Sušelpkite Gedimino Vagnoriaus šeimą

Sušelpkite Gedimino Vagnoriaus šeimą

Reikalinga visuomenės pagalba. Ekspremjero Gedimino Vagnoriaus sūnus iš tėvo išsinuomojo patalpas, kurias pastarasis iš sostinės savivaldybės išsinuomojo už litą. Kokios negandos dedasi Vagnorių šeimoje, jei ekspremjeras, kaip Kisa Vorobjaninovas iš „Dvylikos kėdžių“, priverstas ištiesti ranką?

K.Vorobjaninovas iš „Dvylikos kėdžių“, didžiojo kombinatoriaus Ostapo Benderio įkalbinėjamas prašyti išmaldos, išdidžiai atšovė: Vorobjaninovų šeima dar niekada nebuvo ištiesusi rankos.

„Ištiesite kojas, senas kvaily“, - paprotino jį O.Benderis. Ir Kisa Vorobjaninovas išėjo prašyti išmaldos. Ne sau, Rusijos demokratijos tėvui ir Dūmos deputatui.

Ir kas galėjo pamanyti, kad 1927 metais parašytos knygos ir populiaraus sovietmečio filmo epizodas taps Lietuvos demokratijos tėvo G.Vagnoriaus gyvenimo atspindžiu.

G.Vagnorius buvo priverstas prašyti, kad sostinės savivaldybė leistų pernuomoti patalpas, kurias jis gavo lengvatinėmis sąlygomis. Prašė ne sau, partijai. Kaip sakė O.Benderis, jei neištiesi rankos, teks ištiesti kojas.

NEPRIVALGO. Ekspremjeras Gediminas Vagnorius užmiršo, kad savo vadovaujamai Krikščionių partijai priklausiusias patalpas išnuomojo savo sūnui advokatui Tomui Vagnoriui. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Arčiau Dievo

Skolose skęstanti savivaldybė kartais pritrūksta pinigų sumokėti algas kiemsargiams, bet G.Vagnoriaus prašymą nutarė patenkinti. Juk sakoma, kad tik sotus alkano neužjaučia. Bet apie viską iš pradžių.

G.Vagnorius prieš gerą dešimtmetį įsteigė Krikščionių partiją, kad politikoje galėtų atstovauti krikščioniškoms vertybėms. Po kiek laiko krikščioniškas vertybes puoselėjančiai partijai Vilniaus savivaldybė suteikė patalpas. Atižvelgdama į tai, kad Dievo šventovė būtų netoliese, patalpas davė Odminių gatvėje, prieš Arkikatedrą baziliką.

Dabar Krikščionių partijos jau nebėra, ji susituokė su Darbo partija ir atsisakė savo „mergautinio“ pavadinimo. G.Vagnorius atsinešė ir kraičio - 90 kv. m patalpas sostinės centre.

- Kam naudojama Krikščionių demokratų būstinė? - klausiame ekspremjero Gedimino Vagnoriaus.

- Dabar priklauso Darbo partijai. O maža dalelė subnuomojama.

- Kam pernuomojote?

- Koks jums skirtumas. Išnuomojau tam, kad išsilaikyčiau.

- Bet patalpos yra savivaldybės, o kitaip tariant, visų vilniečių, gal galime bent žinoti, kam jos naudojamos?

- O mes mokame nuomą.

- O kokio dydžio nuomą mokate?

- Jūs manęs sudėtingų ūkinių dalykų klausinėjate. Nuomojamės kaip ir visos partijos.

- Ar tik ne po 1 litą už kvadratinį metrą nuomojatės?

- Nežinau, tikrai nesidomiu. Subnuomojame 20, gal 15 kvadratinių metrų, tikrai nepamenu. Mažą dalį patalpų išnuomojome.

- Gal pasakytumėte, kam išnuomojote?

- Klausykitės, labai daug norite, aš tiek nežinau ir tikrai nesidomiu.

- Kas sudarė nuomos sutartį?

- Klausykitės, čia seni dalykai. Yra subnuomojama, mokama į partijos kasą ir prisidedama prie patalpų išlaikymo. Dovanokite, daugiau kalbėti neturiu laiko.

 

DĖL PARTIJOS. Jei nereikėtų „remti“ partijos, Gediminas Vagnorius savo sūnui galėtų nemokamai pasiūlyti patalpas po savo butu pusrūsyje, kuriame dabar glaudžiasi jauna šeima. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Vedybinis siurprizas

Tenka pėdinti iki Odminių gatvės ir ieškoti subnuomininko. Prie durų mus pasitinka užrašas „Darbo partija“ ir kita iškaba: „Advokato Tomo Vagnoriaus kontora“. Še tau kad nori, per tuos nepriteklius ekspremjeras net užmiršo, kad išnuomojo patalpas savo sūnui.

Jau tikimės užeiti pasižvalgyti po Darbo partijos būstinę. Mat viskas vienose patalpose. Bet T.Vagnorius neleidžia.

- Čia viešos patalpos, nejaugi negalima užeiti į partijos būstinę? - nusistebime.

- Aš jas nuomoju, - paaiškina advokatas T.Vagnorius ir užveria duris, kad net ir pro plyšį nebūtų galima nužvelgti viešų patalpų. Pats lieka laiptinėje.

- Nuomojate iš tėvo?

- Aš atsisakau bendrauti.

- Gal paaiškintumėte, už kiek nuomojatės vilniečių turtą? - paprašome bent tiek.

- Čia mano asmeninis reikalas, - atkerta advokatas. - Aš nesu viešas asmuo.

Kiek tėvas „nulupo“ nuo sūnaus?

Vilniaus savivaldybės viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Inga Simanonytė tvirtino, kad bizniauti savivaldybės pusvelčiui ir be konkurso partijoms išnuomotomis patalpomis nedraudžia joks dokumentas. „Kad patalpas subnuomoti galima tik už 1 litą, nenumatyta jokiuose dokumentuose. Tai nerašyta Vilniaus miesto savivaldybės taisyklė“, - sakė I.Simanonytė. Anot jos, iki šiol nebuvo atvejo, kad kas nors nesilaikytų žodinio įspėjimo.

Pagelbėjo Konstitucinis Teismas

Ar tik Vagnorių šeimos nebus ištikęs bankrotas? Politiko sutuoktinė Nijolė Vagnorienė valdo 7 vaikiškų prekių parduotuves „Bimbo“ didžiuosiuose prekybos centruose. 4 parduotuvės Vilniuje, 3 - Kaune, 1 - Klaipėdoje. Jeigu sektųsi verslas, galėtų sūnui padėti susimokėti už nuomą, kad tėvui, buvusiam premjerui, nereikėtų prašyti išmaldos.

Beje, G.Vagnorius, kaip negaunantis draudžiamųjų pajamų ir neturintis iš ko gyventi, ima signataro rentą. Laimei, Konstitucinis Teismas išaiškino, kad Seimo nariams turi būti pakelti atlyginimai, todėl pakilo ir „pašalpos“ signatarams. Iki šių metų G.Vagnorius rentos gaudavo vos 2764 litus, o nuo vasario valstybė jam kas mėnesį moka 4365 litus į rankas.

Kieno pajamos?

G.Vagnoriaus vadovaujama Krikščionių partija iš pradžių tas pačias patalpas buvo gavusi pagal panaudos sutartį. O tokiu atveju patalpų pernuomoti negalima. Praėjusiais metais, prieš tuoktuves su Darbo partija, Krikščionių partijos pirmininkas paprašė savivaldybės perrašyti sutartį ir patalpas išnuomoti. Savivaldybė sutikimą davė. Sandorio suma - 92 litai ir 68 centai per mėnesį. Kartu už tokią kainą krikščioniškos politikos atstovas nusipirko ir teisę į patalpas įsileisti ką tik nori. Kad ir savo sūnų.

G.Vagnorius gyvena erdviame 160,9 kv. m bute pačiame sostinės centre - Žvėryne. Namas atokioje vietoje, ekspremjeras pro langus žvelgia į miškelį, įstiklintoje buto terasoje įrengtas žiemos sodas. Į butą ketvirtame aukšte G.Vagnoriaus šeima patenka individualiu, specialiai Vagnorių butui įrengtu liftu. Į liftą patenkama per atskirą laiptinę, kuria naudojasi išimtinai tik G.Vagnoriaus šeima ir jų svečiai.

Dar G.Vagnorius naudojasi patalpomis pusrūsyje. Anksčiau šios patalpos buvo naudojamos kaip N.Vagnorienės parduotuvių sandėlis, tačiau dabar perdarytos į butą ir išnuomotos jaunai šeimai. Betgi įdomus dalykas - butas oficialiai priklauso G.Vagnoriaus broliui Aldevidui Vagnoriui. „Atidaviau broliui naudotis“, - paaiškino ponas Aldevidas. Dėl nuomos kainos jis pasiūlė kreiptis į G.Vagnorių.

Grįžo atmintis

Kai publikacija jau buvo parengta spaudai, G.Vagnorius sunerimęs kreipėsi raštu į redakciją: „Informuoju, jog Odminių g. 5 partijai priklausančių patalpų nedidelė dalis, t.y. 22 m2 yra išnuomoti advokatams (tarp jų ir mano sūnui) už 800 litų mėnesinį nuomos mokestį, t.y. didesne nei realia rinkos kaina. Jokios privilegijos man artimiems žmonėms nėra suteiktos.

Taip pat informuoju, jog minėtą nedidelę dalį (22 m2 iš turimų 92 m2) patalpų buvusi Krikščionių partija buvo priversta praeitais metais išnuomoti po to, kai nedemokratiškomis įstatymų pataisomis iš valstybės dotacijos negaunančioms partijoms buvo uždrausta gauti bet kokią paramą iš juridinių ir fizinių asmenų. Todėl teko ieškoti smulkių nuomininkų, kurie sutiktų už palyginus aukštą nuomą išsinuomoti keletą darbo vietų, netrukdant partijos veiklai kitose patalpose“.


Vytautas Grinius, Vilniaus savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktorius:

Mes turime sutartį, kad Krikščionių partijai išnuomojame patalpas už 1 litą, o ji turi teisę subnuomoti. Verslo šaltiniu patalpos tapti negali, bet sutartyje nenurodyta, už kokią sumą galima pernuomoti savivaldybės patalpas.

Gal jie subnuomoja už 50 centų tas patalpas, iš kur man žinoti.

Patalpos gali būti naudojamos tik partijos veiklai, jeigu jos suteikiamos pagal panaudos sutartį. Jeigu gaunamos pagal nuomos sutartį, gali pernuomoti, tada nebeklausiame, ar partinei veiklai, ar ne. Kas yra partinė ir ne partinė veikla? Gal G.Vagnoriaus sūnus yra partijos advokatas? Jeigu išnuomojo sūnui, tai šeimyninė ranga. Bet gal ir sūnus yra partijos narys. Koks skirtumas, sūnus ar žmogus ne sūnus? Mes davėme teisę patalpas subnuomoti be jokių apribojimų.

Dabar per mėnesį gauname bent 90 litų. Tai kas miestui yra naudingiau - gauti 90 litų ar negauti 90 litų? Ir jūs tą suprantate, kad miestui geriau yra gauti.

Įstatymas partijoms suteikia išimtines teises ir jeigu tokio dydžio patalpos partijai nebereikalingos, ne taip paprasta jas atsiimti. Reikia elgtis civilizuotai, kreiptis į teismą, turėti argumentus teisme, kad būtų iškeldinta iš patalpų.

Kol partija egzistuos, jie turės teisę naudotis šiomis patalpomis.

Parengta pagal dienraštį „Respublika“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder