„Valstiečiai“ inicijuoja apkaltą Seimo nariui

„Valstiečiai“ inicijuoja apkaltą Seimo nariui

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) dėl su Seimo nario mandatu nesuderinamos veiklos inicijuoja apkaltą konservatoriui Vytautui Juozapaičiui.

„Matyti du aiškūs Konstitucijos pažeidimai, abu kaltinimai, kurie parašyti, mums nekelia abejonių, kad pažeista Konstitucija, bet tokius dalykus turi aiškintis komisija. Šiuo metu renkame parašus“, – BNS sakė LVŽS vadovas Ramūnas Karbauskis.

Teikti Seimui nutarimo projektą pradėti apkaltos procesą parlamentarui gali 36 Seimo nariai.

Apkaltos teikime „valstiečiai“ kelia klausimą, ar Seimo Kultūros komiteto narys V. Juozapaitis nesulaužė priesaikos ir šiurkščiai nepažeidė Konstitucijos dėl savo papildomos koncertinės ir pedagoginės veiklos.

Seimo narys V. Juozapaitis yra įsitikinęs, kad apkaltą valdantieji inicijuoja dėl jo aštrios kritikos „valstiečių“ vykdomai kultūros politikai, o metamus kaltinimus sako esant juokingais.

„Aš esu absoliučiai ramus ir jokių net užuominų į Konstitucijos pažeidimą būti negali. Jokių abejonių dėl savo veiklos neturiu, o „valstiečių“ elgesys, ką padarysi, jei žmonės turi tik tokius ginklus savo neįgalumui pateisinti, tikrai esu pasiruošęs stoti prieš bet kokį teismą ir išklausyti verdiktą, koks bebūtų“, – pirmadienį BNS sakė V. Juozapaitis.

„Tikiuosi, kad sveikas protas vis dėlto Lietuvoje kažkur turi prasiveržti. Juk visi supranta, kad ši ataka prasidėjo dėl to, kad pirštu bedžiau į labai konkrečius faktus, kur valdantieji prasilenkia su įstatymais. Matyt, jiems nieko kito nebelieka kaip išeliminuoti netinkamus Seimo narius tokiu būdu“, – kalbėjo parlamentaras.

Viena iš apkaltos iniciatorių „valstietė“ Agnė Širinskienė sako negalinti labai griežtai tvirtinti, kad parlamentarui dėl galimai pažeistos Konstitucijos reikia pradėti apkaltos procesą, bet klausimų dėl jo veiklos kyla ir į juos turi atsakyti ne atskiri Seimo nariai, o specialioji komisija.

„Negalėčiau labai griežtai tvirtinti, ar apkalta yra reikalinga, ar ji bus. Mes puikiai suprantame, kad Seime yra procedūros, kaip vertinamas Seimo nario elgesys. Galiu tik konstatuoti, kad Seimo narys gali gauti atlygį už kūrybinę veiklą, kita veikla Seimo nariui yra draudžiama. Kada mes analizuojame Seimo nario V. Juozapaičio veiksmus, kyla kai kurie klausimai, kuriuos reikia įvertinti“, – BNS sakė A. Širinskienė.

„Aš tikrai pasisakau už iniciatyvą, kad kylančius klausimus turėtume įvertinti ir ieškoti atsakymų, ar Seimo narys neperžengė kūrybinės veiklos ribų, ir tuos svarstymus turėčiau atlikti ne aš viena, vienas ar kitas kolega, su kuriais diskutuojame, bet tokiais atvejais, kai kyla klausimų dėl galimo Konstitucijos pažeidimo, Seime formuojamos tyrimo komisijos, kurios ir yra įgaliotos atsakyti į klausimus“, – kalbėjo Seimo narė.

Konstitucijos 60 straipsnis numato, kad Seimo nario pareigos, išskyrus jo pareigas Seime, nesuderinamos su jokiomis kitomis pareigomis, taip pat darbu, o papildomą atlygį parlamentaras gali gauti tik iš kūrybos.

Iniciatoriai nurodo, kad operos solistas V. Juozapaitis veda meistriškumo pamokas, t. y. užsiima pedagogine veikla, taip pat koncertuoja, ir nors jo sutartys dėl kūrybinės veiklos yra vienkartinės, „tačiau de fakto turi kartotinumą“.

Apkaltos teikime nurodomi trys koncertai, kuriuose V. Juozapaitis atliko baritono partiją, nurodoma, kad už vieną jų gavo 250 eurų, už kitą – 1100 eurų atlygį.

V. Juozapaitis pažymi, kad jaunų dainininkų meistriškumo kursuose dalyvauja kaip Lietuvos muzikų sąjungos narys – dalyvauti asociacijų veiklose politikams nėra draudžiama, o už šias konsultacijas, bendravimą su jaunais atlikėjais jis teigė atlygio negavęs.

Anot parlamentaro, šiuos kursus pripažinus Konstitucijos Seimo nariui draudžiama veikla analogiškai sankcijų turėtų sulaukti ir kiti su jaunimu bendraujantys parlamentarai.

„Visi tie kursai vyksta Muzikų sąjungos rėmuose, o Lietuvoje Seimo nariams dalyvavimas asociacijose nėra draudžiamas. Tie skundėjai nelabai įsivaizduoja, kas yra meistriškumo kursai, tada lygiai taip pat galima prilyginti ir Seimo narių skaitomas paskaitas vidurinėse mokyklose, aukštosiose mokyklose, susitikimus su studentais auditorijose, o tai daro turbūt nuo pačios aukščiausios Seimo vadovybės“, – kalbėjo V. Juozapaitis.

2004 metais Konstitucinis Teismas (KT) yra išaiškinęs, kad Seimo nariai gali gauti atlyginimą už kūrybinę veiklą, kurią jis atlieka ne kaip darbo, tarnybos ar panašių santykių subjektas.

Tame pačiame KT nutarime teigiama, kad pagal Konstituciją, kūrybinė veikla laikoma veikla mokslo, technikos, kultūros ar meno srityse, kuria siekiama sukurti kūrinį, t. y. kokybiškai naują, originalią, niekada anksčiau neegzistavusią konkrečią materialinę ar dvasinę mokslo, technikos, kultūros ar meno vertybę.

„Apibendrinant išdėstytus argumentus, taip pat ir Konstitucinio Teismo praktiką, yra pakankamai pagrindo daryti išvadą, jog Seimo narys Vytautas Juozapaitis galimai šiurkščiai pažeidė Konstituciją bei sulaužė priesaiką, kuria, be kita ko, pasižadėjo gerbti ir vykdyti Konstituciją ir įstatymus, kadangi užsiėmė su Seimo nario statusu nesuderinamomis veiklomis, kurios patenka į Konstitucijos 60 straipsnyje nustatytų Seimo nario veiklos apribojimų sritį“, – teigiama apkaltos iniciatyvos tekste.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder