Trečiojo amžiaus universitetas - kelias į visavertį gyvenimą
Trečiojo amžiaus universitetas - kelias į visavertį gyvenimą

 

Trečiojo amžiaus universitetas (TAU) - tai puiki galimybė senjorams realizuoti savo ankstesnio gyvenimo siekius. Tai ta vieta, kur pagyvenęs žmogus atgauna savąjį "aš", suranda įdomių užsiėmimų, tobulėja, mokosi, įgyja naujų draugų. Visi šie elementai gerina žmonių gyvenimo kokybę, atkuria jausmą, kad jie reikalingi vieni kitiems ir bendruomenei.

Trečiojo amžiaus universiteto sumanytojas ir steigėjas prancūzas profesorius Pierre Vellas dar 1973 metais Tulūzos (Prancūzija) universiteto Socialinių mokslų fakultete subūrė grupę klausytojų, taip pradėdamas naują veiklą pasaulyje.

Lietuvoje pirmąjį Trečiojo amžiaus universitetą Vilniuje 1995 m. birželio 2 d. įkūrė gydytojas gerontologas, medicinos mokslų daktaras, 1990 metų Nepriklausomybės Akto signataras Medardas Čobotas. Jis ir tapo pirmuoju jo rektoriumi.

M. Čoboto idėją entuziastingai parėmė ir kitos savivaldybės. Todėl 2015-aisiais, sparčiai daugėjant trečiojo amžiaus universitetų Lietuvoje, kilo idėja juos visus sujungti ir įsteigti Nacionalinę trečiojo amžiaus universitetų asociaciją. Glaudžiai bendradarbiaudami, visi 48 TAU kasmet renkasi aptarti veiklą, organizuoja bendras konferencijas. Nacionalinės trečiojo amžiaus universitetų asociacijos nariu nuo 2015 metų yra ir Neringos trečiojo amžiaus universitetas.

Neringos TAU įsteigtas 2013 m. sausio 16 d. Šiandien jis vykdo įvairiapusę švietimo ir mokymo veiklą. Šią veiklą organizuoja ir koordinuoja Neringos socialinių paslaugų centras. Klausytojais gali būti bet kokį išsilavinimą turintys 50 metų ir vyresni Neringos savivaldybės gyventojai, kurie savo noru sutinka dalyvauti Neringos TAU veikloje. Asmenims, turintiems negalią, amžiaus riba netaikoma. Mokslo metų trukmė - dveji metai. Naujus 2019-2021 m. mokslo metus Neringos TAU pradėjo savo gretose turėdas 79 studentus. Vasarą planuojama jau IV laidos diplomų teikimo šventė.

TAU veikla neapsiriboja vien tik paskaitomis ar praktiniais užsiėmimais. Du kartus per metus organizuojamos kelionės, vykstama į teatrą ar baseiną. Šios veiklos sulaukia daugiausia senjorų dėmesio, yra laukiamos ir be galo mėgstamos. Pradedant mokslo metus kartu su TAU taryba sudaromi metiniai planai, vykdomos klausytojų apklausos.

Neringos socialinių paslaugų centras į TAU kviečia visus, kurie yra aktyvūs, nori veiklos, kurie jaučiasi vieniši, visų pamiršti, kurie dėl įvairių valstybės istorinių peripetijų neturėjo galimybės siekti mokslo ar gilinti žinių tose srityse, kuriose norėjo. Kviečiami ir tie, kurie visą gyvenimą kaupė tam tikrų sričių žinias, o dabar norėtų savo patirtimi ir žinojimu pasidalinti su kitais. TAU veiklos programose kiekvienas ras savo vietą, ir visai nesvarbu nei kur jis gyventų, nei kokį išsilavinimą turėtų.

Neringos TAU, kaip ir kiti šalies TAU, per karantiną sustabdė savo švietėjišką veiklą ir savitarpio ryšius palaiko telefonu ar elektroninėmis priemonėmis. Tačiau griežti suvaržymai skatina Neringos socialinių paslaugų centro darbuotojus ir TAU kuratorius ieškoti kitų būdų bendrauti ir toliau motyvuoti mokytis, tegu ir netiesiogiai dalyvauti TAU veikloje.

Jau antrąkart šiais metais parašėme laišką ir kartu su paruoštomis užduotimis išdalijome TAU klausytojams. Savo laiškais siekiame neprarasti ryšio su TAU klausytojais, skatiname juos judėti, sportuoti, spręsti kryžiažodžius, piešti ar užsiimti kita širdžiai miela veikla. Norėdami paskatinti ir motyvuoti varžytis, apdovanojome pirmąjį senjorą, į Neringos socialinių paslaugų centrą pristačiusį atliktas visas užduotis.

Mūsų prašymas parašyti laišką ranka taip pat sulaukė dėmesio - gavome visą pluoštą laiškų, dvelkiančių nostalgija jaunystės laikams, kai visi laiškai būdavo rašomi tokiu būdu. Beveik kiekviename laiške jaučiama blogėjanti psichologinė TAU klausytojų būklė ir sunkiai ištveriama vienatvė be šeimos, draugų ar bendraminčių. Karantino išvarginti senjorai laukia nesulaukia, kada galės vėl susitikti, pabendrauti, sužinoti ką nors naujo, pakeliauti...

Jei susidomėjote ar norėtumėte gauti daugiau informacijos apie Neringos trečiojo amžiaus universitetą, prašome kreiptis telefonu +370 614 44 669 arba el. paštu [email protected].

Raktažodžiai
Sidebar placeholder