Vyriausybė patvirtino ekstremalią padėtį Ignalinos rajone

Vyriausybė patvirtino ekstremalią padėtį Ignalinos rajone

Ministrų kabinetas trečiadienį patvirtino valstybiniu lygiu paskelbtą ekstremalią padėtį Ignalinos rajone, kur rastas afrikinio kiaulių maro užkratas. Ignalinos rajonas tapo septintuoju Lietuvoje, kur galioja speciali padėtis, o pareigūnai turi platesnius įgaliojimus priimti sprendimus bei naudoti papildomą finansavimą.

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos sprendimo tvirtinimas ministrų kabineto posėdyje iš formalumo virto diskusija, į kurią įsitraukė vidaus reikalų, susisiekimo, energetikos ministrai.

„Tas nutarimas, kuris buvo priimtas dėl afrikinio kiaulių maro, yra išplečiamas ta teritorijos dalimi, kurioje yra nustatytas maras ir kur buvo sunaikinta beveik 20 tūkst. kiaulių“, - Vyriausybės posėdyje sakė vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.

Vidaus reikalų ministras Juozas Bernatonis suabejojo ir klausė, ar padėtis atitinka realią ekstremalią situaciją, kai už bendrovės „Idavang“ fermos ribų užkrato iki šiol nerasta.

„Ar tai tiesiog lokaliai buvo?“, - klausė J.Bernatonis.

Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius teiravosi, ar maro užkratą patvirtino užsienio referencinės laboratorijos. Žemės ūkio ministerijos kanclerė Dalia Miniataitė pranešė, kad atsakymo iš Ispanijos laboratorijos kol kas negauta, nes tokie tyrimai užtrunka.

„Yra išsiųstas mėginys, bet atsakymas dar nėra gautas. Bet aš manau, kad mes turime gerą laboratoriją - Nacionalinės rizikos institutą, kuris tikrai tą virusą gali atpažinti“, - sakė D.Miniataitė.

Nacionalinis rizikos institutas jau yra diagnozavęs mirtiną kiaulių ir šernų ligą.

D.Miniataitės teigimu, trečiadienį Vilniuje susitikę Baltijos šalių bei Lenkijos atstovai patvirtino, kad visose šalyse pavojingas užkratas pirmiausiai rastas pas šernus ir plinta per juos. Pasak jos, todėl viena didžiausių problemų yra didelė šernų populiacija, nes užkrato pernešimui nebūtinai reikia tiesioginio kontakto su šernu.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos deleguotas energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius teigė esąs susirūpinęs, ar sukurta informavimo programa, nes žmonės esą mano, kad jų laikomų kiaulių naikinimas yra verslo projektas, skirtas paremti dideles bendroves.

„Aišku, ne mano tema, bet bendraujant su žmonėmis, tas klausimas kilo, kad bus sunaikintos kiaulės ir pas žmones. Noriu paklausti, ar yra sukurta komunikavimo, viešinimo programa, kur būtų viskas paaiškinta. Žmonės sako, kad tai yra paprasčiausiai verslo projektas, skirtas paremti dideles kompanijas“, - sakė ministras.

Žemės ūkio ministerijos kanclerė teigė, kad su žmonėmis kalbama ir jiems aiškinama nuolat, o padidintos grėsmės rizikos zonoje - 3 kilometrų spinduliu nuo „Idavang“ fermos - papjautos tik 65-ios žmonių laikytos kiaulės.

D.Miniataitės duomenimis, už jas „Idavang“ kaip socialiai atsakinga bendrovė savininkams sumokėjo po 200 litų. Kadangi šiose kiaulėse užkrato nerasta, jų mėsą leista suvartoti maistui.

Afrikinis kiaulių maras „Idavang“ Rupinskų fermoje patvirtintas liepos 24 dieną, joje iki pirmadienio sunaikinta apie 19 tūkst. kiaulių.

Ekstremali padėtis dabar galioja Ignalinos, Trakų, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Šalčininkų ir Alytaus rajonuose.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder