. eitynių metu demonstravo plakatus su simboliais, primenančiais nacistinę svastiką, nors tai, pasak demonstrantų, yra Kernavėje archeologinių kasinėjimų metu rastų senovės lietuvių dirbinių nuotraukos.
Už tokią demonstraciją jiems buvo surašyti administracinioų teisės pažeidimų protokolai dėl nacistinės simbolikos demonstravimo ir platinimo.
Trečiadienį Klaipėdos miesto apylinkės teisme baigtas šios administracinės bylos įrodymų tyrimas, apklausti kaltinamieji. Visi jie savo kaltės nepripažįsta ir prašo bylą nutraukti. Visi kaip vienas teigė, jog jie neturėjo tikslo skleisti nacistinės Vokietijos idėjų, o supažindinti "tamsuolius" su Lietuvos istorija, "informuoti ir šviesti" juos.
Kaltinamieji į teismo posėdį atsinešė analogiškus plakatus kaip daiktinius įrodymus.
Prieš jam prasidedant prisistatė policijos pareigūnai ir paprašė plakatus paslėpti, tačiau pagrindo šį reikalavimą vykdyti nesurado.
Plakatuose, pasak kaltinamųjų, pavaizduoti 13 amžiaus dirbiniai, iškasti ir šiuo metu eksponuojami Kernavės muziejuje. Vienoje nuotraukoje pavaizduota saulę su į svastiką panašiu simboliu laikančios moters statula, pastatyta ir nuo 1928 metų stovinti Rokiškio centre. Ji buvo skirta Lietuvos Nepriklausomybės 10-mečio proga.
Visi nuotraukose pavaizduoti objektai esą yra Kultūros ministerijos patvirtinti paveldo objektai.
"Mažiau nacistinės Vokietijos, daugiau savo krašto istorija reikia domėtis", - sakė vienas kaltinamųjų.
"Suprantama, sovietų okupacijos metu žmonėms buvo įkalta į galvą priešintis nacistams ir viskam, kas su jais susiję", - antrino jam kitas.
Nemokšiškumu kaltinta ir teisėja: esą universitete deramai neišmoko istorijos, jog ėmėsi šios bylos.
Po trečiadienio posėdžio iš teismo pastato su plakaitais išėjusius tris kaltinamuosius policija vis dėl to sulaikė, radusi tam pagrindą - kol teismas neišaiškino, ar tai nacistų ar Lietuvos istorijos simboliai, jų demonstravimas laikomas pažeidimu.
Teismas sprendimą paskelbs gegužės 18-ąją. Jeigu bus įrodyta, jog plakatuose pavaizduoti nacistiniai simboliai, kaltinamiesiems bus skirtos 500-1000 litų baudos.
Beje, po vasario 16-osios demonstracijos tie patys simboliai dukart buvo viešai rodomi Vilniuje: kovo 31-ąją prie Lietuvos prezidentūros ir gegužės 1-ąją eitynių Gedimino prospektu metu.
Sostinės policija už tai demonstrantų nebaudė.
Rašyti komentarą