Norintiems pamatyti Mirusias kopas teks mokėti daugiau

Norintiems pamatyti Mirusias kopas teks mokėti daugiau

Savo akimis norintys pamatyti Mirusias kopas Kuršių nerijoje nuo šios vasaros turės plačiau praverti piniginę. Nacionalinio parko administracija nusprendė kainą pakelti daugiau nei dvigubai. O ateityje į Naglių gamtos rezervatą, kuriame ir yra šios kopos, svečius įleisti tik su specialisto priežiūra. Taip parko vadovai tikisi mažinti turistų srautus, mat po jų kojomis yra gamtos objektas. Vietiniai gyventojai sugriežtintą tvarką sveikina, o štai turistai skaičiuoja, kiek atsieis apsilankymas Neringoje.

Turistai Kuršių nerijoje fotografuoja Naglių gamtos rezervate esančias Pilkąsias arba kitaip Mirusias kopas. Dažnam pirmą kartą jas išvydusiam užgniaužia kvapą. Tiesa, tokiais vaizdai pasigėrėti ir čia pasivaikščioti suaugusiems vasarą kainuoja 2 eurus. Bilietus pardavinėjanti Ieva sako, kad ne visi turistai apsidžiaugia sužinoję, jog reikia atverti piniginę.

„Gal žmonės buvo atvažiavę ne sezono metu, kai yra nemokama, ir jie eina ir nereikia nė tu dviejų euriukų. O taip labai įvairiai – žmonės ir pyksta, ir pasišypso. Pinigų gaila“, – sako Kuršių nerijos nacionalinio parko darbuotoja Ieva.

Ir vis dėlto, nacionalinio parko administracija nusprendė kainą dar labiau pakelti iki 5 eurų žmogui. Esą kopos ỹra ir slenka į marias, todėl reikia mažinti turistų srautus.

„Kažkur iki birželio mėnesio pabaigos, tai apie 300 per dieną. O nuo liepos prasideda ir 600, ir 800 per dieną. Tai labai dideli skaičiai“, – pasakoja Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovė Aušra Feser.

Tačiau Naglių rezervatą lankantys turistai tokius argumentus sutinka dvejopai. Vieni skundžiasi, jog ir taip vasara atvykus automobiliu į Neringą reikia sumokėti įvažiavimo arba vadinamąjį ekologinį mokestį, kuris siekia 30 eurų, taip pat 12 su puse euro už automobilį kelte. O kur dar nakvynės kaina. Tad kai kurie lankytojai tikisi bent nemokamų gamtos kampelių. Štai kiti kainos didinimui pritaria:

„Na, vieną kartą, manau, tikrai galima. Turiu galvoje, jeigu susimoki 30 eurų už įvažiavimą, tai plius 5 eurai, tai kas gali leisti, tas gali leisti. O jei negali leisti, gali važiuoti kitu metu.“

„Na, įdomu, ar jie čia remiasi kažkokiais tyrimais, kad žala labai daroma ir dėl to, ar tiesiog šiaip iš oro.“

„Aš manau, kodėl gi ne. Nes čia ir priežiūra reikalinga, ir aplinkos tvarkymas, ir žmonės atsakingiau į viską žiūrėtų, jei kainos didesnės.“

Kuršių nerijos gyventojai kainų kėlimą turistams sveikina. Maža to, jie siūlo tvarką dar labiau griežtinti:

„Mums nebereikia nei „silkių“, nei „bulkų“ tų. Yra jiems Palanga, Šventoji ten, dar visokie – Nemirseta, Klaipėda. O čia tai išskirtinis kraštas. Čia pasaulio paveldo objektas.“

„Kad rinkti pinigus reikia, tai tikrai reikia. Europoj niekur nėra nieko už dyką. Nuvažiuokit, pažiūrėkit. Visur renka pinigus. O pas mus kas nemokamai, tai žmonės nebesaugoja ir baigia nutrypt tą ką turim. Tai teisingas sprendimas ir taip turėtų būti.“

„Ir labai gerai. Mažiau gal bus žmonių. Man per daug. Nes pats pripratęs vienas, tai nepatinka daug žmonių.“

Panašu, jog neringiškių norai išsipildys. Parko darbuotojai dabar kainą pakėlė, o ateityje žada turistus įleisti tik su specialisto priežiūra.

„Ko gero, kad netolimoje ateityje apskritai ten bus galima eiti tik su gamtos gidu, tik grupėmis ir tokio laisvo įėjimo, ko gero, nebus“, – teigia A. Feser.

Vis dėlto, pasiryžę susimokėti turistai pamatys, kur daugiau nei prieš tris šimtus metų buvo dabar jau po smėliu slypintis Naglių kaimas.

Jo gyventojai, traukdamiesi nuo smėlio pustymo, net kelis kartus kėlėsi iš vienos vietos į kitą. Po ilgos ir nesėkmingos kovos su slenkančiomis kopomis žmonės paliko paskutinio kaimelio vietą. Dalis jų įkūrė Pervalkos ir Preilos gyvenvietes, kiti pasitraukė į Nidą.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder