"Auksinė krivūlė" atkeliavo ir į Gargždus

"Auksinė krivūlė" atkeliavo ir į Gargždus

Klaipėdos rajono savivaldybės merui Vaclovui Dačkauskui malonia staigmena tapo Teisingumo ministerijos skirta „Auksinė krivūlė“ „Už nuteistųjų socialinės integracijos ir socialinės atskirties mažinimo iniciatyvas“. Ji buvo įteikta Vilniuje, minint Vietos savivaldos dieną. Aštuntą kartą vykusiuose šalies Savivaldybių apdovanojimuose 14 ministerijų įvertino tiek pat Savivaldybių, kurios pasižymėjo tam tikroje srityje.

Pasveikino ir padėkojo

Tai jau antroji „Auksinė krivūlė“ Savivaldybės istorijoje. Pirmąją dar 2006 m. Klaipėdos rajonui skyrė Žemės ūkio ministerija „Už ūkių veiklos įvairinimą“. Norėdamas pasveikinti ir padėkoti už nuveiktus darbus nuteistųjų socialinės integracijos srityje, meras susitiko su Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Gumuliauskiene ir Ramūnu Šimkumi, Klaipėdos apygardos probacijos tarnybos Probacijos skyriaus vyresniuoju inspektoriumi Klaipėdos rajono savivaldybės teritorijoje. Pokalbio metu buvo aptarta šiandieninė situacija rajone, kalbėta apie vykdomas programas, spręstinas problemas.

Bendradarbiauja per programas

Klaipėdos rajone apie 130 žmonių yra Probacijos tarnybos registre. Į šią įskaitą įtraukiami anksčiau laiko iš laisvės atėmimo vietų paleisti asmenys, taip pat asmenys, kurie buvo nuteisti ar atleisti nuo baudžiamosios astakomybės ir paskirtos bausmės, nesusijusisos su laisvės atėmimu. Vieni iš jų teismo sprendimu privalo dalyvauti elgesio pataisos programose. Kiti gali į šias programas eiti savo noru. Taip pat teismas paskiria dirbti nemokamus arba viešuosius darbus.

Probacijos tarnyba glaudžiai bendradarbiauja su Savivaldybės biudžetinių įstaigų bei administracijos Socialinės paramos, Švietimo, Vaiko teisių apsaugos skyrių darbuotojais. Vykdomos bendros programos, kurių tikslas – skatinti keisti prasikaltusių asmenų mąstymą, taip pat ir elgesį. „Jau ne vienerius metus bendradarbiaujame su Visuomenės sveikatos biuru, pastaruoju metu itin aktyviai. Be šviečiamojo pobūdžio renginių, čia organizuojamos ir programos „Elgesys-Pokalbis-Pasikeitimas“. Nuteistieji privalo dalyvauti minėtos programos pokalbiuose, taip pat daliai jų būtina atvykti į organizuojamas paskaitas, susitikimus. Siekiama, kad žmogus keistų netinkamą ir visuomenei neprimtiną elgesį – nebesmurtautų, nebevartotų psichiką veikiančių medžiagų“, – pasakojo R. Šimkus.

Dirba viešuosius bei nemokamus darbus

Teismas gali paskirti viešųjų darbų bausmę arba baudžiamojo poveikio priemonę – nemokamus darbus. Nuteistieji noriai dirba, nepiktnaudžiauja, nes žino, kad kitu atveju gali sulaukti griežtesnės bausmės arba būti pasiųsti atlikti bausmę laisvės atėmimo vietoje. Pasitaiko atvejų, kai pradedamas ir naujas ikiteisminis tyrimas. „Dažniausiai juos siunčiame į Viliaus Gaigalaičio globos namus, kuriuose pagalba visuomet laukiama. Viešuosius darbus galima atlikti ir seniūnijose. Tuomet stengiamės įdarbinti arčiau namų, toje seniūnijoje, kur gyvena nuteistasis“, – sakė vyr. inspektorius.

Be Probacijos tarnybos leidimo įskaitoje esantys asmenys negali išvykti iš Klaipėdos rajono ribų. Probacijos tarnybai jie nurodo faktinę gyvenamąją vietą, kurioje yra nuolat tikrinami pareigūnų. „Gyvenamosios vietos deklaracija seniūnijoje dažnai susirūpina tik tuomet, kai prireikia socialinių pašalpų“, – užsiminė Probacijos tarnybos darbuotojas.

Skiriama vienoda pagalba

Socialinės paramos skyriaus vedėja D. Gumuliauskienė informavo, kad nuteistieji ar iš įkalinimo įstaigų grįžę asmenys gauna minimalią pagalbą, kaip ir bet kuris kitas žmogus, netekęs darbo, namų, šeimos. „Kai lankomės įkalinimo vietose ir bendraujame su ten esančiais, suprantame, kad jie gyvena iliuzijomis – esą grįžus jiems turi priklausyti butas, didelės socialinės pašalpos. Deja, apie darbą nei vienas nekalba. Stengiamės atverti akis ir paaiškinti, kad visiems gyventi yra sunku ir jie nėra išskirtiniai. Pabrėžiame, kad sveikiems, darbingiems žmonėms, reikės užsidirbti pragyvenimui patiems, o už socialines pašalpas, kaip ir visi jas gaunantys, turės atlikti visuomenei naudingą veiklą“, – pasakojo vedėja. Neturintys būsto bausmę atlikę žmonės nuo šiol gali laikinai apsigyventi naujuose nakvynės namuose Gargžduose. Čia pagalbą teikia socialinis darbuotojas: „Juk didelė dalis iš įkalinimo įstaigų grįžusių žmonių daro naujus nusikaltimus dėl paprastų buitinių priežasčių – nėra su kuo pakalbėti, kur prisiglausti“.

Negali pristatyti pažymų

Pokalbio metu buvo aptartos ir spręstinos problemos. Probacijos skyriaus vyr. inspektorius užsiminė, kad pasitaiko atvejų, kai artimoje aplinkoje smurtavusiam asmeniui teismas uždraudžia grįžti į namus. Pinigų viešbučiui jis neturi, taigi ieško laikinos pastogės pas draugus, kaimynus ar kitus pažįstamus. Pasak pareigūno, reikėtų surasti laikiną prieglobstį tokiam žmogui, todėl svarstyta galimybė rezervuoti vieną vietą nakvynės namuose.

Taip pat paaiškėjo, kad rajono gyventojai neturi galimybės atsiskaityti, kaip vykdo teismo paskirtą įpareigojimą nevartoti psichiką veikiančių medžiagų. „Šiuo metu rajone yra 6 asmenys, turintys tokį įpareigojimą. Probacijos tarnybai jie privalo pristatyti iš sveikatos priežiūros įstaigos pažymą apie narkotikų, alkoholio vartojimą, tačiau rajone tokie tyrimai neatliekami, o Klaipėdoje ne miesto gyventojams jie yra mokami. Vienas tyrimas kainuoja apie 100 Lt, todėl ne visuomet nuteistasis gali už jį sumokėti“, – sakė R. Šimkus. Meras V. Dačkauskas pasiūlė, kad teismo įpareigojimų vykdymui reikėtų numatyti lėšų Nusikalstamumo prevencijos ir kontrolės programoje. Aptartas situacijas rajono vadovas ketina spręsti artimiausiu metu.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder