XXI amžius. Policijai aprūpinti tenka rinkti aukas

XXI amžius. Policijai aprūpinti tenka rinkti aukas

Taip gali būti tik Lietuvoje arba kokioje papuasų valstybėlėje: su iš policininkų atimtu Kalašnikovo automatu pabėgus narkomanui, paaiškėja, kad antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“ iš viso teturi 25 neperšaunamas liemenes. Trūkstamoms nupirkti imta rinkti aukas.

Kaip taip gali būti ir ko, esant tokiam pasiruošimui, tikėtis, turbūt ėmė galvoti ne vienas pilietis, išgirdęs, kokia yra padalinių, turėsiančių užtikrinti gyventojų saugumą, padėtis. O kaipgi nekils minčių ir abejonių, kai ir taip iš mažiausių Europoje atlyginimų valstybei atskaičiuojame trečdalį sumos mokesčiams? Daugelis tiki, kad ta uždirbamų pinigų dalis ir sumokama tam, kad būtent tokios pajėgos kaip policija ar „Aras“ būtų išlaikomi.

Bet lietuviai, geros dūšios žmonės, nusprendė, kad nepaliks „Aro“ tokioje situacijoje, todėl paskatino žmones liemenėms susimesti. Tam socialiniame tinkle atsirado iniciatyva „Susimetam „Arui“ ant liemenės“ ir jau pirmosiomis dienomis sulaukė didelio susidomėjimo.

„Matau, kas vyksta Lietuvoje, ir norėdama palaikyti policiją po tam tikrų įvykių sukūriau šią iniciatyvą kaip mano, pilietės, įrankį palaikyti policiją sunkią akimirką. Tokios akcijos, matyt, yra lengviausias kelias parodyti, kas mums rūpi. Net ir turtingose pasaulio valstybėse visuomet bus klaidų, kai politikai galbūt priima ne tokius sprendimus, kokius reikėtų priimti. Žinoma, lengviausia yra laukti ir tikėtis, kad politikai pasitaisys, bet šia iniciatyva tarsi norime pasakyti policijai ir „Arui“, kad, nepaisant visko, mes juos palaikome. Nepaisant jų klaidų ir atsižvelgiant į tai, kad jie, priversti dirbti neįtikėtinomis sąlygomis ir neturėdami būtiniausių priemonių, vis tiek eina į darbą ir rūpinasi žmonėmis“, - „Vakaro žinioms“ teigė iniciatorė Vytautė Seinauskaitė.

Nors iniciatyva sulaukė žmonių dėmesio ir per kelias dienas į „Aro“ sąskaitą pervesta 9250 eurų, paramos iniciatorė sako nesitikinti, kad visi žmonės noriai prisidės prie šios idėjos. „Tai kiekvieno žmogaus pasirinkimas, ar prisidėti prie šios akcijos. Tai nėra privaloma kiekvienam žmogui, bet bent jau aš tikrai matau prasmę prisidėti prie šios akcijos. Pagrindinis tikslas ir yra ne surinkti kuo daugiau pinigų, o parodyti aukščiausiems asmenims, kad žmonės, kurie aukoja, mato, jog tai yra prioritetas, ir jiems atsibodo laukti, kol kažkas perskirstys prioritetus. Taigi tai tiesiog paskata politikams keisti savo sprendimus“, - teigia V.Seinauskaitė.

Ji teigia mananti, kad ne tik ši iniciatyva, bet ir kitos šių dienų aktualijos turėtų priversti politikus efektyviau skirstyti lėšas: „Tačiau mano, kaip pilietės, suprantančios, kas vyksta Lietuvoje, tikslas yra atkreipti kitų žmonių dėmesį. Kai žmonės pradeda suprasti, kad jiems tai svarbu, gali būti, kad ir politikams tai tampa svarbu. Nes politikai tikrai ne visuomet užsiima tais dalykais, kuriais ir turėtų užsiimti.“

Tuo metu „Aro“ vadovas Viktoras Grabauskas džiaugiasi visuomenės iniciatyva. Pasak jo, tas džiaugsmas visiškai nepriklauso nuo suaukotų pinigų dydžio: „Mūsų pareigūnams svarbu ne finansinė, o moralinė paramos pusė. Taip mes žinome, kad žmonės supranta, jog jų saugumas - tai mūsų visų bendras reikalas, o policija ir „Aras“ yra visos visuomenės dalis. Mes nebūtinai turime pirkti tas liemenes, nes joms pinigų tikrai neužteks. Tikiuosi, kad liemenes pavyks įsigyti iš tų lėšų, kurias, kiek mes žinome, jau pažadėta mums skirti kitais metais. O iš žmonių surinktų pinigų galėtume nupirkti šiek tiek individualaus inventoriaus, pavyzdžiui, operacijoms pritaikytų batų. Taip didesnė dalis pareigūnų tiesiogiai pajustų visuomenės paramą.“

O kol politikai tik žarstosi pažadais, lieka naudotis visuomenės gerumu. Nors turbūt dažnam kyla klausimas, kodėl būtinosiomis priemonėmis, kurios reikalingos užduotims vykdyti, „Aro“ padalinys iki šiol nebuvo aprūpintas. Į šį klausimą V.Grabauskas atsakyti nesiryžo: „Mes pasakome, kokie mūsų poreikiai, kad galėtume užtikrinti mums paskirtų funkcijų vykdymą. O pinigus skiria politikai, tad komentuoti sunku, nes prioritetus dėliojame ne mes.

Visuomenei saugumas labai svarbus. Ji nori būti saugi ir turi jaustis saugiai. Tačiau tokiu atveju ir turi būti finansuojamos institucijos, kurios užtikrina saugumą. „Aro“ profesionalumas yra aukštas, bet be tam tikrų priemonių ir specialios ginkluotės mums bus daug sunkiau įvykdyti savo funkcijas.“

- Tuo metu, kai Europą krečia teroristų išpuoliai, Lietuvoje antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“ teturi 25 naudoti tinkamas liemenes. Ar tai normalu? - „Vakaro žinios“ paklausė buvusio žinomiausio Kauno policijos komisaro Gedimino ŽEMAIČIO.

- Tai labai blogai. Niekada nemaniau, kad šitaip gali būti. Kas yra tos 25 liemenės visai Lietuvai? Jie juk mano namo su tiek kaime neapgins, tai kaip jie gali Lietuvą apginti? Juk tai „Aras“, kuris kovoja su teroristais, eina pas kalinius, dirba kasdien rizikuodami savo gyvybėmis. Juk jų užduotys visuomet yra tokios, kur žmogui gresia pavojus gyvybei. Jie turėtų būti geriausiai apmokyti, ginkluoti, ekipuoti. Juk tai elitinis padalinys. Jei tokia situacija, pavojaus atveju ir „Aras“ žus, ir mes kartu. Tokia situacija yra didžiulė pamoka. Dabar nemokšos policininkai turi susitvarkyti.

- Visuomenė buriasi į iniciatyvą, ima aukoti „Arui“ liemenėms. Bet ar tai visuomenės pareiga, ar greičiau gėda valdžiai?

- Jokiais būdais ne visuomenės pareiga mesti pinigus. Visuomenės pareiga yra nepraeiti pro šalį, kai kažkas šalia vyksta, ir apie tai informuoti. Juk reikia ne susimesti, o Vyriausybei parodyti, ką turi daryti. Mūsų pusė žmonių skursta, negauna atlyginimų, bet mes susimetame. Čia ne išeitis. Čia gėda, ir tie, kurie nemąsto ir neva nemato šių problemų, turėtų pagaliau atverti akis.

Pinigų tai tikrai yra, juk kiek mūsų valdininkų ima pinigus tūkstančiais, važiuoja šildytis į Egiptą, kitus šiltus kraštus už mūsų visų pinigus, kurie skirti tai pačiai policijai.

- Šiemet Vyriausybė didžiavosi, kad atnaujina savo, ministerijų ir institucijų interneto svetaines, o tai kainavo milijonus eurų. Bet kaži ar tai prioritetinė finansavimo sritis...

- Be abejo, kad ne. Žinote, yra pasakymas: jeigu mes nemaitinsime savo kariuomenės, tai maitinsime priešo. Dabar taip ir yra. Juk reikia maitinti savus. Bet juk ne interneto svetainės, ne kažkokios statybos, įtartinos kelionės turi būti finansuojamos. Tai gal reikia stabdyti statybas, nereikalingus projektus, kurie šiandien nėra pirmos būtinybės. Gal tokius klausimus reikia atidėti? Gal pirmiausia pasirūpinkime, kad galėtume naktį ramiai miegoti. O tam ir reikia protingai paskirstyti pinigus.

- Regis, visus neprotingus paskirstymus žmonės gali patys ištaisyti. Jiems nuo sunkiai uždirbamų atlyginimų atskaičiuojami mokesčiai, dar 2 proc. kviečiama aukoti partijoms ar kariuomenei, o dar prasideda ir akcijos „Arui“, seneliams, vaikams, kuriais valstybė nesugeba pasirūpinti. Ar visuomenė pajėgi visiems susimesti?

- Visų mes neišlaikysime ir taip neturi būti. Juk pinigų tikrai yra daug, tik proto dar mažai pas politikus. Yra daug būdų pamatyti, kur pinigai išleidžiami visai nereikalingai. Nebalsuočiau už nė vieną Seimo narį, kuris nepritaria Seimo narių skaičiaus mažinimui. Juk visi žinome, kad trečdalis Lietuvos išvažiavo, bet Seimas nesumažėjo. Niekaip neranda drąsos sumažinti narių skaičiaus. O jų turi būti 101. Ir dar viena galimybė atrasti milijoninių lėšų - tai iki begalybės išsipūtęs biurokratinis aparatas. Visi važinėja brangiausiais automobiliais, gyvena puikiai, gauna didžiulius atlyginimus, o žmonėms aiškina, kad biudžetas skylėtas. Trečdaliu sumažėjusioje Lietuvoje turi trečdaliu sumažėti Seimo narių ir biurokratų. Atsirastų tuomet milijonai ir būtų iš ko aprengti policiją, „Aro“ padalinį ir kitus.

- Kaip visuomenei pasitikėti tokiomis pajėgomis, kurioms reikia paramos, ir kaip jaustis tokių padalinių nariams, kuriuos visuomenė priversta remti?

- Žinoma, blogai. Juk valstybė paremta saugumu, tokiomis tarnybomis kaip policija, kaip „Aras“. Tai čia pirmiausia reikia aprūpinti pinigais. O jei tik patrupina šiek tiek, kad nerėktų, tai taip ir yra, kad visada visur trūksta. O jei iš tų paskyrimų pasirūpintų vienu padaliniu, kiti liktų visai basi. Todėl ir dalijasi visi po šiek tiek. Bet nereikia iš vieno atimti ir kitam atiduoti, o reikia efektyviai spręsti. Kiek reikia finansavimo, tiek reikia ir duoti šioms struktūroms. Jeigu taip nedarysime, aukų dar ne tokių Lietuvoje bus.

Kodėl dešimt milijonų skiriama partijų finansavimui per rinkimus? Juk politikai turėtų nusipelnyti žmonių balsus ne už pinigus. Tada ir būtinoms reikmėms daugiau finansavimo atsirastų. Juk politikai tik apgaudinėja žmones, atostogauja ir linksminasi už žmonių uždirbtus pinigus. Kas sugalvojo tvarką, kad per rinkimus turi būti skiriami pinigai partijoms, yra tikrų tikriausi bepročiai. Politikas turi pats užsidirbti pinigus, kad žmonės balsuotų už gerus darbus, o ne todėl, kad už gautą finansavimą atvažiuoja į kaimą ir gražiai pakalba.

Juk politikas tikrai nėra saugumo garantas. Teroro atveju politikai dės į krūmus. Jau dabar pradėjo kelti kalbas, kad jiems reikia papildomos apsaugos. Tai ką - jiems dar po penkis pareigūnus pastatyti, kad neišgąsdintų ir į kelnes nepridarytų?

Vytautas ČEPAS, psichologas:

Akivaizdus faktas, kad kiekvienas „Aro“ karys turi turėti šiuolaikinę liemenę, ir ne tik. Viena gera ir moderni liemenė kainuoja 3-4 tūkst. eurų. Tai tikrai nėra didelė našta valstybei, ne visos kariuomenės aprūpinimas, o mobilaus, nedidelio vyrų būrio. Juolab kad jie yra labai gerai treniruoti, atranka didžiulė ir jų profesionalumą pripažįsta visa Europa. Ir jų aprūpinimas, tiek kalbant apie apsirengimą, tiek kalbant apie ginklus, turi atitikti jų kvalifikaciją. O dabar vyrai turbūt tai, ką turėtų padaryti ginklu, padaro kumščiu.

Betgi pas mus dabar galioja ta taisyklė, kad kol griaustinis nenugriaudės, niekas nepersižegnos. Juk ir gaisrininkai neseniai kėlė problemą, kad nėra pakankamai aukštai iškeliančių kopėčių. Bet juk jie turėtų turėti tokius dalykus. Kaip kitaip gaisrą gesinsi viršutiniame aukšte? Poterius kalbėti atsiklaupus nepadės. Atrodo, kad čia pasaka be galo. Bet turime reaguoti į dabartines aktualijas ir ruoštis.

Štai Paryžiuje apie 130 aukų kažkodėl nekalbama nieko, bet užtat kasdien rodomi iš vandens ištraukti pabėgėliai, kuriuos raginama priimti ir pamilti. Visuomenė apsvaigusi nuo tolerancijos. Ir tai yra pavojingiau nei tai, kad „Aras“ neginkluotas. Nes dėl to laisvame pasaulyje žmonės negali išeiti į gatvę, sėdi kambaryje, bijo prieiti prie lango, važiuoti į darbą, keliauti lėktuvu. Tai kam tada tokia ta laisvė reikalinga? Gal šiek tiek susivaržykime vardan tikros laisvės.

Galbūt tada mums nereikės tiek ginklų ir mūsų baimė aprims. Aišku, džiugu, kad lietuvius gelbsti jų skurdas. Niekas čia atvažiuoti nenori, o jei ir atsigrūs, tai po metų kitų greičiausiai dings į Vokietiją. Bet, nepaisant viso to, politika turi būti tokia, kad turi būti progresas. Šaunamųjų ginklų rinkoje, tų pačių liemenių gamyboje yra progresas. Ir visa ginkluotė bei ekipuotė turi būti atnaujinama ne tada, kai kažkas kažką papjauna, o reguliariai, atsižvelgiant į technologijas. Nekils tada tokių problemų. Finansų nėra, bet nuėjus pas kokį aukštą valdovą tai smagu pasisvečiuoti, kaip ten viskas gražu ir aprūpinta. Kiek už tokius pinigus liemenių būtų galima pripirkti. Turėtų būti tinkama politika, bet pas mus politikos nėra, yra tik moteriškos intrigos. Tai dabar taip išeina, kad žmonės atsakingesni nei valstybė. Jai viskas panosėje, bet ji nieko nemato.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder