Uostamiesčio kapitonas

Uostamiesčio kapitonas

Akcija "Aš - pilietis"

Kai 1989 metais mes buvome patys tikriausi dar juridiškai neegzistuojančios valstybės - Lietuvos - piliečiai (ko jau ko, o tuomet pilietiškumo mums visiems tikrai netrūko), 40 mūsiškių trimis jachtomis, papuoštomis juridiškai dar neįteisintomis trispalvėmis, išplaukė į pirmąjį Lietuvos buriuotojų žygį per Atlantą.

"Keistai tuomet viskas buvo susipynę,- sako tuometinis Atlantą kirtusios jachtos "Lietuva" kapitonas Steponas Kudzevičius. - Jachtoje plazda neįteisinta Lietuvos vėliava, mes, Lietuvos buriuotojai, - su tarybiniais pasais, o Klaipėdos krantinėse, kur buvo susirinkusios daugiatūkstantinės minios, - aukščiausio laipsnio euforija. Kas verkia, matydamas trispalves, kas iškėlę pirštus klykia "Mes nugalėsim", kažkas bando skanduoti "Lie-tu-va". O mums gera, kad išplaukiam pasauliui parodyti, jog išdrįstam vėl keliauti su Lietuvos vėliava".

Dešimties žmonių "Lietuvos" įgula ant jachtos denio triumfavo, kai ties Kyliu kažkokie vokiečiai, praplaukdami pro šalį, net po penkiasdešimties Lietuvos vėliavos "kalėjimo" pogrindyje metų, ją atpažino: "Tai vėl savo vėliavas iš spintų išsitraukėt?" - tokiu klausimu Lietuvos buriuotojus sveikino jie.

S. Kudzevičius prisiminė ir kitą kelionę, kai 1992-aisiais "Lietuva" su beveik ta pačia įgula plaukė aplink pasaulį. Užplaukus į Polinezijos Samoa salyno Pago Pago uostą, dalis įgulos pasuko į vietinę užeigą. Kai joje šeimininko paprašė vietinio alaus, šis pasiteiravo, iš kur jie atplaukę. Kai buriuotojai pasakė esą iš Lietuvos, šeimininkas suplojo rankomis: "A, tai jūs tie, kurie SSRS sugriovėte!" - ir davė komandą užeigą uždaryti. Stalai buvo nukloti, visi Lietuvos buriuotojai apkarstyti gėlių vainikais. Tolimos Polinezijos salos užeigos šeimininkas turėjo sąskaitų su SSRS - jo sūnus, JAV kareivis, buvo žuvęs per neramumus Panamoje...

Grįžtant prie pirmosios klaipėdiečių kelionės per plačiuosius pasaulio vandenis, reikia priminti, ką ji reiškė lietuviams šiapus ir anapus Atlanto. Juk ne veltui Niujorke jachtų pasitikti buvo susirinkusi kone visa lietuvių išeivių bendruomenė iš JAV ir netgi Kanados - norėjo savo akimis pamatyti į juos priglaudusią Ameriką "parplevėsuojančias" trispalves. Jie laukė ir buriuotojų atplukdomos necenzūruotos korespondencijos, Sąjūdžio spaudos bei dokumentų, kreipimosi į JAV visuomenę palaikyti Lietuvos žmonių siekius atgauti nepriklausomybę. Jachtoms pasitikti buvo suburti išeivių organizaciniai komitetai. Juk šis įvykis buvo proga pasauliui parodyti, kad okupuota Lietuva per 50 metų nemirė. Gyva jos dvasia, žmonės turi ryžto savo pastangomis išsikovoti nepriklausomybę ir sugrįžti į Europos bei pasaulio žemėlapius. Šita svajonė buvo šventa išeiviams. Šitą svajonę puoselėjo ir didžiuma gyvenusiųjų okupuotoje Lietuvoje. Ir ją į vieną abipus Atlanto sujungė buriuotojai...

Šiandien kapitonas S. Kudzevičius, buriuojantis jau penkis dešimtmečius ir išugdęs ne vieną jaunosios kartos buriuotoją, "Lietuvos" jachtos tiltelį yra užleidęs sūnui Osvaldui, kuris toliau sėkmingai garsina Lietuvos vardą pasaulinėse regatose. Jachta simboliniu "Lietuvos" vardu vienintelė vis dar yra pajėgi dalyvauti tokiuose renginiuose ir net siekti aukštų rezultatų. Nes yra nuolat prižiūrima ir pačių kapitonų Kudzevičių, ir mylima jos įgulų narių. S. Kudzevičius tiesiog prisakė pabrėžti, kad kapitonas be įgulos, tas pats, kas generolas be kariuomenės. "Įgula yra viskas", - sakė jis ir pažymėjo, jog nuo 1976 metų, kai jachtą su tuometiniu jos kapitonu Osvaldu Kubiliūnu parplukdė iš Leningrado, įgulose nevykėlių nepasitaikė.

Beje, dabar S. Kudzevičius didžiuojasi, kad prieš tris dešimtmečius, kai suko galvą, kaip jachtą pavadinti, ją pavadino ne "Lituanika" ir, neduokdie, "Litva", kas būtų buvę tais laikais lengviausia, o būtent "Lietuva". Ir su ja būtent klaipėdiečių įgula įveikė Atlantą, apiplaukė pasaulį, garsindami Lietuvos ir Klaipėdos vardus. Buriuotojai lenkia galvas buvusiems ir šiandieniniams jų žygių rėmėjams ir laimintojams. Be jų pagalbos tų žygių nebūtų buvę.

Įteiks vėliavas

Trumpu pasakojimu apie jachtos "Lietuva" įgulą ir jos kapitoną Steponą Kudzevičių baigiame spausdinti šešiolika akcijos "Aš - pilietis" nominantų istorijų. Rytoj, Vasario 16-ąją, pilietiškiausiais pripažintiems klaipėdiečiams bus įteiktos Klaipėdos vėliavos.

MIKIS. "Lietuvos" įgula 1992 m. balandžio 4 d. išsiruošusi žygiui aplink pasaulį: Ričardas Ramanauskas, Juozas Gvazdaitis, Jonas Limontas, Rimas Dargis, Gediminas Pilaitis, Steponas Kudzevičius, Linas Ivanauskas, Egidijus Maksvytis. Priekyje - Mikis, kurį JAV Klaipėdos buriuotojams buvo padovanojusi Baltimorės lietuvių bendruomenė. Kaip tikras įgulos narys Mikis yra įveikęs Atlantą ir apiplaukęs pasaulį. Dabar jis - "užtarnautame poilsyje" - Lietuvos jūrų muziejuje.

Gražina JUODYTĖ

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder