Atplukdė ir sudegino
Pavojaus varpais Klaipėdos miesto savivaldybė skambinti pradėjo rugsėjo pradžioje gavusi informacijos, kad Klaipėdos jūrų uoste iškrautos iš Airijos atgabentos atliekos, kurias neva mūsų šalyje planuojama tik išrūšiuoti. Nuogąstaudami, kad iš tiesų jos bus ne išrūšiuotos ir vėl išvežtos į užsienį, o sudegintos „Fortum Klaipėdos“ termofikacinėje jėgainėje, klaipėdiečiai iš karto kreipėsi į Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentą ir paprašė atlikti skubų tyrimą.
Neplaninį patikrinimą atlikę aplinkosaugininkai šiuos įtarimus patvirtino. Nustatyta, kad šių metų rugpjūčio 25-26 dienomis laivu „Kinne“ į uoste veikiančią UAB „Vakarų krova“ iš Airijos bendrovės „Foras Fuels Ltd.“ atplukdyta ir iškrauta 2936,44 tonos mechaninio apdorojimo atliekų. Jas į Lietuvą įvežė UAB „AV Investicija Plius“, turinti Aplinkos apsaugos agentūros išduotą tarpvalstybinio judėjimo/atliekų vežimo pranešimo dokumentą (leidimą). Jis „AV Investicijai Plius“ suteikė teisę nuo šių metų liepos 29 dienos iki kitų metų gegužės 30 dienos į mūsų šalį įvežti atliekas ir jas išrūšiuoti Panevėžyje esančiame bendrovės atliekų tvarkymo įrenginyje.
Teisės deginti šių airiškų atliekų leidimas nesuteikė. Tačiau nustatyta, kad rugpjūčio 26-rugsėjo 28 dienomis jos iš uosto nukeliavo ne į Panevėžį, o tiesiai į uostamiestyje veikiančią „Fortum Klaipėdos“ termofikacinę jėgainę ir joje sudegintos.
„Tikiu, kad tai taps labai rimtu precedentu. Apie šiuos įtartinus juridinių subjektų veiksmus jau yra pranešta teisėsaugos pareigūnams. Šioje istorijoje kol kas dar esama daug neatsakytų klausimų, į juos atsakymus ir turėtų pateikti teisėsauga. Tikiu, kad pradėtas tyrimas nenuguls stalčiuje. Kai nesilaikoma įstatymų ir kai kyla grėsmė klaipėdiečių gyvenimo kokybei, privalome būti budrūs. Netoleravome, netoleruojame ir netoleruosime, kad Klaipėda taptų tranzitine šalimi atliekoms atvežti ir jas deginti. Turime užkirsti bet kokią galimybę tokiems gudravimams ir įstatymų pažeidimams ateityje“, - sakė Klaipėdos miesto meras V.Grubliauskas.
Paklaustas, ar „Fortum“ negalėjo tyčia nepaisyti šių įstatymų pažeidimų, Klaipėdos meras vertinti atsisakė.
Apie galbūt nusikalstamą „AV Investicijos Plius“ veiklą aplinkosaugininkai informavo Klaipėdos apygardos prokuratūrą. Kreiptasi į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl bendrovei išduoto leidimo panaikinimo.
Skandinavus apgavo?
„Fortum Klaipėdos“ vadovas Juozas Doniela vakar „Vakaro žinioms“ sakė, kad bendrovė tapo vieno iš atliekų vežėjų nesąžiningumo auka. „Mes esame sudarę sutartis su daugybe Lietuvos vežėjų. Tarp jų yra ir minėtas atliekas atgabenusi UAB „Šatruva“ iš Panevėžio. Tik vėliau sužinojome, kad ji šias atliekas gavo iš „AV Investicijos Plius“, o mums perdavė kaip savo“, - teisinosi J.Doniela. Iki pristatant iš Airijos atplukdytas atliekas, „Šatruva“ į „Fortum Klaipėdą“ buvo atvežusi vos kelias dešimtis tonų šiukšlių.
Pasak „Fortum Klaipėdos“ vadovo, kokios atliekos atvežamos deginti, nustatyti negalima.
„Lietuvoje yra draudžiamas atliekų importas iš kitų šalių energijai gauti arba šalinti sąvartyne. Kai tyrimą pradėjo Aplinkos apsaugos departamentas, supratome, kad kažkas ne taip, ir ėmėme domėtis. Ar galėjome atliekas patikrinti prieš deginimą? Jos visos vienodos, tiek atvežtos iš Lietuvos, tiek iš užsienio. O kontroliuoti jų pervežimus“ šalyje mes galimybės neturime“, - sakė J.Doniela.
UAB „Šatruva“ vadovas Edgaras Kučys vakar buvo labiau nei nekalbus: „Šiuo klausimu negaliu nieko pasakyti. Kodėl? Tik antrą dieną vadovauju bendrovei. Kodėl teko keisti vadovus? Gyvenimas toks.“
Algimantas SALAMAKINAS, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas:
„Vakaro žinių“ paprašytas pakomentuoti, kaip „Fortum Klaipėdos“ jėgainėje galėjo būti sudegintos iš užsienio atgabentos šiukšlės, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas iš pradžių šiuo faktu apskritai negalėjo patikėti.
„Man tai naujiena. Neįtikėtina. Į Lietuvą atliekos deginti nevežamos. Netikiu. Kažkokia sąmokslo teorija, tiesiog „briedas“, - sakė parlamentaras. Tačiau nuostaba baigėsi, kai šį faktą patvirtino ir aplinkosaugininkai. - Kažkokie „žulikai“ tai padarė be leidimo. Kitą savaitę kviesime į Aplinkos apsaugos komitetą aplinkos ministrą, Aplinkos apsaugos agentūros vadovą ir klausime, kaip galėjo įvykti toks įstatymų pažeidimas.
- Klaipėdiečiai baiminasi, kad „Fortum Klaipėda“ gaus leidimą ir ims oficialiai deginti iš užsienio atvežtas atliekas.
- Tegu nesvajoja, pabrėžiu - nesvajoja, Lietuvoje deginti iš užsienio atgabentų atliekų. Tokio leidimo niekas neišduos. Deginsime tik lietuviškas. Yra apskaičiuota, kiek turėsime, tiek ir deginsime.
- O jei ir vėl atveš slapčia?
- Slapčia į Lietuvą daug ką įveža. Bet ar tai apsimoka daryti, taip rizikuoti. Juk yra kontrolė, patikrinimai. „Fortum Klaipėdoje“ kasdien tikrinamas darbas, aplinkosaugininkai žiūri. Jei veš, tai greičiau kontrabandines cigaretes, o ne šiukšles.
Pirmoji ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse atliekomis ir biokuru kūrenama termofikacinė jėgainė Klaipėdoje veikti pradėjo 2013 metų gegužę. Per metus „Fortum Klaipėda“ sudegina apie 180 tūkst. tonų Lietuvoje susidariusių atliekų ir apie 70 tūkst. tonų biokuro. Šią Suomijos „Fortum“ koncerno investiciją prezidentė Dalia Grybauskaitė įvardijo kaip skaidraus skandinaviško verslo pavyzdį.
Jėgainės statybų projektą uostamiesčio politikai palaimino su sąlyga, kad šiukšlės bus vežamos tik iš Klaipėdos regiono. Tačiau, praėjus vos pusmečiui, jėgainės vadovai ėmė kalbėti, kad čia atgabenama tik pusė to komunalinių atliekų kiekio, kurį ji pajėgi sudeginti, todėl leidimo sąlygas reikėtų keisti ir leisti deginti kitų regionų šiukšles. Praėjusių metų pabaigoje toks leidimas gautas.
Kalbas apie galimą šiukšlių importą iš užsienio ir jų deginimą Lietuvoje „Fortum Klaipėdos“ atstovai vadina spekuliacijomis. Tačiau pirmosios 3000 tonų airiškų atliekų jėgainėje jau supleškėjo.
Rašyti komentarą