Lietuvos architektų sąjungos (LAS) Klaipėdos apskrities organizacijos valdyba ir uostamiesčio Savivaldybės administracijos vadovai bei specialistai aptarė praėjusiais metais pasirašytos bendradarbiavimo sutarties įgyvendinimo eigą bei problemas, tarėsi, kaip efektyviau siekti bendro tikslo – urbanistinio planavimo kokybės. Ši siekiamybė yra oficialiai patvirtinta šios Klaipėdos miesto tarybos politinėje programoje. To savo veikla Klaipėdos mieste bei regione yra užsibrėžusi siekti ir LAS Klaipėdos apskrities organizacija.
Ekspertų tarybos viešasis sektorius vengia
LAS Klaipėdos apskrities organizacijos vadovas Vaidotas Dapkevičius Savivaldybės administracijos atstovams pristatė praėjusių metų Architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybos veiklos analizę, kuri akivaizdžiai parodo esamą problematiką ir „sufleruoja“ tobulintinas bendros veiklos sritis. Iš atestuotų architektų-ekspertų suburta 15-os asmenų taryba besibaigiančiais metais svarstė beveik 2 dešimtis projektų ir tik mažą jų dalį sudarė Klaipėdos savivaldybės užsakymu rengiami teritorijų planavimo ar architektūriniai projektai. Įvairiapusė Ekspertų tarybos analizė, galimybė „pasitikrinti“ projektus labiau domino privačius projektų užsakovus. Beje, pastarieji projektai ir buvo įvertinti gerokai palankiau.
Privatus sektorius ir jam atstovavę architektai aiškiau motyvavo užduotis, siūlomus sprendinius, profesionaliau juos iliustravo vaizdine medžiaga. Tuo pat metu, pasak Vaidoto Dapkevičiaus, daugiausiai pastabų, tiek bendro pobūdžio, tiek susijusių su konkretaus darbo sprendiniais, buvo išreikšta svarstant Klaipėdos savivaldybės administracijos kuruojamus didelės apimties teritorijų planavimo darbus. „Tai rodo, kad viešasis sektorius, užsakantis ir finansuojantis vis naujų teritorijų planavimo dokumentų rengimą, stokoja pajėgų ar gebėjimų tiksliai formuluoti planavimo užduotis, o galiausiai ir išsireikalauti kokybiško rezultato“,- sakė LAS Klaipėdos apskrities organizacijos valdybos pirmininkas.
Jis pabrėžė, jog Ekspertų tarybos nariams ir ją subūrusiai organizacijai svarbu, jog kartu su Savivaldybės administracija būtų aptarti ir nustatyti aiškūs kriterijai, kokie projektai turėtų būti teikiami nešališkam ekspertų vertinimui. Taip esą būtų užtikrintos skaidrios procedūros ir išvengta bereikalingų įtarinėjimų, jog valdininkai Ekspertų taryba naudojasi kaip įrankiu tik tam tikriems projektams ar autoriams „auklėti“. Architektų nuomone, viešam ekspertų svarstymui turėtų būti teikiami visi valstybės ir ES lėšomis rengiami teritorijų planavimo dokumentai (koncepcijos) bei projektuojami nauji visuomeniniai statiniai (projektiniai pasiūlymai), privačiomis ar valstybinėmis lėšomis rengiamos centrinės miesto dalies koncepcijos, privačiomis ar valstybinėmis lėšomis statomų ar rekonstruojamų pastatų projektai (projektiniai pasiūlymai).
Kiekybę siūlo keisti kokybe
Uostamiesčio architektų bendruomenė Savivaldybės administracijai planuojant miestą pagrindiniu kriterijumi siūlo rinktis kokybę, o ne kiekybę. Anot architektų, susidaro įspūdis, jog šiuo metu planavimo dokumentais stengiamasi „užkloti“ kuo daugiau teritorijų. Planai nuleidžiami „iš viršaus“, neieškant idėjų ir sutarimo bendruomenėje, tokiu būdu ant popieriaus kuriamas miestovaizdis neatspindi skirtingų visuomenės poreikių ir interesų, įžiebia konfliktus, nepateikia kokybiškų miesto aplinkos plėtros scenarijų. Būtent viešasis sektorius galėtų rinkai „užduoti gerą toną“ architektūros ir teritorijų planavimo kokybės srityje. Anot architektų, aplinkos kokybės nepadeda siekti ir dominuojanti viešųjų pirkimų praktika, kuomet perkami mažiausios kainos paslaugų pasiūlymai. Mažiausią kainą pasiūlę projektuotojai paprastai samdo pigią darbo jėgą – jaunus, patirties neturinčius specialistus.
LAS Klaipėdos apskrities organizacija Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai siūlo reikšmingoms miesto teritorijoms ar objektams planuoti organizuoti atvirus idėjų konkursus, o juos laimėjusių darbų sprendiniai vėliau galėtų tapti planavimo dokumentų dalimi. Geresnio būdo už viešus konkursus, surenkančius daug ir įvairių idėjų, iš kurių galima išrinkti labiausiai tenkinančias bendruomenės lūkesčius, nė viena valstybė dar nesumanė. Architektai pasiūlė idėją kartu su Savivaldybės administracijos teisės specialistais parengti principinius architektūrinių konkursų nuostatus, kuomet paslaugos perkamos viešųjų pirkimų būdu.
LAS Klaipėdos apskrities organizacija siūlo Savivaldybės administracijai dar pradinėje planavimo dokumentų rengimo stadijoje (formuluojant užduotį) daugiau remtis profesionaliomis konsultacijomis, vėliau - vykdyti nuolatinę miesto plėtros stebėseną. Tokią funkciją galėtų atlikti Savivaldybės įstaiga ar mokslo institutai. Esą tuomet galima būti tikėtis sistemingesnio, mokslinėmis žiniomis grįsto požiūrio į miesto plėtrą.
Sprendimų paieškai – darbo grupė
LAS Klaipėdos apskrities organizacija ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracija bendradarbiavimo sutartį pasirašė 2011 m. pabaigoje. Ja susitarta siekti aplinkos kūrimo kokybės, viešumo bei didesnio visuomenės dalyvavimo miesto plėtros planavimo procesuose. Per pirmųjų bendradarbiavimo metų aptarimą susitarta burti darbo grupę aptartų probleminių klausimų sprendimų paieškai.
Rašyti komentarą