Toliau bus nagrinėjama Daivos Ulbinaitės byla

Toliau bus nagrinėjama Daivos Ulbinaitės byla

Vilniaus apylinkės teismas turėtų sugrįžti prie baudžiamosios bylos dėl slaptos informacijos nutekinimo, kurioje nusikalstamų veikų padarymu kaltinama buvusi Prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja, atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė.

Rugsėjo pabaigoje vykusiame teismo posėdyje prokuroras Gintautas Ivanauskas paskelbė kaltinamąjį aktą. Liudytojus numatoma apklausti spalį, teismo posėdžiai suplanuoti iki lapkričio vidurio.

Pati kaltinamoji, šiuo metu užsiimanti individualia veikla, atmetė jai mestus kaltinimus, tikino neatskleidusi jokios valstybės paslapties bei neturėjusi galimybės matyti, žinoti ar kaip kitaip susipažinti su slaptais dokumentais.

"Nelabai galiu ką vertinti, labai džiaugiuosi, kad pagaliau šios situacijos nagrinėjimas persikėlė į teismą ir to imasi profesionalūs teisininkai. Labai tikiuosi greito ir objektyvaus šios situacijos nagrinėjimo iš esmės. Iš tikrųjų pirmą kartą gyvenime susidūriau su tokiu persekiojimu, su tokia neteisybe ir tokiu negarbingu elgesiu, todėl galiu tik pasikartoti, kad labai gerai, jog viskas persikėlė į teismą ir viskas bus nagrinėjama iš esmės, o ne procedūriškai", - sakė ji ir pridūrė, kad tikisi, jog į visus klausimus atsakys teismas. D. Ulbinaitė nurodė, jog teismo bus apklausiama tik po įrodymų tyrimo.

D. Ulbinaitė kaltinama atskleidusi informaciją, kuri yra Lietuvos Respublikos valstybės paslaptis. Pagal Baudžiamąjį kodeksą asmuo, kuriam "informacija buvo patikėta arba jis ją sužinojo dėl savo tarnybos, darbo ar atlikdamas viešąsias funkcijas, bet nebuvo šnipinėjimo požymių, baudžiamas bauda arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų".

Taip pat jai yra pateikti kaltinimai dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi arba viršijus įgaliojimus. Baudžiamasis kodeksas numato, kad "jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga, tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų".

Ikiteisminis tyrimas dėl galimo valstybės paslapties paviešinimo Generalinėje prokuratūroje buvo pradėtas pernai spalį. Tyrimas pradėtas gavus Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinio direktoriaus Gedimino Grinos pranešimą, kad tą pačią dieną naujienų agentūra BNS paviešino įslaptintą informaciją apie galimas grėsmes nacionaliniam saugumui. Žiniasklaidoje buvo atskleistas VSD slaptos pažymos turinys, kad Rusija neva galinti paviešinti informaciją apie Prezidentę Dalią Grybauskaitę, kuri gali ją kompromituoti ar šmeižti.

Generalinė prokuratūra nustatė, kad viešai pasklidusi informacija apie Rusijos Federacijos ruošiamas informacines atakas prieš Lietuvos Respublikos vadovus nebuvo paskelbta visa apimtimi ar pažodžiui perteikiant Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento slaptame rašte nurodytą informaciją.

Skelbiama, kad tyrimo eigoje, neskaitant kitų proceso veiksmų, buvo apklausti 36 asmenys, pateikta ir gauta 216 įvairių užklausimų ir atsakymų, atsakyta į 40 proceso dalyvių prašymų ir skundų.

Nustačius asmenis, galimai susijusius su įslaptintos informacijos paviešinimu, po trijų su puse savaičių nuo tyrimo pradžios Generalinė prokuratūra skelbia vienam asmeniui įteikusi pranešimą apie įtarimą dėl valstybės paslapties atskleidimo ir piktnaudžiavimo. Galutinis pranešimas apie įtarimą dėl šio nusikaltimo buvo įteiktas kovo 25 d. Tą pačią dieną užbaigtas ir ikiteisminis tyrimas.

Dar beveik tris mėnesius vyko proceso dalyvių susipažinimas su byla ir pateiktų skundų nagrinėjimas, iš kurių paskutinis Vilniaus apygardos teisme išnagrinėtas šių metų liepą.

Ikiteisminio tyrimo metu D. Ulbinaitei nebuvo taikytos jokios kardomosios priemonės. Bylą perdavus į teismą, ji paliko D. Grybauskaitės komandą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder